Home
Prezentacje
Wspomnienie
Źródła
 
Home
AKTUALNOŚCI

 

 

***

 

Wyjazd do Opery Wrocławskiej.

 

         W dniu 8 grudnia 2019 roku w ramach cyklu spotkań z kulturą członkowie „TPL „Lukus” mieli przyjemność obejrzeć legendarny balet Piotra Czajkowskiego w choreografii Węgra Youriego Vámosa pod batutą Adama Banaszaka, w roli solistów wystąpili Natsuki Katayama (Klara) i Łukasz Ożga (Książę).

Arcydzieło Piotra Czajkowskiego od petersburskiej premiery w 1892 roku nieprzerwanie jest prezentowane przez zespoły baletowe z całego świata, zwłaszcza w okresie świątecznym.

Wrocławska inscenizacja porywa bajkową scenografią i fantazyjnymi kostiumami, które rozbudzają wyobraźnię nie tylko młodej widowni.

Tekst Gabriela Kołodziejczak

 

***

 

Z cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi.

 

         W dniu 29 listopada 2019 roku gościliśmy Pana Włodzimierza Smardza, kępnianina, z wykształcenia lekarza weterynarii, fotografika przyrodniczego, laureata Konkursu „Przyroda Ojczysta 2013”, Laureata Internautów „Przyroda Ojczysta 2015” i zdobywcę Grand Prix Fotosnajper Zimy 2016/2017.

„… Chciałbym pokazać, że warto chronić to co nas otacza, nasz świat przyrody. Ptaki są nieodłącznym jej składnikiem, są płochliwe, często niewidzialne a przez to tajemnicze. Ich fotografowanie uczy wytrwałości i pokory, pokory dla świata w którym żyjemy.”

Pasją Pana Włodzimierza jest pokazywanie piękna świata zwierząt, a przede wszystkim ptaków. Jego wspaniałe fotografie, które mogliśmy podziwiać wymagały wiele poświęcenia, czasu, pracy, cierpliwości, a nawet szczęścia. Wśród setek imponujących i zapierających dech zdjęć, które obejrzeliśmy znalazły się też te, zrobione w czasie egzotycznych podróży.

Zdjęcia można oglądać na stronie internetowej www.wlodeksmardz.pl.

Tekst Gabriela Kołodziejczak

 

***

 

Wycieczka do Wielunia i Ożarowa

 

Październik to może nie najlepsza pora na wycieczki, jednak 12 października 2019 roku  postanowiliśmy wybrać się na zwiedzanie Wielunia. To niewielkie miasto pamięta czasy króla Kazimierza Wielkiego. W XVI wieku Wieluń był jednym z najładniejszych polskich miast. W połowie XVII wieku został zniszczony w czasie  Potopu Szwedzkiego i już nigdy nie powrócił do dawnej świetności.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, mieszczącego się w wyremontowanym, dawnym klasztorze Sióstr Bernardynek. Niezapomniane wrażenie zrobiła na nas prezentacja historii z września 1939 roku. Wieluń bardzo mocno odczuł skutki II wojny światowej, bo właśnie tu o godz. 4.40 rozpoczęły się działania wojenne.

Swoisty pomnik wydarzeń z września 1939 roku stanowią pozostałości kościoła pw. Św. Michała, znajdujące się obok Starego Rynku, obecnie Plac Legionów.

Wstąpiliśmy również do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia z cudownym obrazem, mieszczącego się tuż obok muzeum.

Na plantach w parku im. Żwirki i Wigury, pomiędzy ratuszem a budynkiem Starostwa znajduje się pomnik „Wieczna Miłość” autorstwa Wojciecha Siudmaka, upamiętniający ofiary 1 września 1939.

Z Wielunia udaliśmy się do Ożarowa, gdzie mieści się Muzeum Wnętrz Dworskich. W wyjątkowej urody, okazałym dworze z 1757 roku, można podziwiać pamiątki po wielu ziemiańskich rodach ziemi wieluńskiej. Z okien czterech dworskich alkierzy roztacza się widok na piękny, zabytkowy park. Spacerując wśród starych drzew można poczuć atmosferę szlacheckiej Polski, która już bezpowrotnie odeszła.

Tekst Gabriela Kołodziejczak

 

***

 

Zakończenie lata – wycieczka rowerowa.

 

         W dniu 7 września 2019 roku jak co roku, na zakończenie lata zaplanowaliśmy wycieczkę rowerową po okolicy. Niestety, wrześniowa pogoda popsuła nasze plany i bardzo skróciła przejażdżkę. W ulewnym deszczu dojechaliśmy do Smardz, gdzie pod dachem nowej altany częstowaliśmy się kiełbaskami z grilla. Humory dopisywały i nawet kiepska pogoda nie przeszkodziła w dobrej zabawie. Przydały się talenty wokalne naszych Pań, pośpiewaliśmy  znane i lubiane piosenki, a anegdotom i żartom nie było końca. Rozjeżdżaliśmy się do domów planując już następną wycieczkę.

Tekst Gabriela Kołodziejczak

 

***

 

20-lecie Towarzystwa Przyjaciół Lasek „Lukus”.

 

         W dniu 15 czerwca 2019 roku Towarzystwo Przyjaciół Lasek „Lukus” obchodziło 20-lecie istnienia. Tą okrągłą rocznicę uczciliśmy we własnym gronie, na spotkaniu przy ognisku w hotelu „Przy Lesie” w Nowej Wsi. Przy muzyce, tańcach i dobrym jedzeniu wspominaliśmy początki „Lukusa”, ludzi których poznaliśmy i spotkaliśmy przez te wszystkie lata, wspaniałe wycieczki i uroczystości oraz wydane publikacje.

Tekst Gabriela Kołodziejczak

 

***

 

Oleśnica – miasto wież i róż.

 

         W dniu 1 czerwca 2019 roku wyruszyliśmy na pierwszą w tym roku wycieczkę. Odwiedziliśmy Oleśnicę, miasto o średniowiecznym rodowodzie, położone na lewym brzegu rzeki Oleśnicy. To niewielkie miasto, o bogatej historii prawa miejskie otrzymało w 1255 r.

Pierwszym punktem programu była Brama Wrocławska, z przylegającymi do niej fragmentami średniowiecznych murów obronnych. Obecnie wieża Bramy pełni rolę galerii sztuki.

Z naszą przewodniczką dotarliśmy do Kościoła NMP i Św. Jerzego. Są to dwa połączone ze sobą kościoły zbudowane w drugiej połowie XIII wieku. Obecnie Kościół NMP pełni rolę cerkwi, a zrujnowany i nieużytkowany Kościół Św. Jerzego przekształcono w salę koncertową i wystawienniczą, która jest miejscem występów grup teatralnych.

Idąc wzdłuż murów obronnych dotarliśmy do Pomnika Ery Kosmicznej (Pomnika Kosmonautów, autorstwa Jerzego Boronia) znajdującego się w dawnej fosie miejskiej.

Główną atrakcją wycieczki był XIV wieczny Zamek Oleśnicki, renesansowa rezydencja książęca, ze wspaniałym dziedzińcem i przepięknymi krużgankami. Z zamkowej wieży można zachwycać się  panoramą Oleśnicy z jej siedmioma wieżami.

Obok zamku, „przez ulicę”, znajduje się najważniejsza świątynia w mieście Kościół Św. Jana Apostoła i Ewangelisty – Bazylika Mniejsza. Jedna z najstarszych śląskich świątyń. W bibliotece kościelnej – zwanej biblioteką łańcuchową, podziwialiśmy XVI wieczne księgi. Księgozbiór liczy obecnie 239 starodruków. Biblioteka w Oleśnicy jest ostatnią zachowaną biblioteką łańcuchową w Europie Środkowej.

Po obiedzie udaliśmy się do Stradomii, do Arboretum leśnego im. Prof. Stefana Białoboka. Pogoda nas rozpieszczała, więc mogliśmy pospacerować wśród wspaniałej roślinności, między ogrodami skalnymi, licznymi stawami z kładkami i mostami. W arboretum zgromadzono 1800 gatunków i odmian drzew, krzewów i krzewinek.

Tekst Gabriela Kołodziejczak

 

***

 

 

* * *

Spotkanie promujące wydanie publikacji

pt. "Laski znane i odkrywane. Przeszłość miejscowości i jej najbliższej okolicy".
 

W dniu 15 grudnia 2018 r. w sali Domu Ludowego w Laskach miało miejsce spotkanie zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Lasek LUKUS mające na celu proocję wydanej przez stowarzyszenie publikacji pt. "Laski znane i odkrywane. Przeszłość miejscowości i jej najbliższej okolicy", autorstwa Floriana Piaseckiego.

Uroczystość uświetnili swą obecnością: poseł na Sejm RP i jednocześnie prezes TS TILIA Bożena HenczycaWójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzikradni Rady Powiatu Kępińskiego z terenu Gminy Trzcinica:  Renata Ciemny i Tomasz Gatnerprzewodniczący Rady Gminy Trzcinica Zdzisław Mikołajczyk, kierownik Posterunku Policji w Laskach Sebastian Skrobek, a także nauczyciele Zespołu Szkół w Laskach. Ponadto przybyli przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji społecznych z terenu powiatu kępińskiego i ostrzeszowskiego oraz wielu mieszkańców Lasek.

Wszystkich zebranych powitał prezes Paweł Trzęsicki, nakreślając cel spotkania. Następnie zaprosił gości do wysłuchania recitalu pana Marka Kowalskiego. W swym niezwykłym programie artystycznym pan Marek przygotował piosenki skomponowane m.in. do twórczości lokalnych poetów.

Kolejnym punktem programu była prezentacja publikacji przez jej autora pana Floriana Piaseckiego, który mówił m.in.: proszę Państwa abyście nie kierowali się wyłącznie tytułem książki, który sugeruje jakoby treści zawarte w publikacji przedstawiały wyłącznie historię miejscowość Laski. (...) Książka omawia dzieje krainy w dorzeczu Pomianki. Oczywiście traktuje je obowiązkowo z perspektywy dawnych wielkich parafii rzymsko-katolickich: Opatowa i Trzcinicy. Parafii  należących  do śląskiej Kurii Biskupiej we Wrocławiu. Pokazuje prastary szlak komunikacyjny z Wielunia do Namysłowa i Brzegu oraz przynależność do Ziemi Wieluńskiej, powiatu wieluńskiego, ostrzeszowskiego i kępińskiego.  Przypomina przynależność do Księstwa Opolskiego. Na ile istotne i nadal aktualne pozostają nasze wspólne więzi,  dowiecie się Państwo z promowanego opracowania. (...) Nie twierdzę jakoby ta książka wyczerpała całą wiedzę o naszej krainie. Tak oczywiście nie jest. Myślę, że publikacja ta zwiększy aktywność następnych regionalistów, którzy będą bardziej dociekać i korzystając z nowoczesnych narzędzi, precyzyjniej pokazywać naszą ciekawą, dziejową przeszłość.

Ponadto autor wyraził słowa wdzięczności wobec wszystkich osób, które przyczyniły się do powstania tej publikacji i które wspierały go w tym przedsięwzięciu.

Na zakończenie wszyscy zebrani otrzymali książkę, a autor cierpliwie wpisywał dedykacje. Uczestnicy spotkania gratulowali pięknego wydawnictwa, wyrażając nadzieję na następne.

Publikacja ta stanowi kolejne już wydawnictwo Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS, a jego realizacja była możliwa dzięki umowie zawartej pomiędzy Stowarzyszeniem Wrota Wielkopolski a Towarzystwem Przyjaciół Lasek LUKUS o powierzenie grantu w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego  Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem zadania pn. "Wydanie publikacji Laski znane i odkrywane" jest zachowanie lokalnego dziedzictwa obszaru LGD poprzez upowszechnianie regionalnej wiedzy historycznej i kulturowej, a także promocję regionalizmu i tradycji lokalnej. Operacja ta zrealizowana została w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez Stowarzyszenie LGD Wrota Wielkopolski i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

  
 
 
 
 
 
 

 
 Tekst Justyna Muszalska 

* * *

Wyjazd do teatru

W dniu 25 listopada 2018 r. sympatycy i członkowie TPL Lukus po rak kolejny mieli możliwość skorzystania z dofinansowanego przez Gminę Trzcinica wyjazdu do teatru. Tym razem w ramach spotkań z kulturą udali się do Teatru im.  Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na spektakl w reżyserii Michała Kotańskiego pt. „Romans”.

„Panna bez posagu”, bo pod takim tytułem sztuka ta jest znana w Polsce, to jedno z najsłynniejszych dzieł Aleksandra Ostrowskiego, wielkiego rosyjskiego pisarza XIX wieku, stawianego w jednym rzędzie z Antonim Czechowem. O względy pięknej, romantycznej lecz nie mającej posagu Larysy Dmitriewny walczą największe znakomitości carskiego miasteczka. Bogaci kupcy i niebogaci panowie.I tak dochodzi do zderzenia finansów, namiętności, ambicji, honoru i uczuć… 

 

* * *

100-lecie niepodległości

11 listopada to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu. W tym roku jest to jednak dzień szczególnie wyjątkowy, bo minęło 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju zaplanowano tysiące wydarzeń.

W Laskach uroczystości rozpoczęto uroczystą mszą św. W intencji ojczyzny, z udziałem przedstawicieli samorządu, stowarzyszeń, jednostek organizacji lokalnych, pocztów sztandarowych, delegacji, mieszkańców i zaproszonych gości.

Pod tablicą pamiątkową poświęconą Powstańcom Wielkopolskim, żołnierzom Wojska Polskiego, więźniom obozów zagłady i uczestnikom walki podziemnej złożono kwiaty i zapalono znicze.

O godzinie 16.00 w Domu Ludowym w Laskach licznie zgromadzeni mieszkańcy, zaproszeni goście i przedstawiciele władz gminnych wzięli udział w wieczornicy patriotycznej przygotowanej przez m.in. uczniów z ZS w Laskach i TPL Lukus. Gośćmi specjalnymi spotkania byli laureaci Powiatowego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej i Gminnego Konkursu Twórców Lokalnych.

Punktem kulminacyjnym było posadzenie na skwerze przy  Domu Ludowym „Dębu Pamięci”. W korzeniach  drzewa umieszczona została  kapsuła czasu z informacją o wieczornicy, aktem informującym o posadzeniu dębu dla uczczenia 100-lecia niepodległości, na którym znalazły się podpisy wszystkich  uczestników obchodów. 

 

* * *

Wycieczka rowerowa

Coroczna wycieczka na zakończenie lata została zorganizowana 1 września 2018 r. Tym razem trasa wiodła z Lasek przez Kuźnicę Trzcińską, Wodziczną do Komorzna. Przy sprzyjającej pogodzie uczestnicy rajdu przemierzali komorzeńskie lasy, by dotrzeć do ukrytych w gąszczu pozostałości po partyzanckich bunkrach i zbiorowej mogiły, w której spoczywa trzynaścioro pomordowanych mieszkańców Szymonkowa, Komorzna i Wodzicznej. W miejscu tym znajduje się ufundowana przez rodziny ofiar pamiątkowa tabliczka z nazwiskami ofiar.

Wycieczka tradycyjnie zakończyła się ogniskiem, pieczeniem kiełbasek i pysznym poczęstunkiem przygotowanym przez panie z TPL Lukus.

* * *

 

Realizacja projektu grantowego

"Wydanie publikacji Laski znane i odkrywane".

 

W dniu 30 sierpnia 2018 r. pomiędzy Stowarzyszeniem Wrota Wielkopolski a  Towarzystwem Przyjaciół Lasek LUKUS została zawarta umowa o powierzenie grantu w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 na realizację zadania pod nazwą "Wydanie publikacji Laski znane i odkrywane".

Realizacja grantu następuje w ramach projektu pt. Zachowanie lokalnego dziedzictwa obszaru Wrót Wielkopolski w 2018 roku i jest wynikiem pozytywnie ocenionego wniosku, jaki TPL LUKUS złożyło w ogłoszonym w ubiegłym roku konkursie.

Celem zadania jest zachowanie lokalnego dziedzictwa obszaru LGD poprzez upowszechnianie regionalnej wiedzy historycznej i kulturowej, a także promocję regionalizmu i tradycji lokalnej. 

Operacja realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez Stowarzyszenie LGD Wrota Wielkopolski i współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej.

 

                        

 

* * *

W sierpniu br. Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu – Krzysztof Korzeniowski złożył podziękowanie dla TPL Lukus za pomoc w przeprowadzeniu akcji poboru krwi na terenie gminy Trzcinica.

Jak co roku mieszkańcy naszej gminy stanęli na wysokości zadania i pokazali, że we współczesnym świecie, zorientowanym na własne sprawy, pozostali wrażliwi na potrzeby innych ludzi.

 

* * *

 

W dniu 30 lipca 2018 r. Konrad Szolc z Lasek oraz Jakub Wąsala z Kępna wyruszyli w podróż po Europie. Chłopcy są laureatami projektu DiscoverEU. Przez Czechy dotarli do Wiednia, potem do niemieckiego Frankfurtu nad Menem, a następnie do Szwajcarii. Stamtąd udali się do Paryża. Aby odpocząć w nadmorskiej miejscowości Perpignan, pojechali na południe Francji do Katalonii. w tym regionie spędzili kilka dni zwiedzając okolicę. Przygodnym znajomym wręczali widokówki z Lasek przekazane im przez Towarzystwo Przyjaciół Lasek LUKUS. Do Polski wrócili 9 sierpnia pełni wrażeń, bogatsi o nowe doświadczenia i znajomości.

 

  

* * *

        W sobotę 7 lipca 2018 roku Towarzystwo Przyjaciół Lasek „LUKUS” zorganizowało wycieczkę autokarową po Dolnym Śląsku. Tematyka wyjazdu dotyczyła historii regionu, ale również wiązała się z dziejami Lasek.

Pierwszym miejscem zwiedzania był niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Gross Rosen, położony nieopodal wsi Rogoźnica koło Strzegomia.  Gross Rosen został założony latem 1940 roku. Pierwszy transport więźniów dotarł 2 sierpnia 1940. Do 1 maja 1941 obóz funkcjonował jako filia KL Sachsenhausen, następnie uzyskał status samodzielnego obozu koncentracyjnego. W latach 1941–1942 KL Gross Rosen był niewielkim obozem pracy, którego więźniowie byli wykorzystywani przy wydobywaniu granitu z pobliskiego kamieniołomu. Z pracy więźniów korzystało również kilka firm niemieckich, wśród nich Siemens  oraz Blaupunkt.

W 1944 roku KL Gross Rosen stanął na czele potężnego imperium podobozów, na które składało się ponad sto placówek bardzo zróżnicowanych pod względem pełnionej funkcji. W tym okresie również Gross Rosen było miejscem przerzutu dziesiątek tysięcy więźniów z obozów ewakuowanych na wschodzie, przy zbliżającym się froncie. Marsz śmierci wyruszył z Gross-Rosen w lutym 1945 roku, obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną 14 lutego 1945.

Więźniowie ginęli w obozie z wyczerpania pracą, z chorób, z wycieńczenia i wygłodzenia. Byli mordowani za uchybienia wobec regulaminu; traktowani byli wyjątkowo okrutnie. Szczególnie tragicznym momentem był luty 1945 roku i morderczy marsz śmierci ewakuujący więźniów. Przez obóz przeszło 125 tys. więźniów, z czego 40 tys. zmarło.

Na miejscu zwiedziliśmy muzeum obozowe z potężną makietą, przedstawiającą cały kompleks obozowy, pamiątkami po więźniach, zrekonstruowane baraki, resztki budynków krematorium i kuchni obozowej, zachowaną w oryginale bramę obozową. Szczególne emocje wywołały wystawione kserokopie list z nazwiskami i miejscowościami, z których pochodzili więźniowie z kolejnych transportów, jakie trafiały do obozu. Udało się zauważyć wiele nazwisk z Lasek i Smardz, a także z terenu całego powiatu kępińskiego.

         Z Gross Rosen udaliśmy się do Jawora, by zwiedzić Kościół Pokoju. Jest to drewniana świątynia ewangelicka o konstrukcji szachulcowej, jest zabytkowym budynkiem sakralnym wybudowanym na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 roku, kończącego wojnę trzydziestoletnią.  Jest to jeden z 14 zabytków w Polsce, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Trzeci punkt wycieczki był mocno związany z Laskami, mianowice udaliśmy się do Pogwizdowa, który był jedną z siedzib rodu von Loesch. Rodzina ta od połowy XIX wieku posiadała również majątek ziemski Laski, który dzierżyła w swych rękach do 1923 roku. Z drogi widzieliśmy istniejące do dziś budynki folwarczne, w tym stodoły i siedzibę administracji. Pałac niestety uległ zniszczeniu, natomiast zachował się duży ogrodzony cmentarz ewangelicki z popadającą w ruinę kaplicą cmentarną i zachowaną w dość dobrym stanie kaplicą grobową rodziny von Loesch. Trumny członków rodu zostały sprofanowane i zniszczone najprawdopodobniej w 1945 roku. Nad wejściem do kaplicy wykuty jest w piaskowcu herb oraz dewiza całego rodu: PER ASPERA AD ASTRA – „PRZEZ TRUDY DO GWIAZD”. Identyczny herb i napis znajduje  się nad wejściem do pałacu w Laskach. Podziwialiśmy malownicze krajobrazy dolnośląskiej wsi i okolice powiatu jaworskiego, z terenem którego silnie związani byli dziedzice von Loesch. Członkowie rodu posiadali w tych okolicach kilka majątków ziemskich.

          Opuściwszy Pogwizdówi pojechaliśmy do Siedlęcina koło Jeleniej Góry. Jest to wieś w powiecie jeleniogórskim, w gminie Jeżów Sudecki, między Jeziorem Modrym na południowym wschodzie, a Jeziorem Wrzeszczyńskim na zachodzie. Wieża książęca w Siedlęcinie jest jednym z najważniejszych zabytków średniowiecznych w Polsce. Bez wątpienia jest także największym i najlepiej zachowanym obiektem tego typu w naszym kraju. Zbudowana została w drugiej dekadzie XIV w. z fundacji księcia Henryka I jaworskiego. Pierwotnie wieża miała cztery kondygnacje, z czego dwie dolne przeznaczone były na pomieszczenia gospodarcze, natomiast trzecią i czwartą zajmowali właściciele. Około roku 1346 powstały ścienne polichromie, zlokalizowane na trzeciej kondygnacji w wielkiej auli. Malowidła wykonane zostały w technice al secco – farba nakładana była na wyschnięty tynk. Wyjątkowa jest też ich tematyka, bowiem nawiązują do legendy rycerza sir Lancelota. W sierpniu 2006 roku rozpoczęto kompleksową renowację fresków. Cały czas trwają też kolejne etapy konserwacji całego obiektu. Po śmierci Henryka I Siedlęcin wraz z całym księstwem jaworskim odziedziczył jego bratanek, książę świdnicki – Bolko II Mały. W 1368 lub 1369 roku księżna Agnieszka (wdowa po Bolku II) sprzedała wieżę dworzaninowi Jenschinowi von Redern. W rękach tej rodziny wieża pozostawała do połowy XV wieku. Wtedy to stała się własnością rodu Zedlitzów. Przebudowa wieży miała miejsce w 1575 r., kiedy dobudowano najwyższą kondygnację. Od 1732 do 1945 roku budowla znajdowała się w rękach rodu Schaffgotschów.

Wieża mieszkalna w Siedlęcinie to najwspanialsza, najlepiej zachowana budowla tego typu w naszym kraju i jedna z najciekawszych w tej części Europy. O jej niezwykłości decydują przede wszystkim unikatowe polichromie, godny podkreślenia jest również fakt, że obiekt ten zaledwie raz w całej swej historii poddany został przeróbce, w znacznym więc stopniu przedstawia formę narzuconą mu pierwotnie około 700 lat temu.

Z wieży w Siedlęcinie przejechaliśmy, a częściowo przespacerowaliśmy do Schroniska PTTK „Perła Zachodu”, położone w Górach Kaczawskich, na terenie wsi Siedlęcin nad Jeziorem Modrym. Gościniec „Perła Zachodu” obiekt PTTK z ponad 85-letnią historią, który jest malowniczo usytuowany tuż nad krawędzią stromego urwiska, będącego jednocześnie linią brzegową jeziora. Dzięki czemu z naszego tarasu oraz wieży widokowej, rozpościera się ujmująca panorama jeziora Modrego z mostkiem i otaczającymi go skałkami. Tutaj w pięknej scenerii zjedliśmy obiad, był też czas na wypicie kawy i spacery.

Po zebraniu grupy udaliśmy się do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną. Uczestnicy zgodnie uznali wycieczkę za niezwykle udaną. Następna taka wyprawa już za rok.

 

* * *

  We wtorek 19 czerwca 2018 roku w Domu Ludowym w Laskach, w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi można było wysłuchać wykładu o tematyce zdrowotnej. Po raz kolejny poprowadziła go Maria Lentas - lekarz medycyny rodzinnej i specjalista otolaryngologii.

Tematem spotkania były czynniki stresogenne, zespół przewlekłego zmęczenia, fibromialgia, zespół chorych budynków oraz zespoły bólowe obejmujące szereg schorzeń o niewyjaśnionym pochodzeniu. Specjalistka przedstawiła różne sposoby eliminowania czynników stresogennych oraz radzenia sobie z negatywnym wpływem stresu.  Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem nie tylko członków TPL Lukus. Na koniec Prezes TPL złożył podziękowania na ręce Pani Marii Lentas.

 

 

 

* * *

 

 

W czwartek 8 lutego 2018 roku w Domu Ludowym w Laskach odbyło się spotkanie podsumowujące VI edycję Gminnego Konkursu Fotograficznego „Gmina Trzcinica w jesiennych barwach”. Podczas uroczystości niespodziewanie doszło do uznania i uhonorowania działalności Towarzystwa Przyjaciół Lasek „LUKUS”.

W dniu 7 marca 2017 roku Wójt Gminy Trzcinica złożył wniosek do Marszałka Województwa Wielkopolskiego o nadanie Towarzystwu Przyjaciół Lasek „LUKUS” odznaki honorowej „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki Honorowej oraz uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego nr 4836/2018 z 18 stycznia 2018 roku wyróżniono TPL „LUKUS” za wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego oraz budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Wielkopolsce. W imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego odznaczenie na ręce Zarządu TPL „LUKUS” wręczył Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

 

 

Otrzymana odznaka stanowi znakomitą motywację do dalszej wytężonej pracy. Serdecznie dziękujemy!

* * *

W dniu 28 listopada 2017 r. zostało zorganizowane spotkanie z panem Tomaszem Tajnertem - zastępcą dyrektora Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego w Kępnie. Zaproszony gość z pasją przekazał szczegóły działalności kępińskiego muzeum, przedstawił najnowsze nabytki, zachęcał do przekazywania pamiątek i zaprosił wszystkich do odwiedzenia muzeum. Spotkanie było też okazją do zadawania pytań, szczególnie w kontekście planowanej zmiany ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

 

 
* * *

W ramach cyklu spotkań z kulturą w dniu 22 października 2017 r. miał miejsce wyjazd do Opery Wrocławskiej na znaną sztukę "Wesela Figara". Uczestniczyło w nim 29 mieszkańców gminy. Zakup biletów został dofinansowany przez Gminę Trzcinica w ramach złożonego wniosku w otwartym konkursie ofert.

"Wesela Figara" to czteroaktowa opera buffa z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta i librettem Lorenzo Da Ponte na podstawie Le marriage de Figaro – sztuki Pierre'a Beaumachais'go z 1784 r. Wielu uczestników wyjazdu było również pod wrażeniem pięknych wnętrz bydynku wrocławskiej opery, która w wieczornej scenerii prezentowała się imponująco.

* * *

Tradycyjny rajd rowerowy na zakończenie lata został zorganizowany w dniu 30 września 2017 r. i wzięły w nim udział 23 osoby. Trasa wycieczki wiodła z Lasek przez Trzcinicę, Wodziczną, Teklin – do lasów komorzeńskich. Tam udało się odnaleźć miejsca po bunkrach partyzantów. Następnie uczestnicy rajdu udali się do Szymonkowa – miejscowości o bogatej historii, której wizytówką jest pomnik lwa, będącego niegdyś częścią bramy do ogrodu przyzamkowego. Tam, w sąsiedztwie szkoły podstawowej i kościoła pw. Narodzenia NMP, znajduje się również miejsce na ognisko i grill, przy którym zostały upieczone kiełbaski. Po posiłku, na który składało się równeż pyszne ciasto ze śliwkami i chleb ze smalcem, późnym popołudniem rowerzyści powrócili do Lasek.

 

 

* * *

W dniach 1-2 lipca 2017 r. TPL LUKUS zorganizowało pierwszą wycieczkę poza granice kraju. Jej celem było poznanie stolicy naszych południowych sąsiadów – Pragi. W wyjeździe tym uczestniczyło 48 osób – członków oraz sympatyków TPL LUKUS. Piękna pogoda umożliwiła zwiedzanie tego atrakcyjnego pod wieloma względami miasta. Wraz z przewodnikiem udało się zobaczyć najciekawsze miejsca, m. in. Rynek Staromiejski, Zamek Praski (Hradczany), most Karola, Wzgórze Petrin z wieżą widokową, ścianę Johna Lennona, odbyć rejs po Wełtawie, a także artystyczny spacer śladami rzeźb Davida Černego. Na nocleg uczestnicy wycieczki zostali zakwaterowani w hotelu Juno, który ma świetną komunikację metrem z centrum miasta. Korzystając z tej możliwości, wycieczkowicze udali się również na wieczorne zwiedzanie starego miasta i obowiązkowy spacer Mostem Karola. Nie zabrakło także możliwości poznania Pragi od strony kulinarnej. Ta niezwykle udana wycieczka z pewnością na długo zapadła w pamięci jej uczestników :)

 


* * *

W dniu 20 maja 2017 r. zorganizowana została autokarowa wycieczka po ziemi wieruszowskiej, w której uczestniczyły 42 osoby z terenu gminy Trzcinica. W jej przygotowanie i przeprowadzenie aktywnie włączył się pan Andrzej Olbromski – regionalista,  Prezes OZW PTTK w Wieruszowie. To dzięki niemu możliwy był do realizacji niezwykle bogaty program wycieczki. Uczestnicy wyjazdu zwiedzili m.in. drewniany kościół św. Rocha oraz grodzisko w Kuźnicy Skakawskiej, klasztor paulinów w Wieruszowie i sanktuarium św. Wojciecha w Cieszęcinie oraz drewniane kościółki w Starym Ochędzynie i Żdżarach. Ponadto mogli podziwiać panoramę okolicy z wieży bolasławieckiego zamku, a także obejrzeć Pałac Łopuchinów i Cerkiew św. Jerzego Zwycięzcy w Chróścinie. Na zakończenie wycieczki, jej uczestnicy zostali zaproszeni na posiłek w gospodarstwie agroturystycznym "Bocianie Gniazdo" w Chróścinie.

 

 

* * *

W dniu 8 maja 2017 r. w ramach cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi, gościem TPL LUKUS był Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik. Spotkanie miało charakter otwarty i odbyło się w sali Domu Ludowego, gdzie licznie zgromadzili się mieszkańcy Lasek. Pan Wójt przedstawił podjęte przez samorząd lokalny działania i osiągnięte rezultaty oraz plany inwestycyjne w sołectwie Laski. Nawiązał również do 25-lecia funkcjonowania samorządu terytorialnego, co przedstawione zostało w prezentacji multimedialnej oraz publikacji pt. "XXV-lecie Samorządu Terytorialnego Gminy Trzcinica", którą otrzymał każdy uczestnik spotkania. Na zakończenie prezes TPL Paweł Trzęsicki serdecznie podziękował Wójtowi za przyjęcie zaproszenia i niezwykle ciekawą prezentację zagadnień samorządowych. Z kolei Wójt Gminy złożył na ręce prezesa podziękowanie za zorganizowanie spotkania oraz działalność na rzecz społeczności lokalnej.* * *

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest obchodzony corocznie w dniu 13 kwietnia, w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. W związku z przypadającym 13 kwietnia Wielkim Czwartkiem, obchody przeniesiono na dzień 21 kwietnia 2017 r. Po mszy św. odprawionej przez ks. Rafała Czmyra za pomordowanych na Wschodzie, uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przed obeliskiem obok posterunku policji w Laskach.

* * *

27 lutego 2017 r. w Zespole Szkół w Trzcinicy odbyły się eliminacje powiatowe XXI Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. W konkursie tym wzięło udział 79 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu kępińskiego. Temu ważnemu wydarzeniu towarzyszyło spotkanie edukacyjne z przedstawicielami TPL LUKUS: Marią Woźnica, Florianem Piaseckim i Justyną Muszalską. Zaprezentowano wydawnictwa, pocztówki, kroniki oraz inne materiały dotyczące działalności TPL. Duże zainteresowanie wywołała prezentacja multimedialna, przedstawiająca obszar 10 lat działalności TPL LUKUS. Spotkaniu towarzyszyła również wystawa, z którą mogli zapoznać się uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie. Prezentacja stowarzyszenia z pewnością przyczyniła się do podniesienia wiedzy regionalnej, szczególne związanej z terenem gminy Trzcinica.

 


 * * *

W dniu 14 stycznia 2017r. zarząd TPL zorganizował wyjazd do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na popularną komedię autorstwa rosyjskiego dramaturga i pisarza Mikołaja Gogola pt. "Rewizor". W tym kulturalnym wydarzeniu uczestniczyło 29 osób.

* * *

Dzień Lasek i promocja publikacji "Laski 2015"

  

W dniu 11 listopada 2016 r. w sali Domu Ludowego w Laskach miało miejsce spotkanie z okazji Dnia Lasek, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Lasek LUKUS, przy współudziale Gminy Trzcinica i Zespołu Szkół w Laskach.

Uroczystość uświetnili swą obecnością: poseł na Sejm RP i jednocześnie prezes TS TILIA Bożena Henczyca, Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik, radni Rady Powiatu Kępińskiego z terenu Gminy Trzcinica  Renata Ciemny i Tomasz Gatner, przewodniczący Rady Gminy Trzcinica Zdzisław Mikołajczyk wraz z radnymi, dyrektor ZS w Trzcinicy Małgorzata Hadzik oraz dyrektor ZS w Laskach Hanna Smyrek, dyrektor GPB w Trzcinicy Renata Gość i kierownik USC Joanna Gatner, a także potomkowie dawnych nauczycieli szkoły w Laskach Aleksego Merdasa  i Teofila Nowaka, przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych i wielu mieszkańców Lasek.

Uroczystość rozpoczęła się uczczeniem Narodowego Święta Niepodległości poprzez odśpiewanie hymnu narodowego. Następnie uczniowie Zespołu Szkół w Laskach przedstawili wzruszający program artystyczny nawiązujący do Święta Niepodległości, a młodzież skupiona w chórku szkolnym Violino, uświetniła spotkanie patriotycznym repertuarem.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik, który przybliżył zebranym kontekst historyczny odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., a także nakreślił cechy współczesnego patriotyzmu.

Kolejnym punktem programu była prezentacja publikacji wydanej przez TPL LUKUS zatytułowanej: „LASKI 2015”. Stanowi ona trzecie z serii, ukazujące się co pięć lat, wydawnictwo, w którym przedstawiane są najważniejsze wydarzenia w Laskach w minionym pięcioleciu, a także te bardziej odległe, które powoli zacierają się w pamięci mieszkańców. 

Zebrania i opisania bieżących i historycznych wydarzeń podjął się zespół redakcyjny w składzie: pan Grzegorz Hadzik, Łukasz Kamiński, Justyna Muszalska, Mariusz Noculak, Florian Piasecki, Tadeusz Radliński, Hanna Smyrek, Marek Sokołowski, Wiesława Trzęsicka, Paweł Trzęsicki, Adela Wawrzyniak, Maria Woźnica. Projekt okładki wykonała Gabriela Kołodziejczak, a skład książki - Ewelina Smyrek.

Publikacja „LASKI 2015” składa się z trzech działów: pierwszy z nich opisuje najważniejsze wydarzenia minionego pięciolecia w Laskach, drugi - zatytułowany „Przywracanie pamięci regionalnej” zawiera cykl artykułów ukazujących mniej znane fakty z historii naszej miejscowości; trzeci dział to opis ciekawostek przyrodniczych naszej małej ojczyzny. Dodatkową atrakcją publikacji są fotografie, ukazujące Laski z lotu ptaka, wykonane przez pana Dominika Banasia.

Oprócz publikacji, TPL LUKUS przygotowało dla uczestników spotkania niespodziankę w postaci pocztówki wydanej z okazji 1050-lecia chrztu Polski.

Kolejnym punktem programu była prezentacja wybitnych nauczycieli szkoły w Laskach Aleksego Merdasa i Teofila Nowaka, którym nadano honorowe tytuły „Zasłużonych Laskowian”. Uzupełnieniem prezentacji była wystawa fotograficzna poświęcona tym postaciom.

Na zakończenie głos zabierali zaproszeni goście, którzy gratulowali pięknie zorganizowanej uroczystości i podziękowali za owocną działalność na rzecz małej ojczyzny.

 

 

  

 

 

PREZENTACJA PUBLIKACJI PODCZAS PROMOCJI (przemówienie opracowane i wygłoszone przez Justynę Musialską): 

Szanowni Państwo!

Do zbioru opracowań regionalnych wydanych przez Towarzystwo Przyjaciół Lasek „LUKUS”, dołączamy dziś kolejną publikację zatytułowaną: „LASKI 2015”. Stanowi ona trzecie z serii, ukazujące się co pięć lat, wydawnictwo, w którym staramy się przypomnieć najważniejsze wydarzenia w naszej miejscowości w minionym pięcioleciu, a także te bardziej odległe, które powoli zacierają się w pamięci mieszkańców. 

Takie właśnie intencje przyświecały autorom publikacji.

Zebrania i opisania bieżących i historycznych wydarzeń podjął się zespół redakcyjny w składzie, który wymienię w kolejności alfabetycznej: pan Grzegorz Hadzik, Łukasz Kamiński, Justyna Muszalska, Mariusz Noculak, Florian Piasecki, Tadeusz Radliński, Hanna Smyrek, Marek Sokołowski, Wiesława Trzęsicka, Paweł Trzęsicki, Adela Wawrzyniak, Maria Woźnica.

Każda z tych osób opracowała zagadnienie, które jest jej najbliższe - czy to z racji pracy zawodowej czy też - a może przede wszystkim - zainteresowań.

Publikacja „LASKI 2015” składa się z trzech działów:

I. z nich opisuje najważniejsze wydarzenia minionego pięciolecia w naszej miejscowości, i tak:

Kolega Paweł Trzęsicki w rozdziale pt. „Działo się w Laskach w roku 2015” opisuje działalność organizacji społecznych, życie parafii i samorządność mieszkańców Lasek w minionym roku.

W rozdziale zatytułowanym „Inwestycje w sołectwie Laski” pan Wójt Grzegorz Hadzik przybliża najważniejsze inwestycje ostatnich lat, jakie zostały zrealizowane w naszej miejscowości.

Kolejny rozdział to „Kronika Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS” (opracowany przez Justynę Muszalską), zawierający najważniejsze wydarzenia zainicjowane i zrealizowane przez nasze stowarzyszenie w minionym pięcioleciu.

W 2014 r. nasza organizacja świętowała jubileusz 10-lecia powstania, stąd też kolejny rozdział zawiera skrót przemówienia wygłoszonego przez pierwszego prezesa LUKUSa pana Floriana Piaseckiego na spotkaniu z okazji jubileuszu (w dniu 11 maja 2014 roku).

II. dział  jest zatytułowany „Przywracanie pamięci regionalnej” i stanowi zasadniczy człon całej publikacji. W tym dziale autorzy pragną przybliżyć mniej znane fakty z historii naszej miejscowości, aby pamięć o nich nie zaginęła.

Główną  osią działu jest 200. rocznica powstania szkoły w Laskach, która miała miejsce w 2015 r. Z tej okazji, panie Wiesława Trzęsicka i Hanna Smyrek, na podstawie kronik szkolnych i opracowań regionalistów, opisały 200-letnią historię szkoły w Laskach.

Dopełnieniem tej historii są dwa kolejne rozdziały, w których ukazane zostały sylwetki wybitnych nauczycieli tejże szkoły - i z całą pewnością  - Zasłużonych Laskowian.

Pierwszy z nich, opracowany przez panią Marią Woźnicę, stanowi biografię Aleksego Merdasa - nauczyciela i kierownika  szkoły w Laskach w latach 1888 - 1927.

Kolejny rozdział związany z tematyką szkolną to biografia Teofila Nowaka - nauczyciela matematyki i przedmiotów ścisłych w tutejszej szkole w latach 1934-1958, opracowana przez pana Floriana Piaseckiego.

Kolejne trzy rozdziały publikacji zostały przygotowane przez naszego kolegę Łukasza Kamińskiego i związane są z historią parafii w Laskach. Dwa z nich, zatytułowane „Spór o patronat i sprawa budowy kościoła w Laskach w świetle dokumentów Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu” oraz  „Parafia katolicka Laski w świetle badań ks. prof. Józefa Nowackiego” ukazują kilka ciekawych faktów związanych z historią tutejszej parafii i mogą stanowić wprowadzenie do przypadającej w przyszłym roku 70. rocznicy erygowania parafii w Laskach.

Ponadto kolega Łukasz opracował biografię księdza Wiktora Falkowskiego - proboszcza parafii Trzcinica w latach 1933-1941.

W dziale tym zaprezentowana została również biografia mieszkańca Lasek - Piotra Waloszczyka -  który brał udział i poległ w powstaniu wielkopolskim; ten rozdział został  przygotowany przez Marię Woźnica. 

W ostatniej części tego działu ukazane zostały Skarby laskowskiej ziemi, czyli przedmioty codziennego użytku i drobne monety odnalezione i opisane przez naszych członków Mariusza Noculaka i Marka Sokołowskiego.

Ostatni, 3. dział publikacji stanowią „Ciekawostki przyrodnicze naszej małej ojczyzny”.

Tutaj świat roślin i zwierząt naszego terenu został szczegółowo opisany przez pana Tadeusza Radlińskiego, a ciekawostki przyrodnicze arboretum w Laskach opracowały Adela Wawrzyniak i Justyna Muszalska.

Dodatkową atrakcją publikacji są fotografie, ukazujące naszą miejscowość z lotu ptaka, wykonane przez (mieszkańca naszej gminy) pana Dominika Banasia.

     W tym miejscu pragnę wszystkim autorom serdecznie podziękować za ogromny wkład pracy, jaki poświęcili  w przygotowanie swoich artykułów. 

Oddzielne podziękowania kieruję do Gabrysi Kołodziejczak za przygotowanie okładki i Eweliny Smyrek za skład publikacji.

Dodam jeszcze, że książka uzyskała dofinansowanie z Gminy Trzcinica w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w zakresie wspierania wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych - za co serdecznie dziękujemy.

Za wsparcie finansowe tej publikacji składam również podziękowania dyrekcji Spółdzielczego Banku Ludowego w Kępnie, zarządowi Kółka Rolniczego w Laskach oraz prywatnym darczyńcom.

Oprócz publikacji, którą Państwo dziś otrzymają, mamy jeszcze jedną niespodziankę. Jest to pocztówka wydana przez nasze stowarzyszenie z okazji 1050-lecia chrztu Polski. Myślę, że świetnie wpisuje się w tegoroczne obchody tego jubileuszu, jak i dzisiejszego spotkania.

   Na zakończenie chciałam zacytować słowa Wisławy Szymborskiej, które stały się mottem tego wydawnictwa: „Każdy przecież początek - to tylko ciąg dalszy, a każda księga zdarzeń - zawsze otwarta w połowie”.

Mam nadzieję, że za jakiś czas znów będziemy mogli kilka stron tej księgi zapisać.          

* * *

Spotkanie z archeologiem

W dniu 12 października 2016 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ,,Spotkania z ciekawymi ludźmi” . Do Lasek zaproszony został Wojciech Łonak, archeolog i historyk z Olesna, wieloletni dyrektor Muzeum Regionalnego w Oleśnie, członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Oleskiej, Koła Miłośników Historii lokalnej w Radłowie i Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, autor publikacji o tematyce archeologicznej i numizmatycznej. Tematem interesującej prelekcji były znaleziska monet rzymskich, o których prelegent pisał w swojej książce.

 

* * *

 Wycieczka rowerowa

W dniu 17 września 2016 r., członkowie i sympatycy TPL LUKUS pożegnali lato, biorąc udział w wycieczce rowerowej. Tym razem trasa prowadziła z Lasek przez Mroczeń, Grębanin do Kępna. Głównym punktem programu był Kępiński Kopiec, o którego historii opowiedział Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej Marian Lorenz. W miejscu, w którym znajduje się kopiec został zawarty jeden z ważniejszych układów, jakie zawarto w XIII w. na ziemiach polskich. W kępińskim grodzie 15 lutego 1282 r. spotkali się Mściwoj II książę Pomorza Gdańskiego z księciem Wielkopolskim Przemysłem II. Owocem tego wydarzenia było podpisanie tzw. umowy kępińskiej. Zatrzymaliśmy się również pod willą starosty, która została wybudowana w 1925 r., obecnie znajduje się tam Urząd Stanu Cywilnego i biblioteka. Wracając do Lasek, wstąpiliśmy na cmentarz ewangelicki, którego historię przybliżył Marian Lorenz. Następnie zatrzymaliśmy się w arboretum w Laskach, gdzie czekały na nas pieczone kiełbaski, domowy smalec ze skwarkami i pyszne ciasto.

 

* * *

 

Dożynki w Laskach

 

W dniu 4 września 2016 r. na dożynkach powiatowo – gminnych dziękowaliśmy za udane plony. Na Laskowskim boisku można było zwiedzać stoiska rękodzielników z Gminy Trzcinica. Wspaniale prezentowało się stoisko Towarzystwa Przyjaciół Lasek ,,Lukus” Odwiedzający mogli podziwiać znaleziska archeologiczne członków stowarzyszenia. Można było zapoznać się z wydawnictwami naszego towarzystwa i obejrzeć kolekcję fotografii przedstawiających Laski dawniej i dziś.

* * *


 

Wycieczka do Torunia i Ciechocinka

W dniu 25 czerwca 2016 r. Towarzystwo Przyjaciół Lasek ,,Lukus” zorganizowało dwudniową wycieczkę autokarową do Torunia i Ciechocinka. Autobus wyjechał z Lasek i dotarł do Torunia o godzinie 10:00, gdzie czekała na nas pani przewodnik Agnieszka Kowalska.

Zwiedzanie rozpoczęło się od bramy klasztornej i murów starego miasta. Zebrani mogli podziwiać krzywą wieżę, poznać jej historię i krążącą na jej temat legendę o błądzącym krzyżaku. Następnie wycieczka zobaczyła fontannę Cosmopolis i dom, gdzie prawdopodobnie urodził się Mikołaj Kopernik. Z przewodnikiem grupa przespacerowała się po rynku Starego Miasta, podziwiając ratusz, zabytkowe kamieniczki, pomnik Mikołaja Kopernika, pomnik Osiołka, Dwór Artusa i Piernikową Aleję Gwiazd. Uczestnicy wycieczki zwiedzili również ruiny zamku krzyżackiego z fosą zamkową i młynem oraz gotyckie świątynie: kościół NMP oraz katedrę św. Jana.

Na godzinnym seansie w planetarium grupa mogła poznać tajemnice kosmosu. Zostały przedstawione warunki panujące na planetach w naszej galaktyce oraz przybliżono wizję osiedlania się przez ludzi na innych planetach, np. na Marsie. W żywym Muzeum Piernika wycieczka odkryła tajniki wypieku prawdziwych toruńskich pierników według starych receptur. Własnoręcznie zrobionego piernika, można było zabrać do domu. Po przerwie na obiad i odpoczynku wycieczka popłynęła w rejs po Wiśle, gdzie poznała historię miasta Torunia i związanej z tym miastem rzeki Wisły, która do dzisiaj ma duży wpływ na rozwój miasta.

Drugiego dnia autobus z grupą przejechał obok kampusu studenckiego w Toruniu, siedziby Radia Maryja, siedziby Telewizji Trwam, i zatrzymał się przy nowo wybudowanym Sanktuarium Matki Boskiej w Toruniu. Stamtąd uczestnicy wycieczki pojechali do Ciechocinka, gdzie zwiedzano park zdrojowy, fontannę „Grzybek”, fontannę „Jaś i Małgosia”, dywany kwiatowe, Teatr Letni i Tężnie. Wieczorem 26 czerwca wszyscy szczęśliwie wrócili do Lasek.

Paweł Trzęsicki

* * *

W Laskach coraz pięknej

W ostatnich latach w Laskach przeprowadza się wiele inwestycji, dzięki którym nasza Mała Ojczyzna pięknieje w oczach. Członkowie TPL ,,Lukus” mają w tym swój mały udział. W maju zasadziliśmy drzewa i ozdobne krzewy na skwerze przy Domu Ludowym w Laskach, na którym wcześniej usunięto stare drzewa owocowe.

tekst Paweł Trzęsicki

* * *

76. Rocznica Zbrodni Katyńskiej

Jak co roku 13 kwietnia dla upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej w kościele Niepokalanego Serca NMP w Laskach odprawiona została uroczysta msza św, której przewodniczył ks. Rafał Czmyr. Delegacje i mieszkańcy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą funkcjonariusza Michała Łuczaka. W uroczystości wzięli udział rodzina Michała Łuczaka, wójt gminy Grzegorz Hadzik, sekretarz gminy Renata Ciemny, sołtys Zygmunt Podejma, członkowie TPL,, Lukus”, oraz mieszkańcy Lasek.

tekst Paweł Trzęsicki 

 

* * *

Styczeń 2016.

 

Na początku nowego 2016 roku nasza strona internetowa osiągnęła liczbę 350 000 odwiedzin.

 

* * *

19 grudnia 2015 – w Teatrze w Kaliszu.

W dniu 19 grudnia 2015 r. członkowie i sympatycy TPL Lukus odbyli wyjazd do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na popularną sztukę "Szalone nożyczki".

Komentarz zaczerpnięty z witryny T. im. W. B. w Kaliszu:

Szalone nożyczki to niewątpliwy hit wśród sztuk teatralnych - w 1997 wpisano ją do światowej księgi rekordów Guinnesa jako najdłużej bez przerwy graną sztukę (niebędącą musicalem) na scenach amerykańskich. Atrakcyjności tej komedii kryminalnej dodaje fakt, że realizatorzy i wykonawcy zawsze sytuują akcję sztuki „tu" i „teraz", aby widzowie mogli rozpoznawać w przedstawieniu specyfikę swojego miasta, jego instytucje oraz znanych mieszkańców. Dzięki temu publiczność ma okazję, by stać się współwykonawcą naszego spektaklu i pomóc bohaterom w rozwiązywaniu kryminalnej zagadki. Uwaga! Każdego wieczoru śledztwo może potoczyć się inaczej, dlatego warto odwiedzić miejsce zbrodni więcej niż raz. Zespół Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego profesjonalnie zaciera ślady. (źródło http://www.teatr.kalisz.pl/?page=spektakle&id=85 ) 

* * *

4 listopada 2015 - spotkanie TPL LUKUS w Filii Bibliotecznej w Laskach

W dniu 4 listopada 2015 r. w siedzibie Filii Bibliotecznej w Laskach inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS odbyło się spotkanie z panem Janem Jagieniakiem – właścicielem Pałacu w Laskach, członkiem Rady Nadzorczej oraz przewodniczącym Rady Fundacji Rozwoju i Kultury „Pałac w Laskach”.

Zaproszonego gościa powitał sekretarz TPL LUKUS, Florian Piasecki. Następnie pan Jan Jagieniak przedstawił makietę przedstawiającą zespół folwarczno-pałacowy w Laskach oraz plany związane z jego przebudową pod potrzeby kompleksu hotelowo – wypoczynkowego oraz usługowego.

Po tej ciekawej prelekcji zebrani zostali zapoznani z biografią zasłużonego matematyka – Teofila Nowaka, urodzonego w Jankowach (gmina Baranów), pracującego przed laty w szkole w Laskach. Biogram pedagoga opracował i przedstawił sekretarz Florian Piasecki. Artykuł ten znajdzie się w najnowszej publikacji TPL LUKUS – „LASKI 2015”, omawiającej bieżące wydarzenia z lat 2010-2015 oraz zawierającej artykuły o tematyce historycznej i kulturalnej.   

 

* * *

W dniu 3 października 2015 r. (sobota) odbyła się autokarowa wycieczka dla członków i sympatyków TPL LUKUS do Ostrzeszowa i okolic.

Ziemie Ostrzeszowska i Kępińska od wieków dzieliły ten sam los, mamy wspólną historię, dlatego warto było poznać bliżej sąsiadów z północy. Wyjazd z Lasek nastąpił o 9:00.  

Trasa: Laski – Kępno – Bralin – Słupia pod Bralinem - Pisarzowice (ruiny kościoła ewangelickiego) – Mąkoszyce - Marcinki – Kobyla Góra (wzniesienie) – Zmyślona Parzynowska - Parzynów – Olszyna – Ostrzeszów – Mikstat - Kotłów – Mikstat -Ostrzeszów – Bałczyna – Rogaszyce – Kochłowy – Turze – Kępno – Laski.

W encyklopedycznym skrócie Ostrzeszów to miasto na Wzgórzach Ostrzeszowskich, siedziba powiatu ostrzeszowskiego i gminy Ostrzeszów, liczące około 15 tys. mieszkańców. W Ostrzeszowie krzyżują się drogi krajowe i wojewódzkie:

 - droga krajowa nr 11 i planowana droga ekspresowa S11: Kołobrzeg – Piła – Poznań – Ostrów Wielkopolski – Ostrzeszów – Lubliniec – Bytom;

- droga wojewódzka nr 444: Ostrzeszów – Odolanów – Sulmierzyce – Krotoszyn;

- droga wojewódzka nr 449: Syców – Ostrzeszów – Grabów nad Prosną – Błaszki.

Znajduje się tutaj także węzeł linii kolejowych:

- Kołobrzeg – Ostrzeszów – Lubliniec;

- nieczynna Ostrzeszów – Grabów nad Prosną – Namysłami.

Pierwsza wzmianka o Ostrzeszowie pochodzi z 1283 r., kiedy nastąpiła lokacja miasta.  Było to miasto królewskie na szlaku handlowym Wrocław–Kalisz–Toruń. W XIV w. wzniesiono zamek i otoczono miasto murami. W XVI-XVIII w. Ostrzeszów był starostwem grodowym, siedzibą powiatu a w okresie od kończ XIV w. do rozbiorów także miejscem zbierania się sądów szlacheckich zwanych ziemskimi i grodzkimi. W 1656 r. Szwedzi zajmując miasto spalili ówczesny drewniany klasztor Bernardynów. Nie udało się im jednak zdobyć zamku w całości, gdyż oblegani obrońcy podjęli decyzję o jego wysadzeniu. W latach 1793-1806 i 1815-1918 Ostrzeszów, pod niemiecką nazwą Schildberg, był pod panowaniem pruskim. W 1905 w mieście mieszkało 4946 osób, w tym 72% Polaków, 19% Niemców i 6% Żydów.

Pierwszym miejscem postoju była trasa do Pisarzowic, gdzie w otoczeniu drzew tuż przy drodze  znajdują się ruiny neoromańskiego kościoła ewangelickiego, wzniesionego w latach 1901–1902 przez księcia Gustava von Birona z Sycowa ku czci swego zmarłego syna, Wilhelma. Kościół po 1945 r. został całkowicie zdewastowany.

W pobliżu tego kościoła żołnierze z 11. pułku Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Wrocławia oraz funkcjonariusze Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego z Wrocławia i Milicji Obywatelskiej z Sycowa i Kępna w dniu 8 lutego 1945 r. otoczyli Oddział Franciszka Olszówki „Otta”, który został zastrzelony. Reszta jego ludzi zdołała wydostać się z okrążenia. Ciało „Otta” zostało przywiezione do siedziby WUBP we Wrocławiu, gdzie było rozpoznawane przez byłych podkomendnych. Pochowany prawdopodobnie 14 lutego 1946 w grobie nr 1244 na polu 77 cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu. Pisarzowice znane głównie dzięki ruinom kościoła, mają swoją ciekawa historię. Wieś położona jest w powiecie ostrzeszowskim, w gminie Kobyla Góra, 4 km od Sycowa. Miejscowość dzieliła przez wieki losy Ziemi Sycowskiej, stanowiącej północno-wschodnie rubieże Dolnego Śląska i cechującej się specyficznym, polsko-niemieckim charakterem kulturowym. Po ostatecznym odpadnięciu Śląska od państwa polskiego w XIV w. granica między Śląskiem a Wielkopolską ustaliła się w odległości 6 km na północny wschód od Pisarzowic. W 1489 r. miejscowość weszła w skład sycowskiego Wolnego Państwa Stanowego, w ramach którego znajdowała się kolejno pod zwierzchnością Czech, Austrii (od 1526 r.) oraz Prus (od 1741 r.). W 1920 r. Pisarzowice znalazły się na obszarze niewielkiego terytorium Dolnego Śląska, przyznanego Polsce przez traktat wersalski ze względu na skład etniczny. Do 1939 r. granica polsko-niemiecka przebiegała zaledwie 1 km na zachód od wsi. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie kaliskim.

 

 

 

Ruiny kościoła w Pisarzowicach.

 

U podnóża Kobylej Góry - najwyższego wzniesienia Wielkopolski.

 

Kościół p.w. św. Mikołaja w Parzynowie.

 

Wnętrze kościoła w Parzynowie.

 

Cmentarz parafialny (kościoła farnego p.w. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej) przy ul. Kościuszki 14 w Ostrzeszowie.

 

Cmentarz przy u. Kościuszki 14. Groby Powstańców Wielkopolskich, wsród których spoczywa

Piotr Waloszczyk z Lasek.

 

 

Ratusz w Ostrzeszowie.

 

Przed Ratuszem, w którym mieści się ostrzeszowskie muzeum.

 

Ostrzeszowska Jasna Góra - klasztor pobernardyński obecnie w posiadaniu sióstr Nazaretanek 

 

Członkowie i sympatycy TPL LUKUS przed klasztorem w Ostrzeszowie.

 

* * *

W sobotę 29 sierpnia 2015 r. TPL LUKUS zorganizowało wycieczkę rowerową na zakończenie lata. Trasa wiodła z Lasek przez Smardze, Laski Tartak, Feliksów, Mroczeń, Łękę Mroczeńską, Mariankę Mroczeńską i zakończyła się wspólnym ogniskiem w arboretum w Laskach. Uczestnikom wycieczki dopisywała wspaniała pogoda.

 

 

 

 

 

 

* * * 

„Zapisane najgłębiej” - promocja tomiku wierszy Jolanty Podejmy - Eloyanne

W sobotę 4 lipca 2015 r. w Domu Ludowym w Laskach, miało miejsce niecodzienne spotkanie, współorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Lasek LUKUS, którego celem była promocja debiutanckiego tomiku wierszy Pani Jolanty Podejmy - Eloyanne pt. „Zapisane najgłębiej”.

Pani Jolanta od ponad 30. lat mieszka w Paryżu, a dzieciństwo spędziła w Laskach - rodzinnej miejscowości, z którą wiąże wiele wspomnień, i do których wraca pamięcią poprzez swoją twórczość. 

W spotkaniu wzięło udział wielu znamienitych gości, wśród nich byli m.in. posłanka na sejm RP - pani Bożena Henczyca; wójt Gminy Trzcinica - pan Grzegorz Hadzik;  przyjaciele pani Jolanty: konsul honorowy Francji profesor Tomasz Schramm;  krytyk literacki, poeta, publicysta i felietonista - pan Leszek Żuliński; poetka, eseistka, powieściopisarka - pani Marta Fox; grafik i fotograf - pan Janusz Stobiński; pieśniarka i pedagog wokalny - pani Aneta Łastik; dziennikarka, poetka, korektorka - pani Weronika Górska; harfistka znanej orkiestry Andre’a Rieu - pani Alicja Zaja; była wicekurator Oświaty i Wychowania w Kaliszu oraz wychowawczyni klasy pani Jolanty - pani Kazimiera Lissy - Kalafarska; poetka, członek zarządu Stowarzyszenia Promocji Sztuki w Kaliszu - pani Izabela Fietkiewicz - Paszek; pan Kazimierz Krawiarz - prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki w Poznaniu i członek zarządu Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu.

Ponadto miło nam było gościć grono nauczycielskie szkoły podstawowej w Laskach, koleżanki i kolegów p. Jolanty ze szkolnej ławy, a także przybyłych członków rodziny, sąsiadów, mieszkańców; przedstawicieli zaprzyjaźnionych z TPL LUKUS stowarzyszeń regionalnych i lokalnych, szczególnie Zespół Laskowianie z panią dyrygent Renatą Ciemny oraz przedstawicieli jednostek organizacyjnych Gminy Trzcinica:  dyrektorów zespołów szkół: panią Małgorzatę Hadzik i panią Małgorzatę Drzazga oraz panią Renatę Gość - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy.

W nastrój  tego poetyckiego spotkania wprowadził uczestników Zespół Laskowianie, który zaprezentował utwory nawiązujące do rodzinnej miejscowości, domu, dzieciństwa.

Następnie na scenie pojawiła się pani Aneta Łastik - obdarzona niepowtarzalnym głosem pieśniarka, znana jako jedna z najlepszych wykonawczyń ballad Bułata Okudżawy. Jej fantastyczna interpretacja „Modlitwy” - Francois Villon była prawdziwą ucztą duchową dla słuchaczy.

Jednak głównym punktem tego popołudnia była prezentacja wierszy zawartych w tomiku pt. „Zapisane najgłębiej” w wykonaniu samej autorki pani Jolanty Podejma - Eloyanne. Krótkie, lecz niezwykle treściwe i wymowne utwory, przeplatały się z niezwykłymi dźwiękami harfy, które wyczarowała pani Alicja Zaja. Były to niesamowicie wzruszające chwile, które z pewnością na długo zapadły w pamięci wszystkich zebranych. 

W dalszej części uroczystości głos zabierali zaproszeni goście. Pani Marta Fox przedstawiła kulisy tego poetyckiego debiutu. Pan Leszek Żuliński, który napisał Posłowie do tomiku, scharakteryzował wiersze jako mistrzowskie epigramaty ze znakomitą pointą; jednocześnie dał krótki wykład na temat współczesnej poezji polskiej. Pan prof. Tomasz Schramm był pod wrażeniem organizacji spotkania, a co za tym idzie przywiązania mieszkańców do swej „prywatnej ojczyzny”. Nie zabrakło podziękowań, szczerych gratulacji i kwiatów dla autorki od wielu przybyłych gości. 

Następnie, po krótkiej przerwie, można było nabyć publikacje, które pani Jolanta Podejma - Eloyanne opatrywała swoim autografem, uśmiechem i rozmową.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, miało miejsce spotkanie klasowe koleżanek i kolegów ze szkolnej ławy oraz nauczycieli i przyjaciół pani Jolanty. Wspominanie lat szkolnych trwało do późnych godzin wieczornych.

Należy dodać, że w organizację tego spotkania zaangażowało się bardzo wiele osób. Wszystkim, dzięki którym to spotkanie miało tak wyjątkowy charakter - serdecznie dziękujemy.

tekst i foto Justyna Muszalska

Poniżej krótka relacja filmowa, przygotowana przez TV Wielkopolska:

http://tvwielkopolska.pl/index.php/pila/czarnkow-trzcianka/16739-laski-zapis-wspomnie

 

Relacja w Ilustrowanym Tygodniku Powiatowym:

http://www.powiatowy.pl/2015/07/prezentacja-ksiazki-zapisane-najglebiej-yoli-podejma-eloyanne/

 
 
Autorka tomik
Aneta Łastik
Kazimiera Lissy-Kalafarska
Leszek Żuliński
Marta Fox
Prezentacja wierszy przy akompaniamencie harfy
Prof. Tomasz Schramm
Uczestnicy spotkania
W kolejce po autograf
Występ Laskowian


 

* * *

Wycieczka do Warszawy

W dniach 20 - 21 czerwca 2015 r. Towarzystwo Przyjaciół Lasek "LUKUS" zorganizowało dwudniowa wycieczkę do Warszawy, w której udział wzięli nasi członkowie i sympatycy. Zwiedzanie stolicy rozpoczęło się od Starego Miasta.

Kolejno widzieliśmy: Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta, dziedziniec Zamku Królewskiego, ulicę Świętojańską, Archikatedrę Św. Jana, Dziekanię, Kanonię, taras widokowy z panoramą Wisły i Pragi, Rynek Starego Miasta, pomnik Syrenki, mury miejskie i barbakan, ulicę Podwale, pomnik Małego Powstańca, pomnik Jana Kilińskiego, Zamek Królewski.

Ze Starego Miasta przejechaliśmy do Łazienek Królewskich. (park, Pałac Myślewicki, Wielka Oficyna, pomnik Jana III Sobieskiego, Teatr na Wodzie, Stara Pomarańczarnia, pomnik Fryderyka Chopina). Po Łazienkach udaliśmy się pod Belweder.

Następnie wycieczka wjechała na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd doskonale rozpościera się widok na Warszawę. Okolice Pałacu Kultury nazywane są czasem warszawskim Manhattanem.

Po zakupach w "Złotych Tarasach" uczestnicy pojechali do hotelu. Po kolacji, nim udali się na spoczynek, w miłej atmosferze wymienili się wrażeniami minionego dnia.

W drugim dniu wycieczki kontynuowaliśmy zwiedzanie, m. in. Placu Piłsudskiego (Grób Nieznanego Żołnierza, Krzyż Papieża Jana Pawła II, pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego). Następnie odwiedziliśmy część Krakowskiego Przedmieścia, skąd przejechaliśmy do Pałacu w Wilanowie, gdzie zwiedziliśmy wnętrza obiektu i bogate ogrody.

Jednym z ostatnich punktów wycieczki był Stadion Narodowy, gdzie grupa z tarasu widokowego mogła podziwić ten nowoczesny obiekt. Atrakcją był również przejazd drugą linia metra (długość 7 km).

Pożegnawszy przewodnika, około 17:00 wycieczka wyruszyła w drogę powrotną do Lasek.

Tekst Paweł Trzęsicki, fot. Justyna Muszlaska. 

Rynek Starego Miasta

 

Widok z Pałacu Kultury i Nauki

 

Wilanów

 

Przed Stadionem Narodowym

 

* * *

 75. rocznica Zbrodni Katyńskiej

 W bieżącym roku obchodzimy 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, a 13 kwietnia jest dniem poświęconym pamięci ofiar tej zbrodni. W tym dniu, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS, pomordowanym na Wschodzie Polakom hołd oddali mieszkańcy Lasek i Smardz.

Obchody rozpoczęto mszą św. sprawowaną przez proboszcza parafii Laski ks. Rafała Czmyra w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP. W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik, sekretarz Gminy Renata Ciemny, sołtys Lasek Zygmunt Podejma, delegacja młodzieży i nauczycieli z Zespołu Szkół w Laskach, delegacje Ochotniczych Straży Pożarnych z Lasek i Smardz, członkowie TPL LUKUS, a także rodzina Michała Łuczaka i mieszkańcy, którzy w sercu czuli potrzebę oddania hołdu pomordowanym na "nieludzkiej ziemi".

Po mszy św. miało miejsce zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym Polaków pomordowanych na Wschodzie, w tym funkcjonariusza posterunku Policji w Laskach Michała Łuczaka.

Zarząd TPL LUKUS pragnie podziękować wszystkim uczestnikom tegorocznych obchodów pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, szczególnie ks. proboszczowi, dzięki któremu uroczystość miała niezwykle patriotyczny charakter.

* * *

 

Spotkanie z Posłanką Bożeną Henczycą

 Towarzystwo Przyjaciół Lasek LUKUS od ponad 10 lat organizuje cykliczne spotkania z ciekawymi ludźmi, na które zaprasza osoby zaangażowane w realizację swoich pasji i zainteresowań.

W sobotni wieczór 21 lutego 2015 r. w sali Domu Ludowego w Laskach, gościem była Pani Bożena Henczyca – pierwsza w historii posłanka na sejm RP z terenu gminy Trzcinica oraz powiatu kępińskiego, ale również szefowa zaprzyjaźnionego Towarzystwa Społecznego TILIA w Wodzicznej, która przybyła wraz z delegacją członków tego stowarzyszenia.

Zgromadzonym mieszkańcom Pani poseł opowiedziała m. in. o swoich pasjach literackich. Przypomnijmy, że pani Bożena Henczyca jest autorką opowiadań, z których wiele zostało nagrodzonych w ogólnopolskich konkursach literackich. We wrześniu 2013 r. wydała „Opowieści z Wygnaniewa”, których promocja była niezwykłym wydarzeniem kulturalnym. Pani poseł zaprezentowała również wiele publikacji, które ukazały się zarówno jako efekt działalności TS TILIA, jak i jej pracy jako samorządowca w gminie Perzów.

Kolejnym obszarem prezentacji zainteresowań naszego gościa było ukazanie zaangażowania w działalność organizacji społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem dynamicznej działalności TS TILIA, różnorodnych projektach na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców, pozyskiwania środków na ich realizację, a także promocji rodzinnej miejscowości Wodziczna.

Ze strony publiczności nie zabrakło pytań o pracę w Sejmie, pierwsze wystąpienie na mównicy sejmowej, reakcję i wpływ rodziny na przyjęcie mandatu posła. Na wszystkie zapytania Pani Poseł udzieliła wyczerpujących odpowiedzi; również w formie anegdot – szczególnie tych rodzinnych. 

Niezwykle ciekawe spotkanie upłynęło w miłej, przyjacielskiej atmosferze, za co pragniemy jeszcze raz serdecznie podziękować naszemu gościowi.


 

* * *

 

PATRIOTYZM JUTRA:

podsumowanie projektu „Laskowska ziemia wierszem malowana”

 

W niedzielę 5 października 2014 r. Towarzystwo Przyjaciół Lasek LUKUS zorganizowało spotkanie podsumowujące projekt pn. „Laskowska ziemia wierszem malowana”. Na realizację tego projektu stowarzyszenie pozyskało środki z Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Efektem realizacji tego zadania było wydanie publikacji o tym samym tytule, łączącej w sobie poezję z obrazem laskowskiej ziemi utrwalonym na fotografii.

Więcej informacji w zakładce PREZENTACJE pod linkiem:

http://tpl-lukus.kepno.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=89&Itemid=1

 

* * *

 

 

X Kongres Stowarzyszeń Regionalnych

 

W dniach 11 - 13 września 2014 r.  w Bydgoszczy odbył się X Kongres Stowarzyszeń Regionalnych. Naczelnym tematem był REGIONALIZM POLSKI 25 lat po transformacji jako ważne źródło odrodzenia narodu i państwa.

Uroczysta inauguracja X KONGRESU odbyła się w OPERA NOWA ul. Marszłka Focha 5. Organizatorami Kongresu byli: Ruch Stowarzyszeń Regionalnych Rzeczpospolitej Polskiej Rada Krajowa w Warszawie i Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, współfinansowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy, przy wsparciu Uniwersytetu Technologiczno - Przyrodniczego i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Uczestnikami reprezentującymi powiat kępiński byli: Jerzy Wojciechowski Wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej i Florian Piasecki - członek TMZK i Sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Lasek „LUKUS”. 

Od lewej stoją: Stanisław Słopień - red.nacz "Przeglądu Wielkopolskiego"
prof.dr hab.Jerzy Babiak - czł.TMZK z Poznania,
Jerzy Wojciechowski i Florian Piasecki.
 Inauguracja Kongresu w Opera Nowa, w Bydgoszczy.

 

Na rewersie powyższego medalionu umieszczono słowa Henryka Sienkiewicza
"Bóg, który w serca patrzy najlepiej takich nagrodzi, co nie dla promocji,
ale z afektu dla Ojczyzny służą".
 

* * *

 

WYCIECZKA DO BYCZYNY

 

Byczyna z lotu ptaka - widok na unikatowy średniowieczny układ murów miejskich

*

*

*

*

*

 

Wycieczka do Byczyny zorganizowana została w ramach corocznego cyklu wycieczek „POZNAJ SĄSIADA”. W ubiegłym roku odwiedziliśmy Wołczyn, w bieżącym roku kolej na Byczynę. Gmina Trzcinica sąsiaduje z trzema gminami powiatu kępińskiego: Baranowem, Łęką Opatowską i Rychtalem oraz z dwoma gminami powiatu kluczborskiego: Wołczynem i Byczyną. Z racji położenia na pograniczu Śląska i Wielkopolski oba miasta mają bardzo bogatą historię i kulturę Mimo, że przez stulecia oddzielała nas granica państwowa, życie gospodarcze i kulturalne Byczyny, Kępna i Wołczyna wzajemnie się przenikało i trwa to nadal. Z szacunku dla naszych sąsiadów zza miedzy warto poznać bliżej ich historię i zabytki.

Byczyna (łacińskie Bicinium, niemieckie Pitschen) leży w województwie opolskim, w powiecie kluczborskim, jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Byczyna. Liczy około 3650 mieszkańców. Jest uroczym miasteczkiem, do którego warto przyjechać ze względu na jego historyczne i architektoniczne walory. Największą jego atrakcją są średniowieczne, zachowane niemal w całości mury obronne, które niestety w ostatnich latach zaczęły się kruszyć. Miasto stara się o przyznanie statusu pomnika historii. Jest to forma ochrony zabytków w Polsce określonych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Status pomnika nadawany jest w drodze rozporządzenia Prezydenta RP. Przyznawany jest zabytkom nieruchomym o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, utrwalonym w powszechnej świadomości i mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski. Miano pomnika historii nadano już między innymi rezerwatowi archeologicznemu w Biskupinie, klasztorowi na Jasnej Górze, polu bitwy pod Grunwaldem, Kazimierzowi Dolnemu, zespołowi zamkowo-parkowemu w Kórniku, Krakowowi, zespołowi zamkowo-parkowemu w Łańcucie, zamkowi w Malborku, Poznaniowi, Toruniowi, Warszawie, Wieliczce, Wrocławiowi i Zamościowi.

Władze Byczyny opracowują dokumentację niezbędną dla rewitalizacji zabytkowych murów obronnych. Szacunkowo może to kosztować od 25 do 30 mln zł. Niemal tyle, ile wynosi roczny budżet Byczyny po stronie wydatków.

Byczyńskie mury powstały w XV-XVI w. Mają prawie kilometr długości i nawet 6 m wysokości, a ich owal najlepiej widać z lotu ptaka.

Byczyna ma zachowany XIV-wieczny układ urbanistyczny i cenne zabytki. W mury miejskie wkomponowana jest Baszta Piaskowa, ocalał również fragment fosy, w której hoduje się dziś pstrągi. Wjazdu do centrum miasteczka jak niegdyś strzegą bramy, Polska od wschodu i Niemiecka od zachodu. W owalu ciasnej staromiejskiej przestrzeni ograniczonej murami, pośród zabytkowej zabudowy wyróżniają się: gotycki kościół p.w. św. Mikołaja z XIV w. (najstarszy zabytek Byczyny), barokowo-klasycystyczny ratusz w Rynku i XVIII-wieczna fara p.w. Św. Trójcy.

Wśród licznego zabytkowego wyposażenia kościoła św. Mikołaja wymienić przede wszystkim należy drewniany gotycki krucyfiks z 1530 roku, pochodzący z tzw. Szkoły Krakowskiej (powstał prawdopodobnie w kręgu uczniów Wita Stwosza).

Ratusz w Byczynie znajduje się pośrodku rynku, budynek wybudowany został na przełomie XV/XVI w. Wraz z pożarami nawiedzającymi miasto Ratusz był wielokrotnie niszczony, znacznie ucierpiał w 1945 r. Odremontowany w 1968 r., pełni tę samą rolę co przed wiekami – jest siedzibą władz miasta. Od strony południowej zachował się kamienny portal renesansowy z XVI w., prowadzący do dawnych piwnic ratuszowych. Obecnie w piwnicach znajduje się kawiarnia. Od początku 2011 r. na strychu ratusza znajduje się byczyńska Izba Tradycji, a w wieży utworzono punkt widokowy na miasto.

Klimat miasteczka tworzą też liczne zabytkowe, domy i kamienice. Pochodzą one głównie z czasów odbudowy miasta po pożarze w 1757 roku i z pierwszej połowy XIX wieku. Większość z nich znajduje się w obrębie murów obronnych w Rynku i przy ulicach: Okrężnej, Długiej, Krótkiej i Floriańskiej. Zapewne na jednej z kamienic swoje badania naukowe (astrologiczne) prowadziła Maria Cunitia słynna astronomka, w XVII wieku mieszkanka Byczyny, nazywana przez współczesnych Śląską Pallas.

Pod murami miasta 24 stycznia 1588 r. rozegrała się bitwa między austriackimi wojskami cesarskimi arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, pretendującego do polskiego tronu, a wojskami polskimi pod wodzą Jana Zamoyskiego - zwolennika króla Zygmunta III Wazy. Maksymilian został pokonany i wzięty do niewoli. W bitwie pod Byczyną zginęło około 3000 ludzi, straty miasta spowodowane pożarami wyceniono wówczas na blisko 170 tys. talarów. Bitwę stoczono na polach między Byczyną i Roszkowicami. We wschodniej części miasta, na Wzgórzu Krzyżowym, które według przekazów było stanowiskiem dowodzenia arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, postawiono obelisk upamiętniający byczyńską wiktorię hetmana Zamoyskiego.

W pobliżu Byczyny w Biskupicach-Brzózkach znajduje się gród rycerski, gdzie odbywają się turnieje i zjazdy rycerskie, imprezy, zajęcia dla dzieci i młodzieży. Obejrzeć tu można repliki uzbrojenia i wystawę narzędzi tortur. Istnieje również możliwość skorzystania z atrakcji sportów wodnych na miejscowym zalewie (rower wodny, kajak itd.). Miejsce to kilkadziesiąt tysięcy turystów rocznie.

Aby lepiej poznać historię Byczyny, zachęcamy do lektury:

- Biliński Zbigniew, Byczyna – miasto i gmina, nasza mała Ojczyzna, Byczyna 1995;

- Kaczorowski Włodzimierz, Bitwa pod Byczyną, Opole 1988;

- Meissner Jan, Byczyny przeszłość i dzień dzisiejszy, Opole 1988.

 

* * *

WYCIECZKA ROWEROWA

 

W sobotę 2 sierpnia 2014 r. członkowie i sympatycy TPL LUKUS spotkali się na wspólnej wycieczce rowerowej. Trasa przejazdu prowadziła z Lasek przez Borek, Kuźnicę Trzcińską, Janówkę, Józefówkę i lasy w okolicy Marianki Siemieńskiej. Celem wycieczki było poznanie terenów dwóch rezerwatów w dolinie Pomianki, położonych na obszarze gminy Łęka Opatowska.

Rezerwat Oles w dolinie Pomianki utworzony został w 1971 r. i obejmuje teren o pow. 3,09 ha, okresowo zalewany wodą. Rośnie tu ok. 100-letni las, składający się z olszy czarnej z niewielką domieszką brzozy omszonej, jesionu wyniosłego i innych drzew liściastych oraz nielicznych świerków. Korzenie i pnie drzew tworzą charakterystyczne wzniesienia – kępy.

Rezerwat Las łęgowy w dolinie Pomianki utworzony został w 1971r. na terenie 6,03 ha w celu ochrony wiekowego lasu liściastego. W drzewostanie dominuje olsza czarna z domieszką brzóz, jesionów, a sporadycznie występują również świerki i sosny.

W runie obu rezerwatów można znaleźć wiele interesujących gatunków roślin i grzybów.

Piękna, słoneczna pogoda umożliwiła uczestnikom wycieczki obserwacje wspaniałych walorów przyrodniczych tego terenu. Na zakończenie, w sadybie myśliwskiej, odbyło się pieczenie kiełbasek i wspólne biesiadowanie przy ognisku.

 

 

*
*
*

 

tekst i zdjęcia Maria Woźnica 

* * *

 

PATRIOTYZM  JUTRA

Towarzystwo Przyjaciół Lasek LUKUS otrzymało dofinansowanie w tegorocznej edycji programu „Patriotyzm Jutra”. Sukces stowarzyszenia jest znaczny, gdyż na blisko 1020 nadesłanych wniosków, zespół sterujący Muzeum Historii Polski do dofinansowania wybrał 107 projektów, wśród nich projekt TPL pn. "Laskowska ziemia wierszem malowana". W dniu 24.06.2014r. nastąpiło podpisanie umowy i  obecnie stowarzyszenie przystępuje do realizacji tego projektu.

„Patriotyzm jutra” to program realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2006 roku. Muzeum Historii Polski prowadzi go od 2009 roku. Celem programu jest wspieranie ważnych i oryginalnych inicjatyw związanych z historią Polski, upamiętnieniem wydarzeń i postaci istotnych w dziejach kraju. Program adresowany jest m.in. do organizacji pozarządowych, lokalnych stowarzyszeń, bibliotek, domów kultury.

Celem  projektu realizowanego przez TPL LUKUS jest - promowanie tożsamości i tradycji poprzez przypomnienie i utrwalenie historii lokalnej w powiązaniu z losami ojczyzny, promowanie tradycji i postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia, wzrost aktywności mieszkańców, budowanie więzi międzypokoleniowej i przywiązania do tradycji "małej ojczyzny".

Projekt pn. "Laskowska ziemia wierszem malowana" obejmuje przeprowadzenie działań mających na celu pozyskanie od mieszkańców z rodzinnych archiwów, starych fotografii dotyczących charakterystycznych miejsc, obiektów i życia społeczności naszej małej ojczyzny. Fotografie te będą tłem dla zebranych wierszy lokalnych twórców, opisujących tutejsze ciekawe miejsca, zakątki, historie, tradycje, wspomnienia z czasów dzieciństwa, a także historię regionu na tle historii Polski. Ponadto publikacja będzie zawierała krótkie noty historyczne nt miejsc i obiektów przedstawionych na fotografiach. Materiał zostanie opracowany merytorycznie przez historyków - członków Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS, a następnie przygotowany do publikacji w formie książkowej oraz zamieszczony na stronie internetowej TPL LUKUS. Zrealizowany materiał zostanie ponadto udostępniony na zasadzie licencji Creative Commons 3.0 Polska (CC-BY-NC).

Jednocześnie TPL LUKUS zwraca się z prośbą do mieszkańców, którzy w swoich archiwach posiadają odpowiednie fotografie, o ich udostępnienie w celu wykorzystania do publikacji. Po zeskanowaniu, zostaną one zwrócone właścicielom.  Tym samym uchronimy wiele cennych pamiątek przed zapomnieniem. Prosimy o kontakt  pod nr tel. 62 78 15 800 lub na adres e-mail: tpl.lukus@op.pl   

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w realizację projektu.

Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

 

 

 

* * *

Nasz honorowy członek ks. kan. Andrzej Grzegorzewicz 

Dnia 15 czerwca 2014 r. (po ukończeniu 75 lat życia) ks. kan. Andrzej Grzegorzewicz zakończył swoją posługę duszpasterską w Parafii Rzymsko-Katolickiej w Laskach. Ks. Andrzej ukończył Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu w dniu 26 maja 1963 r. i otrzymał święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa J. Baraniaka . Pracował w parafiach: Cerekwicy k/Szamotuł, Lesznie, Poznaniu-Antoninku, Poniecu, Stęszewie, Ostrowie Wlkp. Od  dnia 1 stycznia 1980 r. został skierowany do Lasków, gdzie na początku współpracował z ks. kan. Stefanem Stoińskim - proboszczem. Od dnia 1lipca 1980 r. objął administrację Parafii Laski - został proboszczem. Decyzją Kurii w Kaliszu z dniem 15 czerwca 2014 r. po 34 latach pobytu w Laskach przeszedł w stan spoczynku i przeniósł do Poznania.                              Nowym czwartym kapłanem - administratorem i proboszczem Parafii w Laskach został  Ks. Rafał Czmyr. 

Po II wojnie światowej w Laskach posługiwali kapłani: 

- ks. Piotr Jasiok w latach 1954–1959;

- ks. kan. Stefan Stoiński - mieszkał w Laskach 1958–1980 i schorowany zmarł w roku 1983 w szpitalu w Kępnie. Został pochowany w grobowcu przy kościele w Laskach.

Trzecim kapłanem zamieszkałym w Laskach  był  Ks. Andrzej Grzegorzewicz

Ks. kan. Andrzej był naszym Honorowym Członkiem. Pożegnalną mszę św. odprawił  w Kościele Parafialnym, gdzie został pożegnany przez parafian, organizacje społeczne, stowarzyszenia i Wójta Gminy Trzcinica. My członkowie Towarzystawa LUKUS żegnamy Go z wielkim szacunkiem i uznaniem. Życzymy Mu długich lat życia w dobrym zdrowiu.

Florian P.

 * * * 

WYCIECZKA DO KRAKOWA

 

W dniach 31 maja – 1 czerwca 2014 r. TPL LUKUS dla swych członków i sympatyków zorganizowało pierwszą dwudniową wycieczkę. Jej celem było poznanie najciekawszych zabytków dawnej stolicy Polski – Karkowa oraz terenu Ojcowskiego Parku Narodowego. W wycieczce wzięło udział 28 mieszkańców gminy Trzcinica, a piękna pogoda zrekompensowała uczestnikom trudy wczesnego wyjazdu.

O godz. 10.00 autokar dotarł do Krakowa, gdzie czekał już przewodnik,  z którym rozpoczęliśmy zwiedzanie historycznego centrum miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W programie wycieczki znalazły się m.in. Barbakan i Brama Floriańska, spacer Plantami, zwiedzanie komnat reprezentacyjnych i dziedzińca Zamku Królewskiego na Wawelu, katedry wawelskiej z jej kaplicami i grobowcami, wieżą Zygmuntowską z dzwonem Zygmunt i innymi, dziedziniec Colegium Maius – najstarszego budynku Akademii Krakowskiej; na krakowskim Kazimierzu - kościół Paulinów na Skałce,  Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty, kościół Świętej Trójcy, kościół Bożego Ciała; oraz Rynek Starego Miasta – z Sukiennicami, wieżą ratuszową, Kościołem Mariackim, kościołem św. Wojciecha, pomnikiem Adama Mickiewicza. Wszystkie te miejsca zostały ciekawie zaprezentowane przez przewodników. Po tak intensywnym zwiedzaniu uczestnicy wycieczki udali się na posiłek w jednej z krakowskich restauracji, a następnie na wieczorną mszę św. w Kościele Mariackim. Po zakwaterowaniu w hostelu i krótkim odpoczynku, wycieczkowicze wyruszyli chłonąć wieczorną atmosferę miasta.

Drugi dzień wycieczki przeznaczony był na zwiedzanie Ojcowskiego Parku Narodowego, który jest najpiękniejszym pod względem krajobrazowym zakątkiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Intensywne procesy krasowe wykształciły tu bardzo malowniczą rzeźbę terenu: turyści mogli zobaczyć m.in. Maczugę Herkulesa, Bramę Krakowską, Rękawicę. Miejsce to słynie również z licznych jaskiń, spośród których mieliśmy okazję zwiedzić największą pod względem wielkości komory - jaskinię „Ciemną”. Przy świetle świec i latarki przewodniczki uczestnicy wycieczki ujrzeli jednych z jej mieszkańców – nietoperze podkowce małe. Teren parku wchodzi w skład obronnych zamków zw. Szlakiem Orlich Gniazd i znajdują się tutaj: zamek z Pieskowej Skale i zamek w Ojcowie, które również mieliśmy okazję zobaczyć. Po nacieszeniu ducha pięknem przyrody i ciała ciepłym posiłkiem, w godzinach popołudniowych uczestnicy wycieczki wyruszyli w drogę powrotną.

Wycieczka została dofinansowana przez Urząd Gminy Trzcinica w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w 2014 r.

 

*
*
*
*
*
*
*
   

 

 

tekst i fot. J. Muszalska

 

* * *

W dniu 22 maja 2014 r. nasza liczba odwiedzin naszej witryny internetowej przekroczyła 170 000.

 

* * *

 

10-LECIE TPL LUKUS

Dokładnie w dniu 11 maja 2014 r. przypadła 10. rocznica powstania naszego Towarzystwa. Ze względu na charakter tego wydarzenia i obszerną relację z uroczystości postanowiliśmy zrezygnować z krótkiej informacji w zakładce „Aktualności” poświęcając jej osobny artykuł w zakładce „Prezentacje”. Zapraszamy do zapoznania się z tym tekstem! 

http://tpl-lukus.kepno.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=86&Itemid=1

* * *

 

Jubileusz 10-lecia nadania imienia św. Jana Pawła II Zespołowi Szkół w Laskach

 

W czwartek dnia 15 maja 2014 r. w Zespole Szkół w Laskach odbyła się  uroczystość poświęcona jubileuszowi 10-lecia nadania Szkole imienia Patrona  Jana Pawła II. Z tej okazji członkowie Towarzystwa LUKUS uczestniczyli we mszy św. celebrowanej przez księdza kanonika Andrzeja Grzegorzewicza i księdza dziekana Wiesława Cieplika z Trzcinicy. Podczas mszy św. w kościółku poświęcono relikwiarz z relikwią św. Jana Pawła II (fragmentem stuły), który uroczyście umieszczono w przygotowanym ozdobnym schowku na ścianie hallu - Kąciku Patrona Szkoły. Szkoła przedstawiła pouczający, ciekawy i na wysokim poziomie spektakl artystyczny o życiu swego Patrona. W uroczystości brało udział bardzo liczne grono zaproszonych gości z obwodu szkolnego  Lasek i Smardzy, delegacja młodzieży z dyrektor Małgorzatą Hadzik z Zespołu Szkół im. Stefana Wyszyńskiego w Trzcinicy, przedstawiciele Urzędu Gminy z wicewójt Renatą Ciemny, Rodzice i prezesi Stowarzyszeń. Towarzystwo LUKUS reprezentował Florian Piasecki - członek zarządu, który złożył  jubileuszowe życzenia:  dzieciom, młodzieży, Gronu Pedagogicznemu, pani dyrektor Małgorzacie Drzazdze z wicedyrektor Anną Rabiegą.

 tekst F. Piasecki

 

* * *

W piątek dnia 7 marca 2014 r. Sekretarz TPL „Lukus” Florian Piasecki przybył do  Gimnazjum POLSKICH  NOBLISTÓW w Bralinie. Witryna internetowa Gimnazjum odnotowała to spotkanie: 7 marca do naszej szkoły zawitał, autor książki "Laski w Kotlinie Pomianki", pan Florian Piasecki.

Ciekawie opowiadał on młodzieży o historii Lasek. Przybliżył młodzieży życie miejscowych ludzi  począwszy od okresu  epoki  brązu  (X – IV wieku p.n.e. )  do czasów najnowszych   (3000 lat).  Pokazał uczniom wiele map i publikacji. Jego opowieść przyciągnęła uwagę odbiorców, którzy chętnie słuchali  i z pewnością zapamiętają to spotkanie na bardzo długo.

http://gimnazjumbralin.pl/samorzad-uczniowski/46-rok-szkolny-2013-2014/177-spotkanie-z-ciekawym-czlowiekiem-f-piaseckim  

* * *

Protokół z Walnego Zebrania członków Towarzystwa Przyjaciół Lasek „LUKUS” odbytego dnia  28 lutego 2014 r. o godz. 1830 w siedzibie TPL  przy ul. Kępińskiej 16 w Laskach.

 

Proponowany porządek posiedzenia:

1.     Otwarcie Walnego Zebrania;

2.     Wybór sekretarza Walnego Zebrania;

3.     Zatwierdzenie porządku obrad;

4.     Sprawozdania:

- prezesa;

- skarbnika;

- Komisji Rewizyjnej.

        5.    Przedstawienie projektu planu pracy na rok 2014.

        6.    Dyskusja nad sprawozdaniem i planem pracy.

        7.     Podjęcie uchwał:

                 - zatwierdzającej  sprawozdania;

                 - zatwierdzającej  plan pracy na rok 2014;

                 - zatwierdzającej uchwalenie wpisowego i składki członkowskiej;

         8.    Wolne głosy i wnioski.

         9.    Zakończenie Zebrania.

Zebranie otworzył prezes Towarzystwa Paweł Trzęsicki, który powitał zebranych członków oraz zaproszonego Wójta Gminy Pana Grzegorza Hadzika. Na stan 25 zapisanych w spotkaniu sprawozdawczym wzięło udział 20 członków. Frekwencja na zebraniu wyniosła  80 o/o  i zebranie było władne do działalności statutowej oraz podejmowania uchwał. Na sekretarza zebrania  wybrano Floriana Piaseckiego. Następnie prezes przedstawił porządek obrad. Nie było dodatkowych propozycji. Zebrani przyjęli proponowany porządek obrad.

Zgodnie z porządkiem obrad Prezes złożył wyczerpujące sprawozdanie z działalności Towarzystwa za 2013 rok. Sprawozdanie finansowo-księgowe przedstawiła Skarbnik Maria Woźnica:

- przychody za rok 2013 według dowodów źródłowych wyniosły         20.163.12 zł.

- wydatki za  rok 2013 według dowodów źródłowych wyniosły           18.158.99 zł.

- nadwyżka bilansowa – saldo  na dzień 31.12.2013 r. wyniosła           2.004.13 zł.

Protokół z kontroli finansowej za 2013 rok w imieniu Komisji Rewizyjnej przedstawiła jej przewodnicząca Jolanta Maryniak. Zebrani z uwagą wysłuchali  sprawozdań, które zostały dołączone do niniejszego protokółu. Następnie przewodniczący zebrania Paweł Trzęsicki  odczytał projekt planu pracy na 2014 rok, przygotowany przez Zarząd Towarzystwa.

W dyskusji nad sprawozdaniami i planami na przyszłość głos zabierali: Paweł Trzęsicki, Jolanta Maryniak, Maria Woźnica, Edward Cichosz, Tadeusz Radliński, Joanna Rybark, Łukasz Kamiński i Florian Piasecki.

Dyskutowano nad planem pracy, zorganizowaniem imprezy jubileuszowej w 10. rocznicę założenia naszego Towarzystwie, która przypadnie dnia 11maja 2014 r. Omówiono dwudniową wycieczkę do Krakowa, wycieczkę rowerową do Rezerwatu Oles w Rakowskim Lesie i autokarową do Byczyny.

Omawiano ponadto upamiętnianie uroczystości państwowych i miejscowych. Wysoko oceniono pracę kolegi Łukasza Kamińskiego odpowiedzialnego za prowadzenie witryny internetowej.

Po wyczerpaniu tematów dyskusji prowadzący Paweł Trzęsicki stwierdził, że Zarząd zajmie się kosztami przedstawionych pomysłów i poda je na następnym zebraniu.

Zebrani podjęli i zatwierdzili jednogłośnie następujące uchwały:

1.     Uchwała 1/2014 – zatwierdzająca sprawozdania;

2.     Uchwała 2/2014 – zatwierdzająca uchwalenie przedłożonego  planu pracy na rok 2014;

3.     Uchwała 3/2014 – zatwierdzająca uchwalenie wpisowego i składki członkowskiej.

W wolnych głosach i wnioskach zachęcano do aktywności w zbieraniu materiałów źródłowych dotyczących fragmentów życia w ubiegłym XX wieku , opracowywania ich w formie artykułów i publikowania ich na stronie internetowej LUKUSa. Głosy przekształciły się w towarzyskie rozmowy.

Po wyczerpaniu porządku posiedzenia przewodniczący zakończył zebranie.

Protokółował Florian Piasecki

Przewodniczył Paweł Trzęsicki           

 

* * *

PATRIOTYZM EKONOMICZNY 

Kod 590 – klucz do pewniejszego jutra

 

ODWIEDŹ STRONĘ:

http://www.590powodow.pl/

 

Kod kreskowy zaczynający się od liczby 590 na kupowanych przez nas produktach oznacza, że towar ten został wyprodukowany w Polsce. Robiąc zakupy często nie zdajemy sobie sprawy, że dajemy lub odbieramy komuś pracę. Kupując polski towar, dorzucam się do czyjejś pensji, wybierając artykuł zagraniczny, dorzucam się do zasiłku dla bezrobotnych.

* * *

Podsumowanie projektu „Stowarzyszenia międzywojenne wzorem postawy obywatelskiej”.

 

W niedzielę, dnia 10 listopada 2013r. miało miejsce podsumowanie projektu realizowanego przez TPL LUKUS pn. „Stowarzyszenia międzywojenne wzorem postawy obywatelskiej”. Spotkanie odbyło się w sali Domu Ludowego w Laskach i skupiło duże grono osób zaangażowanych w realizację projektu.

Prezes TPL LUKUS na wstępie powitał zaproszonych gości: Wójta Gminy Trzcinica - Grzegorza Hadzika, proboszcza parafii w Laskach - ks. kan. Andrzeja Grzegorzewicza, proboszcza parafii w Trzcinicy - ks. Wiesława Cieplika, sekretarz Gminy Trzcinica - Renatę Ciemny, radnych Gminy Trzcinica, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy - Renatę Gość, kierownik USC w Trzcinicy Joannę Gatner,  przedstawicieli zaprzyjaźnionych stowarzyszeń regionalnych: Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Poznaniu dr Kazimierza Krawiarza, Towarzystwa Społecznego Tilia w Wodzicznej Bożenę Henczyca i Ewelinę Pieles, Stowarzyszenia  Socjum Kępno i Okolice - Irenę Sadek i Sebastiana Gatnera, prezesa Powiatowego Związku OSP Eugeniusza Grzesiaka, przedstawicieli gminnych jednostek OSP, Kół Gospodyń Wiejskich, kół emerytów i rencistów, przedstawicieli szkół z terenu gminy Trzcinica, chór szkolny Violino z panią dyrygent Danutą Wieczorek, członków TPL LUKUS oraz wszystkich mieszkańców Gminy Trzcinica zaangażowanych w realizację projektu.

Kolejnym punktem spotkania było nawiązanie do przypadającego w dniu następnym Narodowego Święta Niepodległości. Tutaj wice prezes stowarzyszenia, Marek Sokołowski odczytał opis obchodów 10- rocznicy odzyskania niepodległości z 1928 r., zamieszczony w kronice Szkoły Powszechnej w Trzcinicy. Była to wówczas niezwykła uroczystość, z opisu której można wywnioskować jak silny był wtedy patriotyzm i szacunek do odrodzonej niedawno ojczyzny.

Spotkanie uświetnił program artystyczny przygotowany przez dzieci i młodzież szkolną, skupioną w zespole „Violino”, pod kierunkiem pani Danuty Wieczorek. Starannie dobrany, okolicznościowy  repertuar dostarczył  wszystkim uczestnikom spotkania niezwykłych  wrażeń.

Następnie Justyna Muszalska dokonała prezentacji publikacji pt. „Stowarzyszenia w Gminie Trzcinica w okresie międzywojennym” będącej zwieńczeniem projektu, na który stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. Przedstawiła również informacje dotyczące zasad funkcjonowania programu „Patriotyzm Jutra”:

„Patriotyzm jutra” jest to program realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2006 roku. Celem programu jest wspieranie ważnych i oryginalnych inicjatyw związanych z historią Polski, upamiętnieniem wydarzeń i postaci istotnych w dziejach kraju, a jak wskazuje przykład Towarzystwa LUKUS – również inicjatyw związanych z historią lokalną.

Otrzymanie dofinansowania w tegorocznej edycji programu „Patriotyzm Jutra” jest dla naszej organizacji ogromnym wyróżnieniem, gdyż na ponad 900 nadesłanych wniosków, zespół sterujący Muzeum Historii Polski do dofinansowania wybrał 136 projektów.

Celem programu pn. „Stowarzyszenia międzywojenne wzorem postawy obywatelskiej”, na którego podsumowaniu dziś się spotykamy, jest promowanie tożsamości i wzorców obywatelskich poprzez przypomnienie i utrwalenie historii lokalnych organizacji społecznych działających w okresie międzywojennym, promowanie tradycji społecznikowskich i postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia, wzrost aktywności mieszkańców poprzez zaangażowanie do projektu, budowanie więzi międzypokoleniowej i przywiązania do tradycji naszej "małej ojczyzny".

 

 

TREŚĆ PUBLIKCAJI - LINK:

http://www.kepnosocjum.pl/publications/TPL_Lukus/TPL_Lukus_ksiazka_Stowarzyszenia_w_gminie_Trzcinica_w_okresie_miedzywojennym_autor_Maria_Woznica.pdf 

 

Okładka publikacji autorstwa Marii Woźnicy - członkini TPL "LUKUS".
*

Dzięki realizacji tego projektu udało się pozyskać i utrwalić wiele cennych fotografii i dokumentów z okresu międzywojennego, obrazujących niezwykłą aktywność ówczesnych organizacji społecznych. Członkowie TPL LUKUS odbyli wiele ciekawych spotkań, przeprowadzili mnóstwo fascynujących wywiadów, odwiedzili i pozyskali materiały  z Archiwum Państwowego w Kaliszu i Poznaniu. Do programu udało się zaangażować wielu mieszkańców gminy Trzcinica, a nawet ościennych miejscowości, którzy swą wiedzę i zbiory fotografii i dokumentów bardzo chętnie udostępniali.

Funkcjonowanie przedwojennych organizacji możemy odtworzyć również na podstawie zachowanych nielicznych kronik towarzystw, kronik szkolnych oraz dokumentów przechowywanych w archiwach państwowych i domowych. Wskazują one jednoznacznie na duże zaangażowanie ówczesnego społeczeństwa w działalność społeczną, inspirowaną przez liderów organizacji - wybitnych patriotów, którzy swym zaangażowaniem i postawą obywatelską potrafili pobudzić i zachęcić  młodzież do działania.

W publikacji tej udało się zamieścić ponad 100 archiwalnych fotografii, które obrazują działalność kilkunastu ówczesnych stowarzyszeń. Zostały one zaprezentowane w 6 rozdziałach:

I. Rozdział: Organizacje społeczno-gospodarcze

1. Kółka rolnicze

2. Koła włościanek

3. Towarzystwo pszczelarskie

II. Rozdział: Ochotnicze straże pożarne

III. Rozdział: Stowarzyszenia wojskowe i kombatanckie

1.Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”

2. Związek Strzelecki „Strzelec”

3. Przysposobienie Wojskowe

4. Towarzystwo Powstańców i Wojaków

5. Związek Inwalidów Wojennych

IV. Rozdział:  Towarzystwa śpiewu

V. Rozdział: Stowarzyszenia katolickie

1. Katolickie Towarzystwo Robotników Polskich

2. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

VI. Rozdział: Pozostałe organizacje

1. Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej

2. Związek Młodzieży Wiejskiej

3. Związek Nauczycielstwa Polskiego

4. Towarzystwo Czytelni Ludowych

5.  Towarzystwo Popierania Budowy Publicznych Szkół Powszechnych

W publikacji zostały ponadto przedstawione krótkie biogramy liderów ówczesnych organizacji – wielkich społeczników i patriotów.

W dalszej części spotkania głos zabrała – Maria Woźnica, osoba, która podjęła się zebrania i opisania międzywojennej historii organizacji. Wyraziła w tym miejscu serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które w jakikolwiek sposób przyczyniły się do powstania publikacji: Dziś prezentujemy Państwu drugą publikację wydaną przez nasze stowarzyszenie w tym roku - „Stowarzyszenia w gminie Trzcinica w okresie międzywojennym”. Temat niezwykle ciekawy i rozległy. Trudno go opracować dogłębnie w ciągu pół roku. Niemniej jednak udało nam się zebrać sporo informacji i fotografii z tego okresu. Fotografie są najlepszym obrazem istnienia i działalności ówczesnych organizacji społecznych, a zawarte w wydanej publikacji zostaną ocalone od zapomnienia. Zgromadzenie tych materiałów pochłonęło najwięcej czasu, a było możliwe dzięki życzliwości wielu osób.

Prezentowana książka została zadedykowana członkom wszystkich stowarzyszeń obecnie działających na terenie gminy Trzcinica. Niechaj działalność organizacji przedwojennych będzie zachętą i inspiracją do dalszej ich aktywności.

W tym miejscu młodzież rozdała wszystkim uczestnikom spotkania publikację oraz okolicznościową pocztówkę - materiały promujące projekt. Młodzież otrzymała natomiast elektroniczną wersję publikacji w postaci płyty CD. Otwarta została również wystawa, na której zaprezentowane zostały fotografie obrazujące życie stowarzyszeń działających na terenie gminy Trzcinica w okresie międzywojennym.

Później głos zabierali zaproszeni goście: Wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik, ksiądz kan. Andrzej Grzegorzewicz, przedstawiciele zaprzyjaźnionych towarzystw. Dalsza część spotkania - przy kawie i słodkim poczęstunku – była okazją do wspomnień, wymiany myśli i doświadczeń, a przede wszystkim integracji mieszkańców.

 

Opis obchodów Święta Niepodległości z dnia 11 listopada 1928 r. zamieszczony w kronice Szkoły Powszechnej w Trzcinicy[1]

„Dzień 11 listopada br., który ubiegłe lata obchodziliśmy jako dzień odzyskania niepodległości i zawieszenia broni podczas wielkiej wojny światowej, obchodzono w tym roku w 10 rocznicę Odzyskania Niepodległości w całej Polsce  bardzo uroczyście. By obchód, zwłaszcza obywatelski, wypadł należycie, Min. W.R. i O.P.[2] zarządziło już dzień 10 listopada, jako dzień obchodu szkolnego.

Na całość obchodu szkolnego, którego swą obecnością zaszczycił miejscowy Ksiądz Proboszcz, rodzice dzieci szkolnych oraz członkowie Rady Szkolnej Miejscowej, złożyły się:

1.     Uroczyste nabożeństwo z kazaniem okolicznościowym w tutejszym kościele parafialnym.

2.     Poranek w szkole, którego wypełniły: przemówienie nauczyciela Bachorza oraz śpiewy  i deklamacje dziatwy szkolnej.

3.     Wieczorem uroczysty capstrzyk szkolny z lampionami, który przy dźwiękach orkiestry podążył przez całą wieś.

Cała wieś przybrała charakter odświętny. Wśród zieleni powiewały prawie ze wszystkich domów chorągwie, świadczące o wielkiej rocznicy w dniu dzisiejszym, tj. w dniu 11. listopada 1928 r. Zewsząd podążali ludzie na Plac Wolności, gdzie uformował się wspaniały pochód z dziatwą szkolną i banderą konną na czele. Przy dźwiękach orkiestry, z sztandarami cały pochód podążał na nabożeństwo do kościoła parafialnego, gdzie, po solennem nabożeństwie i Te Deum, miejscowy ksiądz proboszcz Niedźwiecki wygłosił bardzo piękne i wzruszające kazanie okolicznościowe. Na zakończenie odśpiewano „Boże coś Polskę” i znów odbył się manifestacyjny pochód przez wieś na Plac Wolności. Krótkiem przemówieniem na temat podniosłej uroczystości oraz okrzykami na cześć Najjaśniejszej Rzeczpospolitej i Jej Prezydenta, rozwiązano pochód i I-szą część obchodów.

Druga część obchodów rozpoczęła się po południu o godz. 15.00, po nieszporach. Zbiórka odbyła się przed salą zebrań, w którym to domu p. Malika poświęcona została, dzięki staraniom Powiatowej Kasy Chorych, założona w miejscowości tutejszej, Stacja Opiekuńcza. Uroczystość tę zaszczycili swą obecnością starosta powiatu tutejszego pan Kasprzak oraz Zarząd Powiatowej Kasy Chorych. Po dokonaniu aktu poświęcenia przez księdza proboszcza Niedźwieckiego, nastąpiły przemówienia. W międzyczasie uformował się pochód i przy dźwiękach orkiestry podążył do nowo-pobudowanej za wioską strzelnicy, ufundowanej przez tutejsze Towarzystwo Powstańców i Wojaków przy współudziale powiatowego Komitetu PW, jako żywy pomnik 10-lecia Odzyskania Niepodległości. Aktu poświęcenia dokonał ksiądz proboszcz Niedźwiecki, poczem w swem przemówieniu podkreślał znaczenie tejże, apelując do młodzieży, by chętnie korzystała z tej tak ważnej w obecnych czasach instytucji, aby gdy wypadnie znów stanąć w szeregach, okazać się dzielnym i godnym obrońcą swej Ojczyzny. Zakończeniem uroczystości dnia dzisiejszego była podniosła wieczornica na sali p. Malika, którą wypełniły występ chóru mieszanego, deklamacje i w miejsce wykładu, ze względu na liczne już przemówienia, odczyt pt. „Śmierć ks. Skorupki”. Wspólną pieśnią „Boże coś Polskę” zakończono i uczczono wielką rocznicę, po której niezatarte ślady wzniosłości pozostaną uczestnikom długo w pamięci.”

tekst J. Muszalska

 * * *


[1] Kronika Szkoły Powszechnej w Trzcinicy, Karol Bachorz, rękopis.

[2] Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

 

 

 

 

  

 

 

* * *

  

Projekt dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra.

 

Justyna Muszalska

 

  

 *

 

* * *

 

DZIEŃ  LASEK  2013

 

W sobotę dnia 14 września 2013 r. obchodziliśmy nasze święto – DZIEŃ  LASEK 2013. W tym uroczystym dniu  Paweł Trzęsicki – prezes TPL „LUKUS” powitał przybyłych szanownych gości w osobach: Starosty Kępińskiego Włodzimierza Mazurkiewicza oraz Panów Marka Olesia -sekretarza i Czesława Kokota - członka Zarządu Powiatu z Kępna; Wójta Gminy Trzcinica – Pana Grzegorza Hadzika, Panią Bożenę Henczycę – Wójta Gminy Perzów oraz Przewodniczącego Rady Gminy wraz z Radnymi, Dyrektorów szkół, przedstawicieli stowarzyszeń  regionalnych z  powiatu kępińskiego i ościennych powiatów, Zespół „LASKOWIANIE”  i mieszkańców sołectwa Laski. Sylwetki Zasłużonych Laskowian przedstawili: Joanna Rybark, Maria Woźnica i Paweł Trzęsicki. Zespół Laskowanie zaprezentował kilka popularnych i miejscowych pieśni. Następnie Florian Piasecki zaprezentował książkę Pamięć, Nauka, Praca. Głos w dyskusji zabrali: Pan Włodzimierz Mazurkiewicz, Pan Grzegorz Hadzik, Pan Grzegorz Badowski, Pan Bolesław Grobelny, Pani Krystyna Macioszczyk, Pani Bożena Henczyca i Pan Zygmunt Podejma. Goście otrzymali pocztówkę z sylwetkami trzech zasłużonych Laskowian oraz mogli uzupelnić wiedzę na przygotowanej wystawie okolicznościowej. Na zakończenie uroczystości prezes Towarzystwa Paweł Trzęsicki podziękował gościom za przybycie, zespołowi Laskowianie za śpiew i wszystkich obecnych zaprosił na bankiet.

  Podczas prezentacji książki F.Piasecki przekazał między innymi:                   Jesteśmy Stowarzyszeniem działającym głównie dla naszej wsi. Skupiamy członków pasjonatów nie tylko z Lasek, ale również z Baranowa i sąsiednich wiosek. Naszą misją jest rozpoznawanie, ochrona i pokazywanie unikalnego dziedzictwa historii Lasków i najbliższej okolicy. Dziedzictwa sięgającego czasów prehistorycznych, wpisanego  w przyrodę i  życie tutejszych mieszkańców. Corocznie z szacunkiem docieramy do ludzi którzy w dziejach naszej wsi poświęcili dla niej swój własny czas i w niekwestionowany sposób przyczynili się do jej rozwoju. Honorujemy ich tytułem ZASŁUŻONY LASKOWIANIN przyznawanym corocznie przez Walne Zgromadzenie Członków Towarzystwa LUKUS. W tym roku zajęliśmy się 90. rocznicą utworzenia Fundacji, która mocno związana była z Laskami. Kierowali nią wielcy Wielkopolanie, patrioci, ludzie związani z POZNANIEM i UNIWERSYTETEM POZNAŃSKIM. Dzisiaj  z honorem wpisujemy ich do grona Zasłużonych Laskowian: prof. Heliodora Święcickiego, dr Cyryla Ratajskiego i prof. Adama Wrzoska. Uczciliśmy ich chwilą ciszy. Cześć ich pamięci!

Jesteśmy regionalistami. Myślenie regionalne to coś co nie ginie. Gdy raz się pojawi istnieje już zawsze. Dzisiaj wypełnił się czas jego materialnej realizacji. Znaleźli się autorzy książki, którzy  dumnie podjęli wezwanie. Znalazł się sponsor Zarząd Powiatu Kępińskiego, który ogłosił ofertę na realizację zadania publicznego. Zgłosiliśmy projekt wydania publikacji książkowej pt. „PAMIEĆ, NAUKA, PRACA”, który po komisyjnej ocenie wszystkich projektów został zakwalifikowany i otrzymał z powiatu potrzebne wsparcie finansowe. Dzisiaj z szacunkiem dziękujemy Staroście i Zarządowi naszego powiatu oraz Wójtowi Gminy Trzcinica za wsparcie. Tradycyjnie zaplanowaliśmy wydanie książki, która stanie się podstawowym źródłem wiedzy o Fundacji „Nauka i Praca” im. rektora prof. Heliodora Święcickiego. Wybranie i opracowanie tak ważnego fragmentu dziejów Lasków było dla  autorów książki: Łukasza Kamieńskiego i Pawła Trzęsickiego oraz  naszych członków Towarzystwa  ważne i od dawna oczekiwane. Książka ta nikogo nie zawiedzie a wręcz zachęci do ponownego jej przeczytania.

Nasza publikacja ma na celu udowodnienie tezy, że na pracę społeczną i ofiarność dla dobra Polski i Polaków jest zawsze dobry czas, bez względu na sytuację polityczną i gospodarczą. Godna pochwały i naśladowania jest postawa poznańskiej elity społecznej i finansowej, która u progu niepodległości kładła mocne fundamenty pod rozwój Wielkopolski w ramach odrodzonej Rzeczpospolitej. Przed blisko stu laty poznańscy przedsiębiorcy, lekarze i naukowcy potrafili wspólnie działać na rzecz rozwoju wykształconego społeczeństwa obywatelskiego.

 tekst F. Piasecki 

                       OKŁADKA KSIĄŻKI                   

 

 

 

* * *

 

PATRIOTYZM  JUTRA

 

 

 

 

Towarzystwo Przyjaciół Lasek LUKUS otrzymało dofinansowanie w tegorocznej edycji programu „Patriotyzm Jutra”. Sukces stowarzyszenia jest znaczny, gdyż na ponad 900 nadesłanych wniosków, zespół sterujący Muzeum Historii Polski do dofinansowania wybrał 136 projektów, wśród nich projekt TPL pn. "Stowarzyszenia międzywojenne wzorem postawy obywatelskiej".

 

„Patriotyzm jutra” to program realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2006 roku. Muzeum Historii Polski prowadzi go od 2009 roku. Celem programu jest wspieranie ważnych i oryginalnych inicjatyw związanych z historią Polski, upamiętnieniem wydarzeń i postaci istotnych w dziejach kraju. Program adresowany jest m.in. do organizacji pozarządowych, lokalnych stowarzyszeń, bibliotek, domów kultury.

Celem  projektu realizowanego przez TPL LUKUS jest promowanie tożsamości i wzorców obywatelskich poprzez przypomnienie i utrwalenie historii lokalnych organizacji społecznych działających w okresie międzywojennym, promowanie tradycji społecznikowskich i postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia, wzrost aktywności mieszkańców poprzez zaangażowanie do projektu aktualnie działających organizacji pozarządowych i szkół, budowanie więzi międzypokoleniowej i przywiązania do tradycji "Małej Ojczyzny".

Projekt pn. "Stowarzyszenia międzywojenne wzorem postawy obywatelskiej" obejmuje przeprowadzenie szeregu działań mających na celu pozyskanie przez młodzież szkolną, z rodzinnych archiwów domowych, fotografii i dokumentów dotyczących działalności stowarzyszeń prężnie działających na terenie gminy Trzcinica po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, takich jak: Towarzystwo Gimnastyczne SOKÓŁ, Kółka Rolnicze, Koła Włościanek, Stowarzyszenie Młodych Polek, Ochotnicze Straże Pożarne  i wiele innych. Pozyskany materiał zostanie opracowany merytorycznie przez historyków - członków Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS, a następnie przygotowany do publikacji w formie książkowej i cyfrowej.

Podsumowanie projektu nastąpi w przeddzień Święta Niepodległości, a jego zwieńczeniem będzie promocja wydanej publikacji pt. "Stowarzyszenia w Gminie Trzcinica w okresie międzywojennym", okolicznościowej pocztówki oraz otwarcie stałej wystawy, prezentującej obraz życia obywatelskiego gminy w czasach, których młodsze pokolenie nie zna.

Jednocześnie TPL LUKUS zwraca się z prośbą do mieszkańców gminy Trzcinica, którzy w swoich archiwach posiadają fotografie bądź dokumenty dotyczące działalności stowarzyszeń w omawianym okresie, o ich udostępnienie w celu wykorzystania do publikacji. Po zeskanowaniu, zostaną one zwrócone właścicielom. Tym samym uchronimy wiele cennych pamiątek przed zapomnieniem. Prosimy o kontakt  pod nr tel. 62 78 15 800 lub na adres e-mail: tpl.lukus@op.pl 

Serdecznie zapraszamy do włączenia się w realizację projektu.

Projekt jest dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra. 

 

 

* * *

W kwietniu 2013 roku witryna internetowa Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS uzyskała liczbę 100 000 odwiedzin.

 

* * *

 

PATRIOTYZM EKONOMICZNY 

Kod 590 – klucz do pewniejszego jutra

 

ODWIEDŹ STRONĘ:

 

http://www.590powodow.pl/

 

Kod kreskowy zaczynający się od liczby 590 na kupowanych przez nas produktach oznacza, że towar ten został wyprodukowany w Polsce. Robiąc zakupy często nie zdajemy sobie sprawy, że dajemy lub odbieramy komuś pracę. Kupując polski towar, dorzucam się do czyjejś pensji, wybierając artykuł zagraniczny, dorzucam się do zasiłku dla bezrobotnych.

 

tekst Łukasz Kamiński

 

* * *

 

Wyjazd do teatru w Kaliszu

W niedzielę,  2 grudnia 2012 r.  Towarzystwo Przyjaciół Lasek LUKUS zorganizowało wyjazd  do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Trzydziestoosobowa grupa członków i sympatyków  stowarzyszenia LUKUS miała okazję zobaczyć  sztukę angielskiego komediopisarza Raya Cooneya  zatytułowaną „Mayday”.

 „Precyzyjnie zaplanowanemu życiu jej bohatera, londyńskiego taksówkarza Johna Smitha, grozi kompletna ruina z powodu przypadkowego wydarzenia. Musi on wykazać się dużym sprytem, niezłym refleksem i sporą wyobraźnią, by wybrnąć z pozornie komicznych opresji, w rzeczywistości zapowiadających nieuchronną katastrofę małżeńską, a nawet dwie katastrofy.

Od czasu polskiej prapremiery w 1992 roku sztuka ta była w repertuarze ponad dwudziestu polskich teatrów. Na przedstawieniach „Mayday” wrocławska publiczność wypełnia widownię Teatru Polskiego od osiemnastu lat!”

Sztuka w przekładzie Elżbiety Woźniak, reżyseria:  Igora Michalski, scenografia: Wojciech Stefaniak, obsada: Agnieszka Dulęba-Kasza, Kama Kowalewska, Zbigniew Antoniewicz, Michał Grzybowski / Wojciech Masacz, Jacek Jackowicz, Remigiusz Jankowski / Lech Wierzbowski, Szymon Mysłakowski

Marcin Trzęsowski (www.teatr.kalisz.pl)

http://www.teatr.kalisz.pl/?page=spektakle&id=108#

Wielu uczestników wyjazdu było pod wrażeniem pięknie wyremontowanego budynku teatru, który w wieczornej scenerii prezentował się imponująco.

 

Źródło:

http://www.swiatobrazu.pl/fotografie/galeria,zdjecie,uzytkownika,teatrweb_uwoa3zpfntz54vtnpqnsews

 

Z historią kaliskiego teatru można zapoznać się m.in. na stronach:

http://www.teatr.kalisz.pl/?page=historia

http://www.stary.kalisz.pl/teatr.html

 

tekst J. Muszalska

 

* * *

 

Na długie jesienno-zimowe wieczory polecamy książkę:

„Kobieta w małych miastach Wielkopolski w drugiej połowie XVI i w XVII wieku”

Autor: Anetta Głowacka-Penczyńska, Wydawnictwo: Neriton.

Monografia jest kolejną w polskiej historiografii próbą odpowiedzi na pytanie o miejsce i rolę, jaką w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej odgrywały przedstawicielki płci żeńskiej. Polem obserwacji stały się tym razem małe ośrodki miejskie Wielkopolski - teren dotychczas słabo przebadany. Praca sytuuje się przy tym na pograniczu historii społecznej, antropologii historycznej czy wreszcie badań nad płcią kulturową. Autorka bardzo wiele uwagi poświęca też problematyce sytuacji majątkowej, źródeł utrzymania, standardu życia mieszczanek.

* * *

O modernizacji wielkopolskich zabytków:

LINK http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/poznan/te-wielkopolskie-zabytki-udalo-sie-uratowac,1,5269867,wiadomosc.html

 

* * *

 

Z przyjemnością chcemy poinformować, że witryna internetowa Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS na początku października 2012 r. osiągnęła liczbę 70.000 odwiedzin. Największa popularnością cieszył się artykuł o księdzu Józefie  Kaingbie („Orientalny kapłan w Siemianicach”) – 7.300 odwiedzin, zakładka „Aktualności” – 6.950 odwiedzin oraz „Pamiętnik” – 3.400 odwiedzin.

 

* * *

W sobotę 15 września 2012 r. członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS spotkali się na wspólnej wycieczce rowerowej. Trasa rajdu prowadziła przez piękne, leśne tereny północnej części sołectwa Laski.

Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy historycznej i krajoznawczej o swoim regionie, troska o rekreację i wypoczynek mieszkańców, a także ich  integracja w różnych grupach wiekowych.

Bezpośrednim celem wycieczki było przybliżenie jej uczestnikom miejsca nieistniejącej już dziś osady Wygoda, która znajdowała się pomiędzy Nową Wsią a Joanką (gmina Baranów). Uczestnicy rajdu mogli usłyszeć zapomnianą historię tego miejsca, a także podziwiać piękno otaczającej przyrody. Uwagę wszystkich przykuł okazały dąb czerwony – być może świadek codziennego życia ówczesnych mieszkańców Wygody.

Wcześniej, na trasie  wycieczki znalazła się dawna strzelnica w Laskach, z której historią można zapoznać się na naszej stronie w zakładce „Prezentacje” http://tpl-lukus.kepno.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=58&Itemid=1

Rajd przybliżył jego uczestnikom  ciekawą historię tych miejsc, pobudził zainteresowanie przeszłością. Jednocześnie był promocją aktywnego spędzania czasu i dał możliwość obserwacji wspaniałych walorów przyrodniczych tego terenu, a zwiedzanie arboretum z przebogatym drzewostanem było jego dopełnieniem.

Na zakończenie odbyło się pieczenie kiełbasek i wspólne śpiewanie przy ognisku. Zorganizowanie wycieczki było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Gminy Trzcinica w ramach realizacji zadania publicznego pn. „Rajd rowerowy”, za co pragniemy serdecznie podziękować.

 

 

 

*

 

 

tekst i fot J. Muszalska

* * * 

 

 

W niedzielę 9 września 2012 r. Prezes TPL LUKUS Paweł Trzęsicki wraz z jednym mieszkańcem Baranowa i trzema mieszkańcami Słupi pod Kępnem wyruszył w kierunku Łęczycy śladami walk Wojny Obronnej 1939 r. Trasa wiodła przez Kępno, Wieruszów, Sokolniki, Lututów, Złoczew, Sieradz, Poddębice do Łęczycy. W Sieradzu zobaczyć można ufortyfikowany most na Warcie. W Łęczycy podróżni odwiedzili cmentarz parafialny przy ulicy Kaliskiej, na kwaterach którego pochowano 644 polskich żołnierzy poległych w Bitwie nad Bzurą 1939 r.

Głównym celem wyprawy było pobranie symbolicznej garści ziemi z kwatery nr 77, w której spoczywa strzelec Jan Zimoch, urodzony 22 marca 1911 r. w Słupi, strażak, zastępca naczelnika OSP Słupia pod Kępnem. Służył w 60. (Ostrowskim) Pułku Piechoty, należącym do 25. Dywizji Piechoty, wchodzącej w skład Armii Poznań. W tym samym Pułku (podobnie jak większość ówczesnych poborowych z terenu naszego powiatu) służył i również walczył w Bitwie nad Bzurą wielki społecznik i zasłużony mieszkaniec Lasek – Franciszek Stodolski (1911-1989).

Uczestnicy wyjazdu nieoczekiwanie trafili na uroczystości rocznicowe Bitwy nad Bzurą, jakie odbywały się na rynku w Łęczycy (LINK http://www.powiat-ostrowski.pl/artykul/2690 ). W Łęczycy obejrzeli ponadto tamtejszy zamek (LINKI http://www.zamkipolskie.com/leczy/leczy.html i http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Kr%C3%B3lewski_w_%C5%81%C4%99czycy ).

W drodze powrotnej odwiedzili polskie umocnienia nadwarciańskie w okolicach Strońska (LINK http://www.schrony1939.fortyfikacje.pl/belen.htm ).

 

* 

 

Pomnik i umocnienia nad Wartą w Sieradzu 

 

 

Cześć pamięci poległych we wrześniu 1939 roku!

 

* * *

 

 

Strona internetowa TPL LUKUS ma służyć przede wszystkim propagowaniu regionalnej historii, tradycji i kultury, informowaniu mieszkańców i wszystkich zainteresowanych o efektach naszej pracy i badaniach historycznych, podejmowanych przez naszych członków. Dla wspólnego dobra możemy jednak odbiec od tematyki zawartej w naszej witrynie.

Badania wskazują, że najwięcej dioksyn dostaje się do środowiska nie z produkcji przemysłowej, lecz właśnie podczas spalania odpadów w gospodarstwach domowych. Im bliżej źródła spalania, tym stężenie trucizn w powietrzu jest większe. Kominy w naszych domach są zbyt niskie, by mogły unieść zanieczyszczenia na odpowiednią odległość, gdzie zostałyby rozproszone przez wiatr.

Chorobotwórcze i śmiercionośne substancje wraz z wdychanym powietrzem i pożywieniem (zboża, warzywa, owoce) dostają się do naszego organizmu. Żyjąc w okolicy, w której palenie odpadów w domach jest powszechne skazujemy siebie i całą rodzinę na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Obok nowotworów płuc obserwuje się wzrost zachorowań na takie choroby jak astma oskrzelowa, alergiczne zapalenie skóry czy alergie pokarmowe, wielu lekarzy wiąże to z pogorszeniem jakości powietrza. Musimy posiadać świadomość, iż trucizny osiadają na wszystkim, co nas otacza, również na owocach i warzywach hodowanych w przydomowych ogródkach.

Od jakości powietrza, którym oddychamy zależy nasze zdrowie i życie. Nie pozwólmy się truć i nie trujmy się sami!

 Nie palmy śmieci! Spalanie śmieci w domowych piecach zagraża naszemu zdrowiu i zdrowiu naszych bliskich!

 

Czego nie można spalać w piecu:

 • butelek i opakowań plastikowych;
 • worków foliowych;
 • ubrań, szmat, obuwia;
 • zabawek;
 • gazet kolorowych;
 • zużytych pieluch jednorazowych;
 • płyt wiórowych laminowanych i mebli;
 • drewna malowanego, lakierowanego i impregnowanego,
 • opon. 

Podczas spalania śmieci powstaje szkodliwy dym zawierający m.in.:

 • pyły - które powodują szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie metalami ciężkimi;
 • tlenek węgla (czad) - który powoduje uszkodzenia układu krążenia i ośrodkowego układu nerwowego (osłabienie pamięci, utrata łaknienia, utrata czucia w palcach, senność w dzień i bezsenność w nocy, upośledzenie psychiczne);
 • tlenek azotu - który powoduje podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc;
 • dioksyny i furany - które powodują choroby nowotworowe;
 • dwutlenek siarki - który powoduje trudności z oddychaniem i jest przyczyną kwaśnych deszczy;
 • chlorowodór - który w połączeniu z wodą tworzy kwas solny;
 • cyjanowodór - tworzy z wodą kwas pruski. 

PAMIĘTAJMY:

 • Palenie śmieci grozi grzywną  w wysokości od 500 do 5000 zł.
 • Co roku na choroby wywołane złym stanem powietrza umiera kilka tysięcy Polaków.
 • Spalane śmieci zatruwają nasze najbliższe otoczenie, wody gruntowe i ziemię. Dlatego spożywamy zatrute mleko, jajka, warzywa i owoce.
 • Zanieczyszczenia wytwarzane w czasie palenia śmieci powodują astmę oskrzelową, alergiczne zapalenia skóry, alergie pokarmowe, a nawet choroby nowotworowe.
 • Wrzucone do pieca butelki typu PET i inne tworzywa sztuczne podczas powolnego spalania  uwalniają niebezpieczne dla zdrowia związki w tym chlorowodór, który w połączeniu z parą wodną tworzy kwas solny – przyczynę kwaśnych deszczy.
 • Paląc śmieci w piecu niszczysz własne przewody kominowe, co może doprowadzić nawet do zaczadzenia.

* * * 

 

Na początku lipca bieżącego roku TPL „LUKUS” poszukiwało filmu dokumentalnego, nagranego w latach 1962 – 1964 w Laskach w związku z nominowaniem zasłużonego społecznika, ówczesnego sołtysa Lasek Franciszka Stodolskiego, do tytułu „Polak Roku”. Naszą miejscowość odwiedziła wówczas znana dziennikarka, Irena Dziedzic (link: http://pl.wikipedia.org/wiki/Irena_Dziedzic ).

Dodzwoniwszy się do Archiwum Telewizji Polskiej S.A. skierowano nas do Wydziału Usług i Informacji o Zbiorach Ośrodka Dokumentacji i Zbiorów Programowych [tel. (22) 547 76 69]. Tam z kolei uzyskaliśmy numer telefonu do działu „Katalogi” [(22) 547 83 60]. Po przeszukaniu całego dostępnego spisu nagrań pod różnymi hasłami (Laski, Franciszek Stodolski, Polak Roku, Trzcinica itd.) okazało się niestety, że poszukiwany film nie znajduje się w zbiorach archiwalnych TVP lub został w czasie ostatniej inwentaryzacji uznany za mało wartościowy i uległ zniszczeniu. Pozostaje nam jeszcze znalezienie kontaktu z Panią Ireną Dziedzic w nadziei, że posiada prywatne archiwum swych reportaży. CDN.

 

* * *

W czerwcu bieżącego roku dwie osoby zrzeszone w TPL „LUKUS” pomyślnie ukończyły podyplomowe studia na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu (filia Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), na kierunku 

„ZARZĄDZANIE OCHRONĄ DÓBR KULTURY” 

 

Celem studiów było przygotowanie absolwentów do zarządzania dobrami kultury. Umiejętności z tym związane obejmują kreowania i zarządzanie lokalnymi programami opieki nad zabytkami, kształtowanie krajobrazu kulturowego, restytucji dóbr kultury, pozyskiwania krajowych i zagranicznych funduszy na ochronę dóbr kultury, kompetencje w zakresie komunikacji społecznej.

Program studiów obejmował następujące bloki tematyczne:

- Wprowadzenie do ochrony dóbr kultury;

- Programy opieki nad zabytkami;

- Restytucja dóbr kultury;

- Źródła informacji naukowej;

- Sztuka użytkowa;

- Zasady ewidencji zabytków;

- Muzealnictwo;

- Zewnętrzne źródła finansowania;

- Rynek dzieł sztuki;

- Kształtowanie i ochrona krajobrazu kulturowego;

- Turystyka kulturowa;

- Zespoły pałacowe i folwarczne.

 

Mamy nadzieję, że zdobyta przez absolwentów wiedza pozwoli jeszcze bardziej ubogacić działalność naszego Towarzystwa!

 

* * *

 

W  GOŚCINNEJ  SZKOLE PODSTAWOWEJ W  MIĘDZYBORZU

 

Dnia 12 czerwca 2012 roku na zaproszenie Czesława Berusa - dyrektora Szkoły Podstawowej w Międzyborzu ul. Wrocławska 8 (56-513 Międzybórz), przybyli członkowie zarządu TPL LUKUS w osobach: Maria Woźnica - skarbnik i Florian Piasecki - sekretarz, celem wzięcia udziału w uroczystym podsumowaniu projektu:

"Śladami bojownika o zachowanie polskości, Patrona naszej szkoły - Jerzego Badury"

Projekt realizowany był w okresie od 25.08.2011 do 24.06.2012 r. W projekcie uczestniczyło 24 uczniów Szkoły Podstawowej im. Jerzego Badury w Międzyborzu. Celem projektu było poszerzenie wiedzy o życiu i działalności bojownika o zachowanie polskości w okresie germanizacji - Jerzego Badury i wydanie albumu - ksiażki (s.216) . Kierownikiem projektu został Czesław Berus a koordynatorem Czesław Adamek. Koszt projektu KAPITAŁ LUDZKI - NARODOWA STRATEGIA SPÓJNOSCI realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet  IX, Działanie 9.5 wyniósł nieco ponad 44 000 zł. Przyjęliśmy zaproszenie, aby na miejscu podziwiać zaangażowanie, sukcesy i osiągnięcia. Chcieliśmy poszerzyć naszą wiedzę o trudach zachowania polskości pod zaborem pruskim. Przedstawiony okazjonalny program artystyczny zawierał ogromny ładunek patriotyzmu, tolerancję religijną, umiłowanie swego miasta i ziemi ojczystej. W kronice szkoły odnotowaliśmy między innymi:

Poprzez wspólne działanie społeczności szkolnej tworzycie miejscową kulturę w wymiarze nie tylko szkolnym, ale też społecznym, regionalnym i intelektualnym. Działając dla ogółu jednocześnie tworzycie Siebie. Miło było nam zaproszonym gościom podziwiać Waszą szlachetną inicjatywę wzbogacającą twórczość i ducha młodzieży. Zrealizowany Wasz wspólny projekt na długo zostanie w Waszej i naszej pamięci.

Życzymy wszystkim: dyrekcji, gronu nauczycielskiemu, rodzicom, uczniom, włodarzom miasta i mieszkańcom Międzyborza dużo dobrych inicjatyw i sukcesów na przyszłość. Mamy nadzieję, że dzięki  Wam i takim wspaniałym inicjatywom często będzie przy Was radość  ze zwykłych chwil a tym samym radość życia. Powodzenia!

Musimy wyjaśnić, że w programie i wydanej książce "Od Drogomyśla do Międzyborza" na s.77-91 znalazły się ciekawe opisy dotyczące naszych Lasek.    

Sprawdź link:   www.spmiedzyborz.szkolnastrona.pl  

 

 

Przemawia biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, ksiądz Ryszard Bogusz.

*

Skarbnik Maria Woźnica, sekretarz Florian Piasecki i wiceburmistrz Międzyborza Barbara Witkowska.

*

*

Fragment wystawy poświęconej Laskom (widoczne publikacje "LASKI 2005" i "LASKI 2010").

tekst i fot. F. Piasecki

 

* * *

 

RELACJA Z WYCIECZKI

„Wielkopolska inna niż ta, którą znamy – śladami historii po Jutrosinie i okolicach”.

 

W sobotę 2 czerwca 2012 r. mieszkańcy Lasek i członkowie TPL LUKUS wraz z rodzinami wzięli udział w wycieczce do Jutrosina. Razem z nami w wycieczce wziął udział Wójt Gminy Trzcinica – Pan Grzegorz Hadzik.

Wyjazd nastąpił o godzinie 6.00 z parkingu przy kościele Niepokalanego serca NMP w Laskach. Trasa wiodła z Lasek poprzez Kępno, Ostrzeszów, Odolanów, Sulmierzyce, Krotoszyn, Kobylin do Jutrosina (położenie satelitarne 51°38′50″N 17°10′10″E).

Siedziba gminy miejsko – wiejskiej Jutrosin jest miasteczkiem liczącym dziś około 1900 mieszkańców (teren całej gminy zamieszkuje około 7000 osób). Gmina należy do powiatu rawickiego. Historia Jutrosina sięga wczesnego średniowiecza. Pierwsza zapisana wzmianka o miejscowości pochodzi z 1281 roku. Nazwa Jutrosin wywodzi się od Jutrocha, dawnego właściciela wsi. Nie od razu bowiem Jutrosin został miastem. Nie powstał on na tzw. surowym korzeniu, lecz z przekształcenia osady wiejskiej.

Prawa miejskie Jutrosin otrzymał najprawdopodobniej w 1534 r. Dokładana data jest trudna do określenia, bowiem miasto nawiedzały w przeszłości liczne pożary, w czasie których spłonęły dokumenty dotyczące dziejów. Jeden z nich miał miejsce w dniu 7 kwietnia 1522 r. Jeszcze większych spustoszeń dokonał pożar w 1861 r., kiedy to w ciągu 2 godzin miasto zmieniło się w pogorzelisko. Spłonęły wówczas 83 domy, kościół ewangelicki i 40 stodół.

Jutrosin w przeszłości należał do rodzin: Jutrosińskich, Kołaczkowskich, Konarskich, Leszczyńskich i Czartoryskich. Szczególnie ci ostatni jako magnaci i fundatorzy zapisali się w historii regionu.

Mieszkańcy miasta wykazali się gorącym przywiązaniem do Polski w czasach powstania wielkopolskiego. Miasto zostało wyzwolone w styczniu 1919 r. Blisko rok znajdowały się tu władze powiatu rawickiego. W 1927 r. Jutrosin odwiedził ówczesny prezydent Rzeczypospolitej – Ignacy Mościcki. Jutrosin jest miejscem urodzenia Krystyny Łybackiej, posłanki na Sejm I, II, III, IV, V, VI i VII kadencji, doktor nauk matematycznych oraz wykładowcy akademickiego, minister edukacji narodowej i sportu w latach 2001–2004.

Mimo że dzieli nas ponad 100 km, powiat rawicki i powiat kępiński mają wiele wspólnego, z czego za najważniejszą cechę łączącą uważać można odwieczne, przygraniczne położenie, bowiem oba powiaty leżą na granicy Śląska i Wielkopolski, co niejednokrotnie wpływało na kształtowanie postaw mieszkańców i wpływało na kulturę i gospodarkę obu regionów. Gmina Jutrosin podobnie jak Gmina Trzcinica leży bezpośrednio przy granicy województw.

Po dotarciu do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Jutrosinie opuściliśmy autokar i rozpoczęliśmy spacer po miasteczku, w którym od razu rzucił się w oczy panujący porządek i czystość. Naszymi przewodnikami byli prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Jutrosińskiej Ireneusz Mikołajewski (jeden z założycieli Muzeum Ziemi Jutrosińskiej) i Adam Grzelak, autor licznych artykułów o tematyce regionalnej i  niedawno wydanego słownika biograficznego „POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY ZIEMI JUTROSIŃSKIEJ 1918-1919” cz. I, (w przygotowaniu jest część II „Powstańców Wielkopolskich…” oraz „Żołnierze Września z Ziemi Jutrosińskiej”). Obaj Panowie zaimponowali nam poziomem wiedzy i wielkim umiłowaniem swego regionu  oraz zaangażowaniem w oprowadzaniu naszej wycieczki.

Jako pierwszy zwiedziliśmy kościół p. w. św. Elżbiety w Jutrosinie, ufundowany przez rodzinę Czartoryskich na początku XX w. Świątynia posiada bogate polichromie, kilka obrazów (w tym „Św. Izydor oracz”) namalował sam Julian Fałat, jeden z najsłynniejszych polskich akwarelistów tworzący w nurcie realizmu i impresjonizmu, a witraże wykonał wybitny malarz i witrażysta młodopolski, Józef Mehoffer. Jutrosiński kościół parafialny jest zaliczany do najbardziej nastrojowych świątyń w Polsce i jest celem wizyt historyków sztuki i miłośników piękna z całego kraju. Książę Zdzisław Czartoryski zatrudnił najlepszych polskich artystów. Kościół św. Elżbiety jest uderzająco podobny do konkatedry św. Stanisława Biskupa w Ostrowie Wlkp., projektował go bowiem ten sam architekt, Tomasz Pajzderski. 

LINKI:

http://www.youtube.com/watch?v=vnUGkx5LmH4

http://www.mgok.jutrosin.eu/6,jutrosin---kosciol-sw-elzbiety.html

http://www.galeriawielkopolska.info/jutrosin.html

Następnie przemaszerowaliśmy nad niedawno ukończony zbiornik retencyjny w Jutrosinie, którego powierzchnia wynosi 90 h lustra wody. Jutrosiński zbiornik reguluje gospodarkę wodną całej gminy, stwarza również możliwości rozwoju turystyki, która ma szansę uaktywnienia w różnorodnych formach nie związanych bezpośrednio z wodą, a które rozwiną się dzięki wzbogaceniu walorów przyrodniczo-krajobrazowych i powstającym możliwością korzystania z bazy turystycznej, która lokalizowana będzie w rejonie zbiornika. Będzie to głównie turystyka piesza, rowerowa, motorowerowa, a także jeździecka. Zbiornik może służyć również do uprawiania sportów wodnych, a także do organizowania na nim zawodów na szczeblu gminnym i nie tylko w sportach wodnych (np. zawody kajakowe). Do celów rekreacyjnych i sportowych wykorzystać można również drogę wokół zbiornika (spacery, biegi, wyścigi rowerowe itp.).

LINKI:

http://www.mgok.jutrosin.eu/budowa-zalewu.html

http://www.melioracja.leszno.eu/154,zbiornik-jutrosin.html

http://www.youtube.com/watch?v=tnTTbIcma20

http://www.youtube.com/watch?v=D71lQ6i1BEY

Znad brzegów zbiornika mieliśmy widok na nieukończony pałac Czartoryskich w Starym Sielcu, projektu Rogera Sławskiego (architekt ten projektował również kościół katolicki w Kępnie).

LINK:   http://www.mgok.jutrosin.eu/15,palac-w-sielcu-starym.html

Kolejnym punktem na trasie naszej marszruty był kościół ewangelicki w Jutrosinie, którego budynek przyniósł nam nie lada niespodziankę. Z zewnątrz świątynia, natomiast w środku…

W roku 1642 w Jutrosinie założono parafię ewangelicką. Osiedleni tutaj przybysze ze Śląska wyznania ewangelicko-augsburskiego wybudowali kościół i szkołę. Po pożarze ewangelicy wybudowali kolejny kościół w latach 1862-63. Jego konsekracja odbyła się 11 listopada 1863 r. Ten kościół istnieje do czasów współczesnych, jednak gdy po 1945 r. ewangelicy opuścili Jutrosin, kościół pozostał bez wiernych. Obecnie jego budynek zaadaptowany został na salę sportową przy miejscowej szkole podstawowej. Jest to bardzo ciekawa i godna uwagi inicjatywa. Zachowany został bowiem z zewnątrz zabytkowy charakter kościoła, nie zmieniono zabytkowej bryły i substancji architektonicznej, natomiast wnętrze zaadaptowano na potrzeby sali gimnastycznej. W ten sposób gmina utrzymuje zabytek i obiekt szkolny, zaoszczędzono też fundusze, gdyż nie było potrzeby budowy nowej sali). Jest to o wiele lepsze rozwiązanie, niż pozostawienie zabytku samemu sobie!

LINK:   http://www.mgok.jutrosin.eu/8,kosciol-poewangelicki.html

Następnie zwiedziliśmy kościół p. w. św. Krzyża w Jutrosinie, pochodzący z XIII w., obecnego kształtu (plan krzyża greckiego) nabrał w XVIII w., gdyż został rozebrany i wybudowany od nowa. Świątynia z niezwykle bogatą historią, wokół której położony jest cmentarz, dzielący się na część starszą i nowszą. Część nowsza oddana została do użytku w 1853 r. Na tej zabytkowej nekropolii znajdują się groby szlachetnych rodzin, w tym Czartoryskich i Budziszewskich, w tym pułkownika kawalerii narodowej Franciszka Budziszewskiego (1745-1830), uczestnika powstania kościuszkowskiego.

Poznawszy jutrosińskie obiekty sakralne przeszliśmy do Muzeum Ziemi Jutrosińskiej. Powstało ono dzięki wielkiemu zaangażowaniu przede wszystkim członków Klubu Kolekcjonerów Jutrosza na czele z panem Ireneuszem Mikołajewskim i Janem Adamczakiem. Uroczystego otwarcia dokonała podczas wizyty w Jutrosinie Minister Edukacji i Sportu Krystyna Łybacka w 2002 r. Placówka w swym zbiorze posiada przede wszystkim pamiątki po Powstańcach Wielkopolskich i rodzinie Czartoryskich, narzędzia rolnicze i rzemieślnicze, stroje ludowe i mundury, pamiątki po więźniach obozów koncentracyjnych, dokumenty i akta mieszkańców i wiele innych. Miejscowe muzeum jest świetną inicjatywą i sposobem na edukację historyczną Jutrosinian.

Z muzeum przejechaliśmy autokarem na teren firmy „LEGUTKO”, gdzie zwiedziliśmy pola uprawne i hale produkcyjne. Przedsiębiorstwo dysponuje jednym z najbogatszych, nie tylko w Polsce, ale i w Europie asortymentem nasion gatunków i odmian roślin ozdobnych, warzyw i ziół. Oferta firmy skierowana jest do posiadaczy ogródków przydomowych i działkowych oraz producentów wielkotowarowych, zarówno w kraju jak i za granicą. Aby oferta była w pełni wartościowa i atrakcyjna, Przedsiębiorstwo prowadzi ścisłą współpracę z Katedrą Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin Ogrodniczych SGGW w Warszawie, skąd corocznie przejmuje do hodowli zachowawczej i reprodukcji najnowsze odmiany wybranych warzyw. Charakterystykę wielu z tych odmian rozpoczyna określenie „...pierwsza polska odmiana...” co świadczy, że są to formy nowe, dotychczas u nas mało znane. Poznaliśmy żmudny proces selekcji nasion, ich zbioru i obróbki. Dzięki tej wizycie co roku podczas wiosennych wysiewów inaczej będziemy spoglądać na wydawałoby się pospolite nasionka warzyw i kwiatów. Firma „LEGUTKO” obdarowała nas miłymi podarunkami, które pewnie jeszcze w tym roku wysiejemy, część być może odłożymy do następnego sezonu…

Następnie zgłodniała grupa wróciła autokarem co centrum Jutrosina, gdzie w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury zjedliśmy obiad. Wzmocnieni posiłkiem i kawą ruszyliśmy w dalszą trasę autokarem. Dotarliśmy do słynnej stadniny koni w Golejewku (założonej w 1921 r.), gdzie można było obejrzeć bogato wyposażoną powozownię, średniowieczną basztę, aleję zasłużonych koni i rozbiegane po wybiegu wierzchowce.

LINK:   http://www.skgolejewko.pl/

Będąc w Golejewku, zwiedziliśmy jeszcze tamtejszy kościół parafialny. Neobarokowa świątynia pod wezwaniem Wszystkich Świętych zbudowana w latach 1900 – 1903 według projektu architekta Stanisława Charaszkiewicza z Ponieca na miejscu dawnej budowli sakralnej wzniesionej z fundacji rodu Choińskich. Kościół wyposażony w cenne zabytki z XVI–XVIII wieku. Szczególnie interesujące są renesansowe płyty nagrobkowe z piaskowca wojskiego poznańskiego Wojciecha Choińskiego, Heleny z Konar Choińskiej i Jadwigi z Dzierżanowskich Choińskich.

Golejewski kościół otacza cmentarz z położonym w centralnym punkcie pomnikiem ku czci 128 ofiar I wojny światowej i powstania wielkopolskiego.

Z Golejewka wróciliśmy do Jutrosina, gdzie pożegnaliśmy naszych przewodników. Po krótkiej przerwie autokar ruszył w drogę powrotną do Lasek.

W okolicach Jutrosina hoduje się na obszarze kilkuset hektarów pomidory przemysłowe na potrzeby przetwórni w Kotlinie i Pudliszkach. Nasza grupa została obdarowana przez Józefa Grzelaka (ojca jednego z naszych przewodników) sadzonkami pomidorów.

Podsumowując naszą wycieczkę, możemy z pewnością powiedzieć o mieszkańcach Jutrosina, że NIE ZAPOMINAJĄC O PRZESZŁOŚCI ŚMIAŁO IDĄ W PRZYSZŁOŚĆ.

LINK:   http://jutrosin.site50.net/ 

Kościół św. Elżbiety w Jutrosinie

Bogate wnętrze kościoła św. Elżbiety

Kościół ewangelicki w Jutrosinie z zewnątrz...

...i wewnątrz. Znakimity przykład zachowania i zagospodarowania zabytku, któremu groziła zagłada.

W Muzeum Ziemi Jutrosińskiej

Plantacja firmy "LEGUTKO"

Kościół w Golejewku i na pierwszym planie pomnik poległych w I wojnie światowej i w Powstaniu Wielkopolskim.

Stadnina koni w Golejewku.

Aleja zasłużonych koni w Golejewku.

 tekst Ł. Kamiński, fot. J. Muszalska i Ł. Kamiński

* * * 

Z  SĄSIEDNIEJ GMINY BARANÓW 

Dnia 23 maja 2012 roku na zaproszenie Ilony Grząki - dyrektorki Zespołu Szkół w Łęce Mroczeńskiej przybył Florian Piasecki - sekretarz TPL LUKUS celem wzięcia udziału w komisji konkursowej oceniającej zmagania uczniów w tradycyjnym corocznym "TURNIEJU  WIEDZY  O  GMINIE  BARANÓW". W turnieju brali udział uczniowie reprezentujący 5 szkół podstawowych z terenu gminy: Baranowa, Donaborowa, Grębanina, Łęki Mroczeńskiej i Słupi pod Kępnem. Wiedzę rywalizujących grup szkolnych oceniali: Renata Ciemny - przewodnicząca Komisji (kierownik Zespołu Obsługi Szkół Gminy Baranów), Marek Potarzycki ( Z-ca Wójta, sekretarz Urzędu Gminy) i Florian Piasecki (reprezentujący Towarzystwo Przyjacioł Lasek). Pierwsze miejsce zajęli uczniowie reprezentujący Szkołę w Łęce Mroczeńskiej. Nagrody pieniężne dla szkół i rzeczowe dla uczestników turnieju wręczył Z-ca Wójta - Sekretarz Urzędu Gminy w Baranowie Marek Potarzycki.

Florian Piasecki podziękował  uczestnikom za gruntowne wzbogacenie wiedzy o przeszłości wiosek, osiągnięciach ludności i aktualnych  wydarzeniach. Następnie krótko przybliżył i zachęcił do zainteresowania się  ciekawą wiedzą zamieszczoną w Prezentacjach  strony internetowej naszego Towarzystwa LUKUS. 

 

  
Na zdjęciu od lewej F.Piasecki, R. Ciemny, M. Potarzycki

 

 (tekst i fot. F. Piasecki) 
 

* * *

KONKURS   DLA   DZIECI

W marcu 2012 r. nasze TPL Lukus ogłosiło konkurs na indywidualne wykonanie logo towarzystwa w kolorach: zielonym, czerwonym, niebieskim i żółtym. Dzieci otrzymały zarys kreskowy logo w formacie A4 z naniesionymi dwoma owalami pomiędzy którymi widniał napis Towarzystwo Przyjaciół Lasek. Należało odgadnąć jego nazwę i wpisać LUKUS  a następnie pokolorować w środkowym  owalu elementy: lwięta, drzewo itp. Do konkursu przystąpiły dzieci. Zakwalifikowano 77 prac, z tej liczby dzieci przedszkolne 16, klasa zerowa 21, klasa I - 18, klasa II - 8, klasa III - 14.

Dnia 5 czerwca zebrana komisja oceniająca w składzie: 1. Wiesława  Maciej; 2. Florian Piasecki – przewodniczący; 3.Cecylia Pilarska; 4.Maria Woźnica; 5.Barbara Urbańska dokonała oceny przedłożonych prac konkursowych.

W wyniku głosowania komisja nominowała do nagrody głównej następujących uczniów:

1. Sołtysiak Aurelia – przedszkole;

2. Gruszka Adrian – przedszkole;

3. Hojeńska Martyna - przedszkole / wyróżniona poza konkursem/;

4. Bieda Adrian - klasa O;

5. Szajdak Klaudia - klasa O;

6.Wróbel Patryk - klasa I;

7. Stężała Agata - klasa I;

8. Żłobińska Emilia - klasa II;

9. Zimoch Błażej - klasa III. 

Wyżej wymienione dzieci otrzymały nagrody książkowe. Pozostali uczestnicy zostali uchonorowani nagrodami pocieszenia.

Tekst F. Piasecki.

   
* * *

 

DZIEŃ LASEK 

 

W niedzielę 22 kwietnia 2012 r. odbyły się coroczne uroczystości Dnia Lasek, zorganizowane w tym roku przez Towarzystwo Przyjaciół Lasek LUKUS we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką w Laskach. Tematem przewodnim były obchody  65. rocznicy powstania  parafii Laski oraz 70. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Wiktora Falkowskiego.

Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17.00 mszą św. koncelebrowaną w kościele Niepokalanego Serca NMP, którą odprawili ks. kanonik Andrzej Grzegorzewicz oraz ks. prof. Władysław Mroziński w intencji parafian z okazji rocznicy powstania parafii oraz ks. W. Falkowskiego.  Na wstępie mszy, swój wiersz pt. „Kapłanie w pasiaku”, poświęcony  więźniowi obozu w Dachau ks. Falkowskiemu, wyrecytowała pani Halina Górecka:

<<Kapłanie w pasiaku>>

                              Ks. Wiktorowi F.

 

"Zdarli Ci sutannę, zaraz za drutami!

A uboga była... stałeś się cyframi.

 

Szyderczo pasiakiem ornat zastąpili,

Mszy ofiarnej Panu czynić zabronili!

 

I wcisnęli w ziemię przedmioty Ci drogie...

Bez nich i w pasiaku... pozostałeś z Bogiem!

 

Nienawiścią, śmiercią duszy nie sięgnęli...

Zamęczyli ciało..., dusza żyje w bieli!!!"

Po mszy św. miał miejsce koncert organowy w wykonaniu  zaproszonego ks. prof. Władysława Mrozińskiego – dyrektora Studium Organistowskiego w Kaliszu. Ks. prof. wykonał utwory Jana Sebastiana Bacha oraz przedstawił biografię tego znakomitego kompozytora, prezentując bardzo bogatą wiedzę.

Następnie zaproszeni goście  przeszli do sali Domu Ludowego, gdzie  prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS Paweł Trzęsicki powitał zebranych: Mariana  Lorenza sekretarza Starostwa Powiatowego i Prezesa TMZK w Kępnie, Grzegorza Hadzika - Wójta Gminy Trzcinica, ks. kanonika Andrzeja Grzegorzewicza oraz ks. Wł. Mrozińskiego, przedstawicieli zaprzyjaźnionych Towarzystw: Krystynę Macioszczyk - Prezesa  Stowarzyszenia GENIUS LOCI  z Siemianic,  Bożenę Henczycę - Wójta Gminy Perzów i Prezesa Towarzystwa Społecznego TILIA z Wodzicznej oraz Irenę Sadek, członka zarządu  Stowarzyszenia Socjum Kępno i Okolice, radnych Gminy Trzcinica: Elżbietę Kowalik - Przewodniczącą Komisji Oświaty,  Floriana Piaeckiego, Zygmunta Podejmę - sołtysa wsi Laski, Renatę Gość - dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzcinicy, Annę Rabiega - wicedyrektora Zespołu Szkół w Laskach, członków zarządu TPL LUKUS: Łukasza Kamińskiego, Marka  Sokołowskiego, Marię Woźnicę, wszystkich  członków TPL LUKUS i pozostałych gości.

 

Prezes TPL LUKUS Paweł Trzęsicki wita zebranych gości (fot.J. Muszlaska)

 

Pierwszym punktem spotkania był odczyt wiceprezesa Łukasza Kamińskiego przedstawiający biografię ks. Wiktora Falkowskiego, więźnia obozu w Dachau, zamordowanego w   Hartheim (całość w zakładce „Prezentacje”). Następnie prezes Paweł Trzęsicki zaprezentował historię parafii Laski, po czym głos zabierali uczestnicy spotkania wspominając wydarzenia i  osobiste przeżycia związane z życiem parafialnym w Laskach.

Uroczystości towarzyszyła okolicznościowa wystawa fotograficzna, przedstawiająca znaczące fakty z życia parafii oraz postać ks. Falkowskiego przygotowana przez Marię Woźnica.

Wystawa fotograficzna (fot. J.Muszalska) 

 

Z  tej okazji Towarzystwo Lukus przygotowało reprint przedwojennej pocztówki, przedstawiającej drewniany kościółek w Laskach, stanowiącej wówczas cegiełkę na budowę nowego kościoła. Pocztówkę zaprezentowała Justyna Muszalska, przekazując ją uczestnikom spotkania jako pamiątkę  z uroczystości 65. rocznicy powstania parafii w Laskach (pocztówkę zobaczyć można w zakładce "Prezentacje" w artykule "Parafia Laski XIV w.-2012 r.").

* * *

W dniu 20 kwietnia 2012 r. przedstawiciel TPL LUKUS wziął udział w promocji książki „POWSTAŃCY WIELKOPOLSCY ZIEMI JUTROSIŃSKIEJ 1918-1919” cz. I, która odbyła się w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury w Jutrosinie (powiat Rawicz). TPL LUKUS nawiązało kontakt i współpracę z Towarzystwem Miłośnikiem Ziemi Jutrosińskiej, czego owocem jest zaproszenie do zwiedzenia bogatej w wydarzenia historyczne i zabytki architektury Gminy Jutrosin. Wycieczka zaplanowana została na sobotę 2 czerwca br., naszymi przewodnikami będą prezes TMZJ Ireneusz Mikołajewski, sekretarz TMZJ i nauczyciel historii, dr Romuald Krzyżosiak oraz autor promowanej książki, mgr Adam Grzelak.

Temat wycieczki: „Wielkopolska inna niż ta, którą znamy – śladami historii po Jutrosinie i okolicach”.

 

* * *

W dniu 10 kwietnia 2012 r. o godz. 18.00 w kościele Niepokalanego Serca w Laskach została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ofiar zbrodni katyńskiej  oraz ofiar katastrofy smoleńskiej  przez ks. kanonika Andrzeja Grzegorzewicza. Po mszy nastąpił przemarsz pod pomnik katyński znajdujący się obok posterunku Policji w Laskach, gdzie po krótkiej modlitwie złożono kwiaty i znicze.

Następnie zebrani przeszli do sali Domu Ludowego, gdzie przeprowadzono dalszą część uroczystości. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Lasek LUKUS Paweł Trzęsicki powitał zebranych: wójta Gminy Trzcinica - Grzegorza Hadzika, ks. kanonika Andrzeja Grzegorzewicza, komendanta Powiatowego Policji w Kępnie - Krzysztofa Zimnego wraz z delegacją, sołtysa wsi Laski Zygmunta Podejmę, rodzinę starszego posterunkowego Michała Łuczaka, policjanta pracującego przed wojną na posterunku w Laskach oraz pozostałych gości oraz członków TPL LUKUS.

Uczennica Gimnazjum w Laskach, Hanna Jeż, odczytała swoją pracę konkursową dotyczącą historii powstania pomnika poświęconego zamordowanemu w Twerze w 1940 r. Michałowi Łuczakowi. Następnie wśród uczestników spotkania wywiązała się dyskusja związana z tematem zbrodni katyńskiej oraz potrzeby jej upamiętniania.

Pomnik katński w Laskach z pamiątkową tablicą poświęconą Michałowi Łuczakowi

 Delegacja TPL LUKUS składa kwiaty i znicze
Kwiaty i znicze składają komendant Powiatowy Policji Krzysztof Zimny wraz z delegacją oraz wójt Gminy Trzcinica Grzegorz Hadzik i sołtys Zygmunt Podejma

Tekst i fot. J. Muszalska

 

* * *

 

Niedawno przez przypadek udało się trafić na nowe fakty z życia księdza Stefana Stoińskiego, proboszcza parafii Laski w latach 1957-1981 (życiorys w artykule „Biogramy wybitnych Laskowian). Przed wojną ksiądz Stoiński był proboszczem w parafii Chróścin. Nad ranem 1 września 1939 r. do Chróścina zbliżał się od strony Goli niemiecki zwiad złożony z kilku żołnierzy. Ruchy nieprzyjaciela obserwował konny patrol ułanów z 3. szwadronu 1. pułku kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza. W tym samym czasie ksiądz Stoiński odprawiał poranne nabożeństwo. Ułani, świadomi niebezpieczeństwa grożącego proboszczowi i parafianom, spokojnie wycofali się, nie otwierając ognia do hitlerowców. Po zakończeniu mszy mieszkańcy Chróścina byli mocno zdziwieni, gdy zobaczyli na drodze wzdłuż kościoła stojącą kolumnę niemieckich pojazdów pancernych i transporterów opancerzonych. Parafianie pobiegli na plebanię, żeby ukryć naczynia liturgiczne i przebrać proboszcza w cywilną odzież. Rzeczywiście ktoś z mieszkańców miał dobrą intuicję, gdyż kilka godzin później poszukiwano księdza Stoińskiego, by go aresztować. Być może zimna krew ułanów również przysłużyła się Chróścinowi, gdyż jedna zabłąkana kula mogła przynieść straszliwe represje w postaci podpaleń zabudowań i rozstrzeliwań mieszkańców. Tak właśnie wkraczający Wehrmacht terroryzował kolejne miejscowości i gasił wszelki opór.

Ksiądz Stoiński ocalał, by po latach znaleźć się w Laskach, gdzie zapisał się w sercach i pamięci parafian. Dzięki za Jego posługę!

* * *

Polecam książkę Tadeusza  Płużańskiego "Bestie. Reporterskie śledztwo o ludziach którzy w czasach PRL-u mordowali polskich patriotów za co nigdy nie zostali ukarani".

Cena rynkowa: około 40 – 45 zł

Wydawnictwo: 3S MEDIA

ISBN: 83-619-3516-2

Ilość stron: 568

Oprawa: miękka

Publikacja ta jest gigantycznym kompendium wiedzy o terrorze komunistycznym w latach powojennych, o próbach oddania sądowej sprawiedliwości oprawcom po 1989 roku oraz o trudnej drodze prawdy o tamtych czasach do szerszej świadomości Polaków w III RP. Warto być świadomym, jak doświadczano Naród nie tylko w czasie wojny, ale również w okresie powojennym.

Ł. Kamiński

* * *

 

Ballada o Polsce i Polakach, z dobrym, miejmy nadzieję, przesłaniem:

http://www.youtube.com/watch?v=xYl74plymFE

 

* * *

 

NON OMNIS MORIAR… EXEGI MONUMENTUM.

Wspomnienie śp. Henryka Tyszkiewicza

 

Nie wszystek umręWybudowałem pomnik.

 

Będę żył w swoich dziełach, będę żył tak długo, jak długo będzie żyła pamięć o mnie, pamięć o tym, czego dokonałem i co Wam zostawiłem...

Pan Henryk był zbyt skromnym Człowiekiem, by wypowiedzieć takie słowa, lecz nam  wolno dziś wyrazić taką opinię. Zbyt wiele otrzymaliśmy, by zapomnieć… Mnóstwo Czytelników „Tygodnika Kępińskiego” i „Ilustrowanego Tygodnika Powiatowego” pieczołowicie gromadziło artykuły Pana Henryka, który opracował dzieje wszystkich miejscowości Powiatu Kępińskiego, przypominając, przybliżając i często odkłamując historię naszego regionu. Wielu z nas posiada Zeszyty Powiatowe: „Pałacyki i Dworki Powiatu Kępińskiego” oraz „Kościółki Drewniane Powiatu Kępińskiego”; oczywiście publikacje te znalazły się nie tylko w prywatnych zbiorach – posiadają je wszystkie lokalne biblioteki.

Historię przekazywał nam Pan Henryk nie tylko na papierze; dzięki jego staraniom wiele miejsc pamięci na naszej Ziemi Kępińskiej zostało opatrzonych odpowiednimi tablicami, pomnikami i krzyżami. Miejsca te mogliśmy zobaczyć podczas wielu wycieczek autokarowych, rowerowych i pieszych, organizowanych i współorganizowanych przez Pana Henryka.

Warto przypomnieć, że Pan Henryk wytyczył przebieg Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej przez Powiat Kępiński od Siemianic do Czermina. Trasa ta, oznakowana kolorem zielonym, przebiega południkowo, łącząc najdalej wysunięte na północ i południe części województwa wielkopolskiego. TTR należy do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Została utworzona w dwóch etapach i tak też jest dzielona:

- odcinek północny, oznakowany w 2002 roku. Liczy 200 km od Poznania do Okonka;

- odcinek południowy, oznakowany w 2003 roku. Liczy 280 km od Poznania do Siemianic.

Pan Henryk w 2002 r. został uhonorowany statuetką Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego, a w 2005 r. statuetką „Przyjaciel Kępna”. Był Osobą bardzo wszechstronna, pasjonował się nie tylko historią i geografią, ale też literaturą,filozofią i naukami społecznymi. 

 

Strona prowadzona przez Henryka Tyszkiewicza:

http://henryktyszkiewicz.w.interia.pl

 

Pełny biogram Henryka Tyszkiewicza z Encyklopedii Solidarności:

http://www.encyklopedia-solidarnosci.pl/wiki/index.php?title=Henryk_Tyszkiewicz

 

Wystąpienie Pana Henryka Tyszkiewicza

I SYMPOZJUM REGIONALNE W LASKACH, 25 czerwca 2011 r. (fot. J.Muszalska)

*

Często gościliśmy Pana Henryka jako naszego niezastąpionego przewodnika.

Zakończenie wycieczki „Śladami historii po gminie Bralin”, 23 lipca 2011 r. (fot. J. Muszalska)

*

 

Prelekcja podczas Dnia Regionalisty organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kępińskiej, 22 październik 2010. Tematyka spotkania: ,,Dzień dzisiejszy Gminy Baranów - Jan Sarnowski (plecami do obiektywu) i ,,Kulturalno-społeczna rola rodu Wężyków na Ziemi Kępińskiej - Henryk Tyszkiewicz. (fot. www.kepnosocjum.pl)

*

Podczas rajdu rowerowego Wrót Wielkopolski 19 września 2010.(fot. www.kepnosocjum.pl)

* * *

Nad ranem w niedzielę 29 stycznia 2012 r. zmarł Henryk Tyszkiewicz, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej, główny filar kępińskiego regionalizmu. Znawca historii nie tylko Powiatu Kępińskiego, ale też powiatów sąsiednich. Autor licznych artykułów historycznych i krajoznawczych w lokalnej prasie.

Dziękujemy Panu Henrykowi za wspólne wycieczki po powiecie, w czasie których dzielił się z nami swoją ogromną wiedzą i znajomością regionu. Dziękujemy za udział w organizowanych przez nas uroczystościach i obchodach!

Pogrążone w smutku TPL LUKUS.

 

Pogrzeb ś.p. Henryka Tyszkiewicza odbędzie się w czwartek 2 lutego o godz. 13.30.

ŚP.

HENRYK TYSZKIEWICZ

(26 III 1944 - 29 I 2012)

 

               

DALSZE WPISY Z RUBRYKI "AKTUALNOŚCI" ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE GŁÓWNEJ W ZAKŁADCE "PAMIETNIK".