Home
Prezentacje
Wspomnienie
Źródła
 
Home
Straty osobowe w Gminie Trzcinica 1939-1945
Oceny: / 39
KiepskiBardzo dobry 
Redaktor: Łukasz Kamiński   
01.01.2011.

 

Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939 - 1945 w Gminie Trzcinica

 

Źródła: Fundacja Polsko Niemieckie Pojednanie (FPNP); Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR); Polski Czerwony Krzyż (PCK); Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu; Archiwum Państwowe Muzeum w Auschwitz-Birkenau;  Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy; Gedenkstatte Buchenwald – Miejsca Pamięci Buchenwald); Rutkowska Maria, Lager Glowna. Niemiecki obóz przesiedleńczy na Główne w Poznaniu dla ludności polskiej 1939-1940, wyd. Instytut Zachodni w Poznaniu.

Proszę Czytających o wnoszenie ewentualnych uwag do poniższych danych; informacje i korekty można przekazywać pod numerem telefonu 663-33-99-36 codziennie od godz. 19.00 do 21.00 lub na adres e-mail: tpl.lukus@op.pl

 

LASKI 

Pochyloną czcionką wpisano uzupełnienia podane przez Panią Marię Woźnicę, która dzięki swym długoletnim badaniom posiadła znaczną wiedzę, jeśli chodzi o genealogię Lasek i całej Gminy Trzcinica.

 

Nazwisko:                             BALCERZAK

Imię:                                    TADEUSZ

Imię ojca:                              Piotr       

Imię matki:                             Eleonora (z domu Jokiel)

Data urodzenia:                      9 maja 1924

Miejsce urodzenia:                   Laski

Robotnik przymusowy:              przeżył

Pracodawca:                          G. Liehr

Miejsce pracy:                        Stare Miasto (Namysłów), rolnictwo

Data rozpoczęcia pracy:           wrzesień 1940

Data zakończenia pracy:           styczeń 1945 

(dane FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:           1 września 1940

Data zakończenia pracy:           1 stycznia 1945

(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                               BELKA 

Imię:                                      MIECZYSŁAW

Imię ojca:                               Roman        

Imię matki:                              Stanisława (z domu Słupianek)

Data urodzenia:                       9 luty 1923  

Miejsce urodzenia:                    Laski

Data śmierci:                           25 marca 1999  

Robotnik przymusowy:               przeżył

Miejsce pracy:                         Namysłów

Data rozpoczęcia pracy:            listopad 1939

Data zakończenia pracy:            wrzesień 1943 

(dane FPNP)

 

Nazwisko:                             CICHOSZ

Imię:                                    FELIKS

Imię ojca:                             Jan

Imię matki:                            Agnieszka z domu Wawrzyniak       

Data urodzenia:                     17 maj 1910   

Miejsce urodzenia:                  Laski

Przydział wojskowy:                59 pułk piechoty (Inowrocław)

Stopień wojskowy:                  strzelec

Dodatkowe informacje:            stalag  VI-A, nr jeńca 3502, 30 sierpnia 1940 r. zwolniony do powiatu Rippstadt.       

      

Nazwisko:                             CICHOSZ

Imię:                                    JÓZEF

Data urodzenia:                      11 lipiec 1911

Miejsce urodzenia:                   Laski

Przydział wojskowy:                 70 pułk piechoty (Pleszew)  

Stopień wojskowy:                  strzelec

Dodatkowe informacje:             stalag  XI-A, nr jeńca 5780 (dane z PCK)                

  

Nazwisko:                             DOMAGAŁA

Imię:                                    STANISŁAW

Imię ojca:                             Jan         

Imię matki:                            Marianna (z domu Miguła)

Data urodzenia:                     18 marzec 1903

Miejsce urodzenia:                  Laski

Data śmierci:                         23 czerwiec 1994

Robotnik przymusowy:             przeżył

Miejsce pracy:                       Namysłów

Data rozpoczęcia pracy:          styczeń 1940

Data zakończenia pracy:         styczeń 1945  

(dane FPNP)

  

Nazwisko:                              FIOŁKA (z domu Sabok)

Imię:                                    IRENA

Imię ojca:                              Piotr       

Imię matki:                            Franciszka (z domu Żłobińska)

Data urodzenia:                      28 stycznia 1933

Miejsce urodzenia:                  Laski

Robotnik przymusowy:             przeżył

Pracodawca:                         Maria Wenzel

Miejsce pracy:                       Meierstorf (Parchim), w rolnictwie

Data rozpoczęcia pracy:          sierpień 1943

Data zakończenia pracy:         maj 1945

(dane z FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:          1 sierpnia 1943

Data zakończenia pracy:          1 kwietnia 1945

(dane z UdSKiOR)

 

Nazwisko:                              FIOŁKA

Imię:                                    STANISŁAW

Imię ojca:                             Stanisław   

Imię matki:                            Franciszka (z domu Tomalik) 

Data urodzenia:                     16 października 1913

Miejsce urodzenia:                  Laski

Data śmierci:                         21 sierpnia 2000

Robotnik przymusowy:             przeżył

Miejsce pracy:                       tartak Szczodre (Oleśnica)

Data rozpoczęcia pracy:          styczeń 1940

Data zakończenia pracy:          styczeń 1945

(dane z FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:         1 października 1941

Data zakończenia pracy:         1 stycznia 1945

(dane z UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            GOLA

Imię:                                   MICHAŁ

Imię ojca:                            Wojciech    

Imię matki:                           Helena

Data urodzenia:                    20 września 1918

Miejsce urodzenia:                 Laski

Robotnik przymusowy:            przeżył

Pracodawca:                        Accumulatorenfabrik

Miejsce pracy:                      Hannover (Niemcy)

Data rozpoczęcia pracy:         lipiec 1944

Data zakończenia pracy:         kwiecień 1945

(dane FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:         1 lipca 1944

Data zakończenia pracy:        1 kwietnia 1945

(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             GUDRA

Imię:                                   JAN 

Imię ojca:                             Stanisław

Imię matki:                           Bronisława z domu Gonera        

Data urodzenia:                     8 październik 1912

Miejsce urodzenia:                 Laski

Przydział wojskowy:               2 pułk piechoty

Stopień wojskowy:                strzelec

Dodatkowe informacje:          Stalag XVII-C , nr jeńca 129. dnia 20.VI.1940r. Stalag XVII- B. Zwolniony / daty brak / ze Stalagu XVII-B jako robotnik cywilny. Na karcie jest stempel z datą 25.I.1940r.

 

Nazwisko:                            GRYCMAN

Imię:                                   PIOTR

Imię ojca:                            Stanisław

Imię matki:                           Jadwiga z Żurawków

Data urodzenia:                     9 kwiecień 1905

Miejsce urodzenia:                 Laski

Uwięziony/a:                         zginął

Rodzaj uwięzienia:                 areszt

Miejsce zatrzymania:              Doruchów

Data zatrzymania:                 9 grudnia 1944

Okoliczności zatrzymania:       przynależność do AK

Rodzaj uwięzienia:                 obóz koncentracyjny

Miejsce osadzenia:                Gross-Rosen

 

Nazwisko:                             GRYCMAN (z domu Balcerzak)

Imię:                                   LUDWIKA

Imię ojca:                            Franciszek

Imię matki:                           Franciszka (z domu Oleś)

Data urodzenia:                    19 października 1937

Miejsce urodzenia:                 Laski

Uwięziony/a:                        przeżyła

Rodzaj uwięzienia:                 obóz przesiedleńczy

Data zatrzymania:                 styczeń 1941 (18 luty 1941)

Miejsce osadzenia:                Łódź

(wysiedlona do Mszany Dolnej powiat Limanowa)

 

Nazwisko:                            HILLENBERG

Imię:                                   JÓZEF

Imię ojca:                            Józef     

Imię matki:                           Franciszka (z domu Gawlik)

Data urodzenia:                     10 luty 1919

Miejsce urodzenia:                  Laski

Robotnik przymusowy:             przeżył

Pracodawca:                         tartak

Miejsce pracy:                       Długołęka (Oleśnica)

Data rozpoczęcia pracy:          październik 1940

Data zakończenia pracy:         marzec 1943 

(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            JAŃSKI

Imię:                                   ALEKSANDER

Data urodzenia:                     3 lipca 1897   

Miejsce urodzenia:                  Laski

Zawód:                                urzędnik

Przydział wojskowy:               intendentura

Dodatkowe informacje:           Stalag XVII-A, nr jeńca 41451

(dane PCK)

Nazwisko:                            JAŃSKI

Imię:                                   ALEXY

Data urodzenia:                    3 lipca 1897

Miejsce urodzenia:                 Laski, powiat Kempen

Zawód:                                beamter 

Miejsce zamieszkania przed wojną: Poznań, Georgenstrasse 6 Wochne 9

(źródło: Rutkowska Maria, Lager Glowna. Niemiecki obóz przesiedleńczy na Główne w Poznaniu dla ludności polskiej 1939-1940, wyd. Instytut Zachodni w Poznaniu).

Jański Aleksander został wysiedlony z Poznania do Generalnej Guberni, przeżył obóz przesiedleńczy, lista transportowa 25, str. 10).

 

Nazwisko:                            JOKIEL

Imię:                                   LEON

Imię ojca:                            Wojciech

Imię matki:                           Agnieszka z domu Parzonka          

Data urodzenia:                    31 październik 1902

Dodatkowe informacje:           cywil w niewoli niemieckiej, Stalag IV-A, nr jeńca 3003

(dane z PCK)

 

Nazwisko:                            JUSZCZAK

Imię:                                   MARTA

Imię ojca:                            Antoni

Imię matki:                           Zofia

Data urodzenia:                    30 stycznia 1916

Miejsce urodzenia:                 Laski

Data śmierci:                        21 września 2003

Robotnik przymusowy:            zatrudniona w rolnictwie, przeżyła

Miejsce pracy:                      Gastewitz (Grimma), Niemcy

Data rozpoczęcia pracy:         październik 1943

Data zakończenia pracy:         marzec 1944

(dane z FPNP)

 

Nazwisko:                            KANCLERZ

Imię:                                   KAZIMIERZ

Imię ojca:                            Jan      

Imię matki:                           Agnieszka (z domu Mikołajczyk)

Data urodzenia:                    1 luty 1922

Miejsce urodzenia:                 Laski

Data śmierci:                        12 luty 2004

Robotnik przymusowy:            przeżył

Miejsce pracy:                      Stare Miasto (Namysłów), rolnictwo

Data rozpoczęcia pracy:         maj 1940

Data zakończenia pracy:         styczeń 1945 

(FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:        1 maja 1940

Data zakończenia pracy:       1 grudnia 1944

(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                           KĄCKA

Imię:                                 PELAGIA

Imię ojca:                           Piotr Abram

Imię matki:                         Wiktoria

Data urodzenia:                   7 lipca 1923

Miejsce urodzenia:                Laski

Data śmierci:                       28 października 1999

Robotnik przymusowy:           przeżył

Miejsce pracy:                     Jakubowice (Kluczbork), w rolnictwie

Data rozpoczęcia pracy:        styczeń 1940 

Data zakończenia pracy:       styczeń 1945 

(FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:        1 stycznia 1940

Data zakończenia pracy:       1 stycznia 1945

(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            KĄCKI 

Imię:                                  FRANCISZEK

Imię ojca:                            Ignacy

Imię matki:                           Anna z domu Kuboszek

Data urodzenia:                    13 wrzesień 1903

Miejsce urodzenia:                 Laski

Przydział wojskowy:               60 pułk piechoty (Ostrów Wielkopolski)

Stopień wojskowy:                strzelec

Dodatkowe informacje:          stalag XXI-A, nr jeńca 43077, w dniu 2 października 1940 r. zwolniony do Lasek

(dane z PCK)

 

Nazwisko:                           KĄCKI 

Imię:                                 WŁADYSŁAW

Imię ojca:                           Ignacy

Imię matki:                          Anna z domu Kuboszek

Data urodzenia:                   11 października 1914

Miejsce urodzenia:                Laski

Data śmierci:                      18 marca 1999

Robotnik przymusowy:          przeżył   

Rodzaj pracy:                     przemysł, wyroby cementowe

Miejsce pracy:                    Namysłów

Data rozpoczęcia pracy:       maj 1940

Data zakończenia pracy:      styczeń 1945

(dane FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:      1 maja 1940

Data zakończenia pracy:      1 styczeń 1945

(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                          KOŁODZIEJ 

Imię:                                 JÓZEF   

Imię ojca:                          Stanisław

Imię matki:                         Franciszka z domu Jendryca

Data urodzenia:                  31 październik 1904

Miejsce urodzenia:               Laski

Dodatkowe informacje:        obóz jeniecki XVII-A, brak nr jeńca. Dnia 5 sierpnia 1940 r. zwolniony do Mittenbach.

 

Nazwisko:                          ŁAKOMY

Imię:                                 STANISŁAW

Imię ojca:                          Mathias (Mateusz)

Imię matki:                         Agnieszka z domu Hałupka

Data urodzenia:                  5 listopada 1914

Miejsce urodzenia:               Laski

Adres rodziny przed wojną:   Agnes Łakomy (Lakomy), Bralin

Uczestnik walk:                   kampania wrześniowa 1939

Przydział wojskowy:             w niemieckich dokumentach Kriegsmarine czyli marynarka wojenna.

Stopień wojskowy:               matrose       

Miejsce wzięcia do niewoli:    Hel (Gotenhafen)

Data wzięcia do niewoli:        2 października 1939 (kapitulacja Helu, koniec Kampanii Wrześniowej), według innego dokumentu 19 września 1939.

Figuruje na stanie obozu:      stalag II C

Numer jeniecki:                   16403

Dodatkowe informacje:         gehört zum Stalag II C seit 1939, zawód Kesselschlosser

 

Nazwisko:                           MARYNIAK

Imię:                                  CZESŁAW

Imię ojca:                           Piotr

Imię matki:                          Anna z domu Mikołajczyk

Data urodzenia:                    25 maj 1918

Miejsce urodzenia:                Laski

Zawód:                               rzeźnik

Rodzaj uwięzienia:                areszt

Miejsce zatrzymania:            Namysłów

Data zatrzymania:                czerwiec 1944

Rodzaj uwięzienia:                obóz koncentracyjny

Miejsce osadzenia:               Gross-Rosen, przeżył

  

Nazwisko:                          MĄCZKA

Imię:                                 JÓZEF

Imię ojca:                          Tomasz 

Imię matki:                         Agnieszka

Data urodzenia:                   26 czerwca 1913

Miejsce urodzenia:               Laski

Data śmierci:                      6 kwietnia 2000

Jeniec wojenny:                  przeżył

Data wzięcia do niewoli:       1 października 1939

Miejsce osadzenia:              obóz jeniecki

Data zwolnienia:                 1 marca 1943

(dane z UdSKiOR)

 

Nazwisko:                         MOŻDŻANOWSKA

Imię:                                MARIA

Imię ojca:                         Józef  

Imię matki:                        Anna

Data urodzenia:                  6 października 1918

Miejsce urodzenia:              Laski

Data śmierci:                     18 stycznia 2001

Robotnik przymusowy:         przeżył

Pracodawca:                      Schelling & Klett

Miejsce pracy:                    Dobroszyce (Oleśnica), przemysł

Data rozpoczęcia pracy:       grudzień 1941

Data zakończenia pracy:       styczeń 1945 

(FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:       1 luty 1940

Data zakończenia pracy:       1 stycznia 1945

(dane z UdSKiOR)

 

Nazwisko:                          PIERZYNA

Imię:                                 HELENA

Imię ojca:                          Jan Łakomy   

Imię matki:                         Franciszka z domu Domagała

Data urodzenia:                  16 stycznia 1923

Miejsce urodzenia:               Laski

Robotnik przymusowy:          przeżył

Miejsce pracy:                    Jaśkowice (Kluczbork)

Pracodawca:                       Gertrud Krole

Data rozpoczęcia pracy:       styczeń 1940

Data zakończenia pracy:       styczeń 1945 

(FPNP)

 

Nazwisko:                           PODEJMA

Imię:                                  STEFANIA

Imię ojca:                           Wojciech Słupianek

Imię matki:                         Wiktoria z domu Maryniak

Data urodzenia:                   2 listopad 1920

Miejsce urodzenia:                Laski

Robotnik przymusowy:          przeżył 

Rodzaj pracy przymusowej:    zatrudniony w rolnictwie

Miejsce zatrzymania:            Minkowskie (Namysłów)

Data rozpoczęcia pracy:       październik 1940 (według FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:       1 luty 1940 (według UdSKiOR)

Data zakończenia pracy:      styczeń 1945 (według FPNP)

Data zakończenia pracy:      1 grudzień 1944 (według UdSKiOR)

 

Nazwisko:                          SŁUPIANEK

Imię:                                 STANISŁAW

Imię ojca:                          Wojciech

Imię matki:                         Wiktoria z domu Maryniak

Data urodzenia:                   27 września 1924

Miejsce urodzenia:               Laski

Robotnik przymusowy:          przeżył

Miejsce pracy:                    Igłowice (Namysłów), w rolnictwie

Data rozpoczęcia pracy:       marzec 1940 

Data zakończenia pracy:      sierpień 1944

(FPNP)

 

Nazwisko:                          STANIMIRSKI

Imię:                                 FRANZ

Data urodzenia:                  28 wrzesień 1901

Miejsce urodzenia:               Laski

Rodzaj uwięzienia:               figuruje na stanie obozu Stalag II A

Miejsce osadzenia:              Sandbostel (Neubrandenburg)

Numer jeniecki:                   22972

Data osadzenia:                  14 grudzień 1939

 

Nazwisko:                          ŚMIŁOWSKA

Imię:                                 MARIE

Nazwisko panieńskie:            Roessler

Data urodzenia:                   6 luty 1880

Miejsce urodzenia:               Laski, kreis Kempen (powiat Kępno)

Zawód:                             witwe (wdowa)

Miejsce zamieszkania przed wojną: Poznań, Nollendorfstrasse 19

Wysiedlona z Poznania do Generalnej Guberni, uwięziona w obozie przesiedleńczym w wyniku akcji przesiedleńczej, osadzona 17 grudnia 1939,lista transportowa 15 str. 27.

(źródło: Rutkowska Maria, Lager Glowna. Niemiecki obóz przesiedleńczy na Główne w Poznaniu dla ludności polskiej 1939-1940, wyd. Instytut Zachodni w Poznaniu).

 

Nazwisko:                            TOMALIK

Imię:                                   MICHAEL (MICHAŁ)

Data urodzenia:                    25 września 1896

Miejsce urodzenia:                 Laski

Rodzaj uwięzienia:                 obóz koncentracyjny

Miejsce osadzenia:                 Buchenwald

Numer więźnia:                      9481

Data zwolnienia:                    12 stycznia 1940

(dane z Gedenkstatte Buchenwald)

Miejsce zamieszkania przed zatrzymaniem: Nowy Bytom

Miejsce osadzenia:                Buchenwald

Data osadzenia:                   16 października 1939

(dane z Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau)

 

Nazwisko:                            TOMALIK

Imię:                                   KAZIMIERZ

Imię ojca:                            Paweł  

Imię matki:                          Katarzyna z domu Chwołka

Data urodzenia:                    22 maja 1926

Miejsce urodzenia:                Laski

Robotnik przymusowy:           przeżył

Miejsce pracy:                     Laski (w dokumentach Beresie)

Data rozpoczęcia pracy:        marzec 1941 

Data zakończenia pracy:       maj 1942   

(FPNP)

 

Nazwisko:                            TRZĘSICKI

Imię:                                   WACŁAW

Imię ojca:                            Michał 

Imię matki:                          Jadwiga z domu Lenart  

Data urodzenia:                    14 wrzesień 1912

Miejsce urodzenia:                 Laski

Data śmierci:                        23 wrzesień 1985

Uwięziony:                           przeżył    

Rodzaj uwięzienia:                 hitlerowskie więzienie

Data osadzenia:                    1 lipiec 1944   

Data zwolnienia:                   1 maj 1945  

(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            WALA

Imię:                                   MARIA

Imię ojca:                            Jan         

Imię matki:                           Franciszka

Data urodzenia:                     26 marca 1926

Miejsce urodzenia:                 Laski

Robotnik przymusowy:            przeżył

Miejsce pracy:                      Drożki (Kępno), w rolnictwie

Data rozpoczęcia pracy:         październik 1939

Data zakończenia pracy:        marzec 1940 

(FPNP)

 

Nazwisko:                            WAWRZYNIAK

Imię:                                   WACŁAW

Imię ojca:                            Antoni

Imię matki:                           Franciszka z domu Gudra

Data urodzenia:                    22 października 1913

Miejsce urodzenia:                 Laski

Zawód:                               ślusarz

Rodzaj uwięzienia:                 areszt 

Data zatrzymania:                 13 lipca 1944

Miejsce zatrzymania:              Namysłów  

Okoliczności zatrzymania:       działalność konspiracyjna

Miejsce osadzenia:                obóz koncentracyjny Gross-Rosen

Data osadzenia:                   18 lipca 1944

Data zwolnienia:                   15 września 1944

(dane z Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy)

 

Nazwisko:                            WAWRZYNIAK

Imię:                                   WŁADYSŁAW

Imię ojca:                            Konstanty  

Imię matki:                           Maria z domu Janusz

Data urodzenia:                     23 sierpnia 1928

Miejsce urodzenia:                 Laski

Robotnik przymusowy:            przeżył

Miejsce pracy:                      Miłowice (Oleśnica), rolnictwo

Data rozpoczęcia pracy:         październik 1940

Data zakończenia pracy:         styczeń 1945 

(FPNP)

 

Nazwisko:                            WIECZOREK

Imię:                                   LUDWIK

Imię ojca:                            Jan 

Imię matki:                           Michalina z domu Słupianek

Data urodzenia:                    5 sierpnia 1920

Miejsce urodzenia:                 Laski

Data śmierci:                        25 września 2001

Robotnik przymusowy:            przeżył

Pracodawca:                         H. Kirsch-Laukacz

Miejsce pracy:                      Namysłów, przemysł

Data rozpoczęcia pracy:         styczeń 1940

Data zakończenia pracy:        styczeń 1945 

(FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:        1 stycznia 1940

Data zakończenia pracy:        1 grudnia 1944

(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            WIECZOREK

Imię:                                   WŁADYSŁAWA

Imię ojca:                            Jan Jokiel

Imię matki:                           Maria z domu Felisiak

Data urodzenia:                    25 czerwca 1932

Miejsce urodzenia:                 Laski

Nieletnia ofiara wojny:           przeżyła

Rodzaj represji:                    dziecko deportowane (niepracujące)

Miejsce represji:                   Mszana Dolna (Limanowa)

Data rozpoczęcia pracy:        październik 1941

Data zakończenia pracy:        czerwiec 1944

(FPNP)

 

Nazwisko:                            WIELGOSZ

Imię:                                   FRANCISZEK

Imię ojca:                            Józef 

Imię matki:                           Marianna

Data urodzenia:                    18 listopada 1927

Miejsce urodzenia:                 Laski

Robotnik przymusowy:            przeżył

Miejsce pracy:                      Laski, w rolnictwie

Data rozpoczęcia pracy:         kwiecień 1942

Data zakończenia pracy:         listopad 1943

(FPNP)

 

Nazwisko:                            WIŚNIEWSKA

Imię:                                   HELENA

Imię ojca:                            Piotr  

Imię matki:                          Stefania

Data urodzenia:                    16 sierpnia 1939

Miejsce urodzenia:                 Laski

Nieletnia ofiara wojny:           przeżyła

Rodzaj represji:                    dziecko deportowane,niepracujące

Miejsce represji:                   Syców

Data rozpoczęcia pracy:        październik 1940

Data zakończenia pracy:        styczeń 1945 

(FPNP)

Robotnik przymusowy:           przeżył

Data rozpoczęcia pracy:        1 października 1949

Data zakończenia pracy:        1 grudnia 1944

(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            WIŚNIEWSKI

Imię:                                   RYSZARD

Imię ojca:                            Stanisław  

Imię matki:                           Anna

Data urodzenia:                    30 sierpnia 1928

Miejsce urodzenia:                 Laski

Robotnik przymusowy:            przeżył

Miejsce pracy:                      Bukowa Śląska (Namysłów), rolnictwo

Data rozpoczęcia pracy:         październik 1943

Data zakończenia pracy:         styczeń 1945 

(FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:        1 maja 1942

Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945

(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            WYGOCKA

Imię:                                   STEFANIA

Imię ojca:                            Marcin 

Imię matki:                           Maria

Data urodzenia:                    5 sierpnia 1921

Miejsce urodzenia:                 Laski

Data śmierci:                        28 stycznia 2003

Robotnik przymusowy:            przeżył

Pracodawca:                         Blumeyer

Miejsce pracy:                       Namysłów

Data rozpoczęcia pracy:         luty 1940

Data zakończenia pracy:         styczeń 1945 

(FPNP)

 

Nazwisko:                             ZALEWSKI

Imię:                                    TEODOR

Data urodzenia:                     5 styczeń 1903 

Miejsce urodzenia:                  Laski

Rodzaj uwięzienia:                  obóz koncentracyjny Auschwitz nr obozowy 139628, następnie obóz koncentracyjny Mauthausen (od 1943 r.)

(dane z Archiwum Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau)

 

Nazwisko:                             ŻŁOBIŃSKA

Imię:                                    WALERIA

Imię ojca:                              Piotr Szydlik

Imię matki:                            Marianna z domu Tomalik

Data urodzenia:                      25 października 1921

Miejsce urodzenia:                  Laski

Data śmierci:                         31 stycznia 1998

Robotnik przymusowy:             przeżyła

Miejsce pracy:                       Radwanice (Wrocław), rolnictwo

Data rozpoczęcia pracy:          marzec 1940

Data zakończenia pracy:          luty 1945 

(dane FPNP)

Data rozpoczęcia pracy:         1 marca 1941

Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945

(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            ŻŁOBIŃSKI

Imię:                                   WŁADYSŁAW

Imię ojca:                            Franciszek

Imię matki:                           Marianna z domu Sobczyk

Data urodzenia:                    5 czerwca 1916

Miejsce urodzenia:                 Laski

Data śmierci:                        20 luty 1994

Robotnik przymusowy:            przeżył

Miejsce pracy:                      Kreuzburg (Kluczbork)

Data rozpoczęcia pracy:         maj 1940

Data zakończenia pracy:        styczeń 1945

(dane UdSKiOR)

 

Słupia XII 2010 - I 2011

 

 

TRZCINICA

 

Nazwisko:                             ADAMEK
Imię:                                   JULIANNA
Imię ojca:                             Franciszek      
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    16 luty 1925
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Aniołka II
Data rozpoczęcia pracy:         kwiecień 1941
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            BALCERZAK
Imię:                                   ZDZISŁAW
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Helena
Data urodzenia:                    11 października 1938
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Nieletnia ofiara wojny:            przeżyła
Rodzaj represji:                     dziecko deportowane (niepracujące)
Miejsce represji:                    Wołczyn
Data rozpoczęcia represji:       styczeń 1945
Data zakończenia represji:      styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            BEDNARSKA
Imię:                                   JADWIGA
Imię ojca:                            Franciszek  
Imię matki:                          -----------
Data urodzenia:                    24 sierpnia 1922
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Rodzaj uwięzienia:                 areszt
Miejsce zamieszkania przed zatrzymaniem:   Trzcinica
Miejsce zatrzymania:             Trzcinica
Data zatrzymania:                 1940
Rodzaj uwięzienia:                 obóz koncentracyjny Gross-Rosen
Data zwolnienia:                   luty 1945
(dane Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy)

 

Nazwisko:                            BIENIOK
Imię:                                   ZOFIA
Imię ojca:                            Franciszek      
Imię matki:                           Marta
Data urodzenia:                    15 luty 1923
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Robotnik przymusowy:           przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                     Radwanice
Data rozpoczęcia pracy:        październik 1940
Data zakończenia pracy:        luty 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 marca 1940
Data zakończenia pracy:       1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                           CIERPIK
Imię:                                  JADWIGA
Imię ojca:                           Franciszek      
Imię matki:                          Marta
Data urodzenia:                   18 września 1921
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Robotnik przymusowy:           przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                     Radwanice
Data rozpoczęcia pracy:        październik 1940
Data zakończenia pracy:        luty 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 stycznia 1940
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            GAWIŃSKI
Imię:                                   FRANCISZEK
Imię ojca:                            Idzi
Imię matki:                          Julianna
Data urodzenia:                    6 listopada 1918
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Data śmierci:                        2 maja 1995
Robotnik przymusowy:          przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Proślice (Kluczbork)
Data rozpoczęcia pracy:        styczeń 1940
Data zakończenia pracy:       styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            GAWIŃSKI
Imię:                                   STANISŁAW
Imię ojca:                            Antoni     
Imię matki:                          Anna
Data urodzenia:                    12 listopada 1923
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Data śmierci:                       7 kwietnia 2002
Robotnik przymusowy:          przeżył
Miejsce pracy:                      Osjaków (Wieluń)
Data rozpoczęcia pracy:        sierpień 1944
Data zakończenia pracy:       styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            JERZYK
Imię:                                   WŁADYSŁAW
Data urodzenia:                    25 maja 1905
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Dodatkowe informacje:         plutonowy, żołnierz Obrony Narodowej, jeniec Stalagu XX-A, nr jeńca 228, zwolniony.
(dane PCK)

 

Nazwisko:                            KAŹMIERCZAK
Imię:                                   ANNA
Imię ojca:                            Wawrzyn
Imię matki:                           Cecylia
Data urodzenia:                    14 lipca 1933
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Nieletnia ofiara wojny:            przeżyła
Rodzaj represji:                     dziecko deportowane (niepracujące)
Miejsce represji:                    Heiligenrode (Grafschaft Hoya)
Data rozpoczęcia represji:       marzec 1944
Data zakończenia represji:      kwiecień 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            KŁOBUCH
Imię:                                   STANISŁAWA
Imię ojca:                            Tomasz  
Imię matki:                           Józefa
Data urodzenia:                    12 kwietnia 1924
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w przemyśle
Pracodawca:                        Fritz Hoeppner Saegewerk
Miejsce pracy:                      Kummer
Data rozpoczęcia pracy:         maj 1941
Data zakończenia pracy:         maj 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 maja 1941
Data zakończenia pracy:        1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             KULANEK
Imię:                                   FRANCISZKA
Imię ojca:                             Idzi    
Imię matki:                           Jadwiga
Data urodzenia:                     7 kwietnia 1921
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Robotnik przymusowy:            przeżyła
Miejsce pracy:                      Wrocław
Data rozpoczęcia pracy:         luty 1941
Data zakończenia pracy:        luty 1945
(dane FPNP)
Robotnik przymusowy:           przeżyła
Data rozpoczęcia pracy:        1 luty 1941
Data zakończenia pracy:        1 luty 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            MARCINIAK
Imię:                                   WOJCIECH
Imię ojca:                            Stanisław     
Imię matki:                           Maria
Data urodzenia:                    22 kwietnia 1911
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Jeniec wojenny:                    przeżył
Miejsce osadzenia:                obóz jeniecki
Data zwolnienia:                   1 grudnia 1942
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            OLEJNIK
Imię:                                   JAN
Imię ojca:                            Tomasz  
Imię matki:                           Wiktoria
Data urodzenia:                    14 grudnia 1910
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Data śmierci:                        27 października 2001
Robotnik przymusowy:            przeżył
Miejsce pracy:                      Szczodre (Oleśnica)
Data rozpoczęcia pracy:         kwiecień 1940
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            OLEJNIK
Imię:                                   LEON
Imię ojca:                            Tomasz     
Imię matki:                           Wiktoria
Data urodzenia:                     27 czerwca 1917
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Data śmierci:                        3 luty 1996
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Komorzno
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1940
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            OLEJNIK
Imię:                                   WŁADYSŁAWA
Imię ojca:                            Stanisław  
Imię matki:                           Maria
Data urodzenia:                     1 grudnia 1923
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Obernheede / Arnsberg (Niemcy)
Data rozpoczęcia pracy:         luty 1943
Data zakończenia pracy:        kwiecień 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 marca 1943
Data zakończenia pracy:        1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            PARZONKA
Imię:                                   FRANCISZEK
Imię ojca:                            Franciszek
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    5 listopada 1920
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Data śmierci:                        16 grudnia 2000
Robotnik przymusowy:            przeżył
Pracodawca:                        Georg Herman, Konrad Hyll
Miejsce pracy:                      Kowalewice (Jarocin)
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1940
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            PINDOR
Imię:                                   MIECZYSŁAWA
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Anna
Data urodzenia:                    26 grudnia 1929
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Robotnik przymusowy:           przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                     Trzcinica
Data rozpoczęcia pracy:        marzec 1942
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            RACHWALSKI
Imię:                                   JÓZEF
Imię ojca:                            Andrzej
Nazwisko panieńskie matki:     Kamasz    
Data urodzenia:                    14 luty 1922
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Adres zamieszkania przed wojną: Rachwalska M., Dorf (wieś) Klonowo, Kreis (okręg) Sieradz
Uczestnik walk:                    Powstanie Warszawskie
Przydział wojskowy:              AK 15 Inf. Reg. (Armia Krajowa 15 pułk piechoty)
Stopień wojskowy:               Feldwebel (sierżant)
Miejsce wzięcia do niewoli:    Warschau (Warszawa)
Data wzięcia do niewoli:        5 października 1944
Figuruje na liście obozu:        Stalag 344 w Lamsdorf
Data osadzenia:                   22 listopada 1944
Numer jeniecki:                    105607

 

Nazwisko:                           SKRZYPCZAK
Imię:                                  WIKTORIA
Imię ojca:                           Jan    
Imię matki:                          Wiktoria
Data urodzenia:                    26 listopada 1923
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Robotnik przymusowy:           przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                     Wilkowa (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:        październik 1941
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 października 1941
Data zakończenia pracy:        1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                           STELMASZYK
Imię:                                  ZOFIA
Imię ojca:                           Jan     
Imię matki:                          Marta
Data urodzenia:                    21 kwietnia 1924
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Robotnik przymusowy:           przeżyła
Miejsce pracy:                     Trzcinica
Data rozpoczęcia pracy:        kwiecień 1941
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            STĘŻAŁY
Imię:                                   JAN
Data urodzenia:                    19 marca 1915
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Więzień:                              zginął
Miejsce osadzenia:                Dachau, Buchenwald
Data osadzenia:                    23 kwietnia 1940
Data śmierci:                        30 maja 1942
(dane Archiwum Państwowe Muzeum w Auschwitz-Birkenau)
Nazwisko:                            STEZALY
Imię:                                   JOHANN
Data urodzenia:                     19 marca 1915
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica (Posen)
Więzień:                               zginął
Miejsce osadzenia:                 Dachau, Buchenwald
Numer:                                 7345
Data śmierci:                         30 maja 1942
(dane Gedenkstätte Buchenwald – Miejsca Pamięci Buchenwald)

 

Nazwisko:                             SZYDLIK
Imię:                                    MARIANNA
Imię ojca:                              Piotr      
Imię matki:                            Józefa
Data urodzenia:                      28 październik 1926
Miejsce urodzenia:                  Trzcinica
Robotnik przymusowy:             przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                       Trzcinica
Data rozpoczęcia pracy:          maj 1940
Data zakończenia pracy:          październik 1942
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                             SZYMCZAK (z domu Balcerzak)
Imię:                                    LEOKADIA
Imię ojca:                             Jan
Imię matki:                            Helena
Data urodzenia:                     30 listopada 1934
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Nieletnia ofiara wojny:            przeżyła
Rodzaj represji:                     dziecko deportowane (niepracujące)
Miejsce represji:                    Wołczyn
Data rozpoczęcia represji:       styczeń 1945
Data zakończenia represji:       styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            WITEK
Imię:                                   FRANCISZKA
Imię ojca:                            Stanisław    
Imię matki:                           Julianna
Data urodzenia:                     22 grudnia 1918
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Data śmierci:                        16 maja 1998
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Biestrzykowice (Kępno)
Data rozpoczęcia pracy:         kwiecień 1940
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            ZIMOCH
Imię:                                   JAN
Imię ojca:                            Józef
Imię matki:                           Agnieszka
Data urodzenia:                    11 maja 1927
Miejsce urodzenia:                 Trzcinica
Data śmierci:                        16 grudnia 2000
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Pracodawca:                         Leon Cygieldorf
Miejsce pracy:                      Trzcinica
Data rozpoczęcia pracy:         wrzesień 1939
Data zakończenia pracy:         maj 1943
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            ZYGMANOWSKI
Imię:                                   LUCJAN
Imię ojca:                            Czesław
Imię matki:                          Wiktoria
Data urodzenia:                    7 stycznia 1927
Miejsce urodzenia:                Trzcinica
Uwięziony:                           przeżył
Rodzaj uwięzienia:                 więzienie
Data zatrzymania:                 kwiecień 1941
Miejsce osadzenia:                Łódź - Radogoszcz
Data zwolnienia:                   grudzień 1942
(dane FPNP)
Data osadzenia:                   1 października 1941
Data zwolnienia:                   1 grudnia 1942
(dane UdSKiOR)

 

 

KUŹNICA TRZCIŃSKA

 

 

Nazwisko:                             DOMAGAŁA
Imię:                                   TADEUSZ
Imię ojca:                            Julian
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    21 lipca 1925
Miejsce urodzenia:                 Kuźnica Trzcińska
Data śmierci:                        2 grudnia 2001
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Pracodawca:                        J. Reisinger
Miejsce pracy:                      Linz (Austria)
Data rozpoczęcia pracy:         październik 1943
Data zakończenia pracy:         maj 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 października 1943
Data zakończenia pracy:        1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)


Nazwisko:                             FIOŁKA
Imię:                                   MARIANNA
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    19 grudnia 1933
Miejsce urodzenia:                 Kuźnica Trzcińska
Data śmierci:                        2 grudnia 2001
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniona w rolnictwie
Pracodawca:                        Stefania Bilow
Miejsce pracy:                      Miechowa (Kluczbork)
Data rozpoczęcia pracy:         styczeń 1945
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 sierpnia 1941
Data zakończenia pracy:         1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)


Nazwisko:                            GATNER 
Imię:                                   IDZI
Imię ojca:                            Stanisław
Imię matki:                           Franciszka
Data urodzenia:                    26 sierpnia 1921
Miejsce urodzenia:                Kuźnica Trzcińska
Data śmierci:                       13 maja 2003
Robotnik przymusowy:           przeżył
Pracodawca:                       kolej
Miejsce pracy:                     Oleśnica         
Data rozpoczęcia pracy:        marzec 1941
Data zakończenia pracy:       styczeń 1945
(dane FPNP)


Nazwisko:                           GATTNER
Imię:                                  JAN
Imię ojca:                           Stanisław
Imię matki:                          Franciszka
Data urodzenia:                   28 luty 1926
Miejsce urodzenia:               Kuźnica Trzcińska
Data śmierci:                      11 lipca 2003
Robotnik przymusowy:          przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                    Nidzica (Kępno) – zapis oryginalny, jak w dokumentach
Data rozpoczęcia pracy:       kwiecień 1941
Data zakończenia pracy:       luty 1945
(dane FPNP)


Nazwisko:                          GATTER
Imię:                                 KAZIMIERZ
Imię ojca:                          Stanisław
Imię matki:                         Franciszka
Data urodzenia:                  19 luty 1932
Miejsce urodzenia:               Kuźnica Trzcińska
Data śmierci:                      2 grudnia 2001
Nieletnia ofiara wojny:          przeżył
Rodzaj represji:                   dziecko deportowane, niepracujące
Miejsce represji:                  Namysłów
Data rozpoczęcia represji:     maj 1943
Data zakończenia represji:    luty 1944
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:       1 kwietnia 1943
Data zakończenia pracy:       1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)


Nazwisko:                           GATNER
Imię:                                  STANISŁAW
Imię ojca:                           Stanisław
Imię matki:                          Franciszka
Data urodzenia:                   29 września 1924
Miejsce urodzenia:               Kuźnica Trzcińska
Data śmierci:                      2 grudnia 2001
Robotnik przymusowy:          przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                    Komorzno
Data rozpoczęcia pracy:       marzec 1941
Data zakończenia pracy:       styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:       1 marca 1943
Data zakończenia pracy:       1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)


Nazwisko:                          GRZEŚNIAK
Imię:                                 ZOFIA
Imię ojca:                          Piotr
Imię matki:                         Maria
Data urodzenia:                   15 maja 1929
Miejsce urodzenia:               Kuźnica Trzcińska
Robotnik przymusowy:          przeżyła
Miejsce pracy:                    Mszana Dolna (Nowy Sącz)
Data rozpoczęcia pracy:       marzec 1941
Data zakończenia pracy:       lipiec 1945
(dane FPNP)


Nazwisko:                          IDZIKOWSKA
Imię:                                 KAZIMIERA
Imię ojca:                          Piotr
Imię matki:                         Maria
Data urodzenia:                   23 luty 1931
Miejsce urodzenia:               Kuźnica Trzcińska
Uwięziona:                         przeżyła
Rodzaj uwięzienia:               obóz przesiedleńczy w Łodzi
Data rozpoczęcia pracy:       luty 1941
Data zakończenia pracy:       luty 1941
(dane FPNP)


Nazwisko:                          KOLASIŃSKI
Imię:                                 ZBIGNIEW
Imię ojca:                          Franciszek
Imię matki:                         Stanisława
Data urodzenia:                   26 stycznia 1934
Miejsce urodzenia:               Kuźnica Trzcińska
Data śmierci:                      2 grudnia 2001
Nieletnia ofiara wojny:          przeżył
Rodzaj represji:                   dziecko deportowane, niepracujące
Miejsce represji:                  Namysłów
Data rozpoczęcia represji:     marzec 1943
Data zakończenia represji:     luty 1945
(dane FPNP)
Robotnik przymusowy:          przeżył
Data rozpoczęcia pracy:       1 marca 1943
Data zakończenia pracy:       1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)


Nazwisko:                          NAPIERAŁA
Imię:                                 KRYSTYNA
Imię ojca:                          Józef
Imię matki:                         Marianna
Data urodzenia:                   30 marca 1938
Miejsce urodzenia:               Kuźnica Trzcińska
Nieletnia ofiara wojny:          dziecko deportowane, niepracujące
Rodzaj represji:                   uwięziona
Miejsce represji:                  Namysłów
Data rozpoczęcia represji:     marzec 1941
Data zakończenia represji:    styczeń 1945
(dane FPNP)


Nazwisko:                          NAWROT
Imię:                                 LEOKADIA
Imię ojca:                          Józef
Imię matki:                         Marianna
Data urodzenia:                   28 listopada 1939
Miejsce urodzenia:               Kuźnica Trzcińska
Nieletnia ofiara wojny:          przeżyła
Rodzaj represji:                   dziecko deportowane, niepracujące
Miejsce represji:                  Namysłów
Data rozpoczęcia represji:     kwiecień 1943
Data zakończenia represji:    styczeń 1945
(dane FPNP)
Robotnik przymusowy:          przeżył
Data rozpoczęcia pracy:       1 marca 1943
Data zakończenia pracy:       1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)


Nazwisko:                          PAWLIK
Imię:                                 JANINA
Imię ojca:                          Franciszek
Imię matki:                         Stanisława
Data urodzenia:                   16 kwietnia 1926
Miejsce urodzenia:               Kuźnica Trzcińska
Robotnik przymusowy:          przeżył, zatrudniona w hotelu
Miejsce pracy:                    Namysłów
Data rozpoczęcia pracy:       marzec 1943
Data zakończenia pracy:       styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:       1 marca 1943
Data zakończenia pracy:       1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)


Nazwisko:                            RABIEGA
Imię:                                   AUGUSTYN
Imię ojca:                            Franciszek
Data urodzenia:                    20 sierpnia 1910
Miejsce urodzenia:                 Kuźnica Trzcińska
Zawód:                               kowal
Miejsce zatrzymania:             Namysłów
Data zatrzymania:                 20 lipca 1944
Okoliczności zatrzymania:      działalność w ruchu oporu
Rodzaj i miejsce uwięzienia:   obóz koncentracyjny Gross-Rosen
Data osadzenia:                  27 lipca 1944
Data zwolnienia:                  5 listopada 1944
(dane Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy)


Nazwisko:                           SARNOWSKI
Imię:                                  IDZI
Imię ojca:                           Jakub      
Imię matki:                          Anna
Data urodzenia:                   26 sierpnia 1922
Miejsce urodzenia:                Kuźnica Trzcińska
Data śmierci:                       12 maja 2004
Robotnik przymusowy:           przeżył
Rodzaj pracy:                      zatrudniony na kolei
Miejsce pracy:                     Zeltweg (Austria)
Data rozpoczęcia pracy:        styczeń 1941
Data zakończenia pracy:        maj 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 stycznia 1941
Data zakończenia pracy:        1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)


Nazwisko:                            SMYREK
Imię:                                   MARIA
Imię ojca:                            Piotr
Imię matki:                          Marianna
Data urodzenia:                    5 czerwca 1936
Miejsce urodzenia:                Kuźnica Trzcińska
Nieletnia ofiara wojny:           przeżył
Rodzaj represji:                    uwięziona
Miejsce represji:                   obóz przesiedleńczy w Łodzi
Data rozpoczęcia represji:      luty 1941
Data zakończenia represji:      luty 1941
(dane FPNP)
Robotnik przymusowy:          przeżył
Data rozpoczęcia pracy:       1 marca 1943
Data zakończenia pracy:       1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)


Nazwisko:                           SROKA
Imię:                                  MARIAN
Imię ojca:                           Wojciech 
Imię matki:                          Franciszka
Data urodzenia:                    19 stycznia 1922
Miejsce urodzenia:                Kuźnica Trzcińska
Data śmierci:                       3 marca 1972
Robotnik przymusowy:           przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Pracodawca:                       Albert Goltermann
Miejsce pracy:                     Kirchwehren (Hannoner)
Data rozpoczęcia pracy:        listopad 1939
Data zakończenia pracy:        listopad 1940
(dane FPNP)


Nazwisko:                           STANISŁAWSKI
Imię:                                  JAN
Imię ojca:                           Jan       
Imię matki:                          Katarzyna
Data urodzenia:                   18 maja 1902
Miejsce urodzenia:                Kuźnica Trzcińska
Data śmierci:                       3 marca 1972
Robotnik przymusowy:           przeżył,
Miejsce pracy:                     Mrozy (Mińsk Mazowiecki)
Data rozpoczęcia pracy:        grudzień 1939
Data zakończenia pracy:        lipiec 1944
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 marca 1941
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)


Nazwisko:                            STODÓŁKA
Imię:                                   MARIANNA
Imię ojca:                            Jan       
Imię matki:                           Katarzyna
Data urodzenia:                    3 stycznia 1910
Miejsce urodzenia:                 Kuźnica Trzcińska
Data śmierci:                        3 marca 1972
Robotnik przymusowy:            przeżył
Pracodawca:                        Elak
Miejsce pracy:                      Namysłów, przemysł
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1943
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 marca 1943
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Słupia II 2011

 

 

SMARDZE


Nazwisko:                             BALCERZAK
Imię:                                   ALEKSANDER
Imię ojca:                            Andrzej
Imię matki:                           Maria
Data urodzenia:                    30 czerwca 1923
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Robotnik przymusowy:            przeżył
Miejsce pracy:                      Krzyżowniki (Kępno)
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1940
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

Nazwisko:                            BEDURA
Imię:                                   FRANCISZEK
Data urodzenia:                    11 listopada 1909
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Stopień wojskowy:                 strzelec
Dodatkowe informacje:           strzelec 70 pułku piechoty, jeniec wojenny – Stalag III-A, nr jeńca 84692 przekazany do Urzędu Pracy Luckenwalde, przeniesiony ze statusu jeńca na status robotnika cywilnego.

 

Nazwisko:                            DĄBEK
Imię:                                   WANDA
Imię ojca:                            Piotr
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    18 marca 1934
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Data śmierci:                        1 lipca 2001
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Pracodawca:                        Graf von Donosmark
Miejsce pracy:                      Zofiówka (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:         kwiecień 1942
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 kwietnia 1942
Data zakończenia pracy:        1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                           FIOŁKA
Imię:                                  KONRAD
Imię ojca:                           Paweł
Imię matki:                          Katarzyna
Data urodzenia:                   26 listopada 1922
Miejsce urodzenia:               Smardze
Data śmierci:                      10 listopada 2003
Uwięziony:                         obóz koncentracyjny, przeżył
Data osadzenia:                  1 lipca 1944
Data zwolnienia:                  1 maja 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                           FIDYGA
Imię:                                  JAN
Data urodzenia:                    7 lipca 1911
Miejsce urodzenia:                Smardze
Stopień wojskowy:                strzelec
Dodatkowe informacje:           strzelec 29 pułku piechoty, Stalag VI-B, nr jeńca 5.
29 Pułk Strzelców Kaniowskich (29 pp) – oddział piechoty Wojska Polskiego II RP, pułk stacjonował w garnizonie Kalisz.

 

Nazwisko:                            FIDYGA
Imię:                                   TADEUSZ
Imię ojca:                            Franciszek
Imię matki:                           Jadwiga
Data urodzenia:                     24 października 1925
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Data śmierci:                        9 listopada 1997
Robotnik przymusowy:            przeżył
Miejsce pracy:                      Kleinvach kr. Witzenhausen
Data rozpoczęcia pracy:         październik 1941
Data zakończenia pracy:         maj 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 grudnia 1941
Data zakończenia pracy:         1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            GAWLIK
Imię:                                   TADEUSZ
Data urodzenia:                     25 maja 1917
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Dodatkowe informacje:           internowany cywil w niewoli niemieckiej, Stalag XI–A, nr jeńca 1146.
(PCK)

 

Nazwisko:                             KRÓLAK
Imię:                                   HELENA
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Anna
Data urodzenia:                     7 luty 1922
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Data śmierci:                        1 lipca 2001
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Pracodawca:                        Graf von Donosmark
Miejsce pracy:                      Kowalewice (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:         listopad 1939
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 grudnia 1939
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            KULA
Imię:                                  WIKTOR
Imię ojca:                            Piotr     
Imię matki:                          Zuzanna
Data urodzenia:                    20 grudnia 1921
Miejsce urodzenia:                Smardze
Robotnik przymusowy:           przeżył, zatrudniony w przemyśle
Miejsce pracy:                     Wilków (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:        październik 1939
Data zakończenia pracy:        maj 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                           ŁUKASZEWICZ
Imię:                                  STEFANIA
Imię ojca:                           Stanisław
Imię matki:                          Marianna
Data urodzenia:                   19 grudnia 1921
Miejsce urodzenia:                Smardze
Robotnik przymusowy:           przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                     Duczów Wielki (Kluczbork)
Data rozpoczęcia pracy:        luty 1940
Data zakończenia pracy:       styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 luty 1940
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            MARYNIAK
Imię:                                  EDMUND
Imię ojca:                           Piotr
Imię matki:                          Marianna
Data urodzenia:                    29 lipca 1935
Miejsce urodzenia:                Smardze
Nieletnia ofiara wojny:           przeżył, dziecko deportowane, niepracujące
Miejsce represji:                   Zofiówka (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:        kwiecień 1942
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)
Robotnik przymusowy:           przeżył
Data rozpoczęcia pracy:        1 maja 1942
Data zakończenia pracy:        1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            MARYNIAK
Imię:                                   JAN
Imię ojca:                            Piotr
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    15 sierpnia 1932
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Zofiówka (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:         kwiecień 1942
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 grudnia 1942
Data zakończenia pracy:        1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            MIKOŁAJCZYK
Imię:                                   FRANCISZEK
Imię ojca:                            Piotr     
Imię matki:                           Jadwiga
Data urodzenia:                     3 września 1914
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Data śmierci:                        19 grudnia 2002
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w przemyśle
Pracodawca:                         kopalnia
Miejsce pracy:                       Karwin (Teschen), Czechy
Data rozpoczęcia pracy:          maj 1943
Data zakończenia pracy:         maj 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            MIKOŁAJCZYK
Imię:                                   STANISŁAW
Imię ojca:                             Piotr
Imię matki:                           Jadwiga
Data urodzenia:                     18 października 1925
Miejsce urodzenia:                  Smardze
Robotnik przymusowy:             przeżył
Miejsce pracy:                       Osjaków (Wieluń)
Data rozpoczęcia pracy:          sierpień 1944
Data zakończenia pracy:          styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            MIKOŁAJCZYK
Imię:                                   TADEUSZ
Imię ojca:                            Stanisław
Imię matki:                           Cecylia
Data urodzenia:                    30 kwietnia 1932
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Pracodawca:                        Graf von Donosmark
Miejsce pracy:                      Minden
Data rozpoczęcia pracy:         luty 1941
Data zakończenia pracy:         kwiecień1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            MULARCZYK
Imię:                                   FELIKS
Imię ojca:                            Ludwik
Imię matki:                           Franciszka
Data urodzenia:                    7 kwietnia 1926
Miejsce urodzenia:                Smardze
Data śmierci:                       26 luty 1999
Miejsce zamieszkania przed wojną:   Jankowy
Robotnik przymusowy:           przeżył
Data rozpoczęcia pracy:        1 maja 1942
Data zakończenia pracy:        1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            MULARCZYK
Imię:                                   JAN
Imię ojca:                            Ludwik
Imię matki:                           Franciszka
Data urodzenia:                    23 czerwca 1929
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Data śmierci:                        8 stycznia 2003
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Smardze
Data rozpoczęcia pracy:         styczeń 1940
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            OLEJNIK
Imię:                                    STANISŁAWA
Imię ojca:                            Andrzej
Imię matki:                           Maria
Data urodzenia:                    30 stycznia 1929
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Smardze
Data rozpoczęcia pracy:         styczeń 1943
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)


Nazwisko:                            OLEJNIK
Imię:                                   WŁADYSŁAW
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Weronika
Data urodzenia:                     23 maja 1930
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Granice -Siemianice
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1943
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            OLEK
Imię:                                   FRANCISZEK
Imię ojca:                            Jakub
Imię matki:                          Weronika
Data urodzenia:                    7 października 1920
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Pracodawca:                        Bruno Calibruch
Miejsce pracy:                      Waskowice (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:        marzec 1940
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 marca 1940
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             OLEK
Imię:                                   FRANCISZEK
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    29 stycznia 1929
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Bralin
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1941
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            PARZONKA
Imię:                                   FRANCISZEK
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           ---
Data urodzenia:                    2 października 1923
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Zawód:                                rolnik
Rodzaj uwięzienia:                 areszt
Miejsce zatrzymania:             Siemysłów
Data zatrzymania:                19 lipca 1944
Powód zatrzymania:              przynależność do AK
Miejsce osadzenia:               Gross-Rosen
Data osadzenia:                   1 sierpnia 1944
Data zwolnienia:                   31 października 1944
(Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy)

 

Nazwisko:                           PARZONKA
Imię:                                  HELENA
Imię ojca:                           Stanisław
Imię matki:                          Cecylia
Data urodzenia:                   14 luty 1922
Miejsce urodzenia:               Smardze
Robotnik przymusowy:          przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                    Grossenheerse
Data rozpoczęcia pracy:       kwiecień 1941
Data zakończenia pracy:       maj 1941
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                          POLAK
Imię:                                 ANIELA
Imię ojca:                          Andrzej
Imię matki:                         Maria
Data urodzenia:                   30 lipca 1927
Miejsce urodzenia:               Smardze
Data śmierci:                      17 grudnia 2003
Robotnik przymusowy:          przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                    Kowalewice (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:       marzec 1940
Data zakończenia pracy:       styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                          SOBCZYK
Imię:                                 EDMUND
Imię ojca:                          Idzi
Imię matki:                         Franciszka
Data urodzenia:                   11 października 1918
Miejsce urodzenia:               Smardze
Data śmierci:                      9 luty 1994
Robotnik przymusowy:          przeżył
Miejsce pracy:                    Wrocław
Data rozpoczęcia pracy:       marzec 1941
Data zakończenia pracy:       maj 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                          STĘŻAŁY
Imię:                                 HELENA
Imię ojca:                          Stanisław
Imię matki:                         Stanisława
Data urodzenia:                   11 kwietnia 1925
Miejsce urodzenia:               Smardze
Robotnik przymusowy:          przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                    Radwanice
Data rozpoczęcia pracy:       luty 1940
Data zakończenia pracy:       luty 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 luty 1940
Data zakończenia pracy:       1 luty 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                           STĘŻAŁY
Imię:                                  IRENA
Imię ojca:                           Jan
Imię matki:                          Wiktoria
Data urodzenia:                    20 sierpnia 1925
Miejsce urodzenia:                Smardze
Data śmierci:                       25 czerwca 2004
Robotnik przymusowy:           przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Pracodawca:                        Max Suchert
Miejsce pracy:                      Radwanice (Wrocław)
Data rozpoczęcia pracy:         luty 1941
Data zakończenia pracy:        luty 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 marca 1941
Data zakończenia pracy:        1 luty 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            WAWRZYNIAK
Imię:                                   FRANCISZEK
Imię ojca:                            Stanisław     
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    2 listopada 1911
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Data śmierci:                        12 listopada 1993
Robotnik przymusowy:            przeżył
Miejsce pracy:                      Dzierżoniów
Data rozpoczęcia pracy:         luty 1940
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            WDOWIAK
Imię:                                   BOLESŁAW
Imię ojca:                            Franciszek     
Imię matki:                           -----------
Data urodzenia:                    16 września 1921
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Zawód:                                urzędnik
Miejsce zamieszkania przed zatrzymaniem: Janówka
Miejsce zatrzymania:              Siemysłów
Data zatrzymania:                 25 lipca 1944
Okoliczności zatrzymania:       przynależność do AK, komenda Namysłów
Miejsce pracy:                      Namysłów, przemysł
Rodzaj uwięzienia:                 obóz koncentracyjny
Miejsce osadzenia:                Gross-Rosen
Data osadzenia:                   1 sierpnia 1944
Data zwolnienia:                   5 listopada 1944
(Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy)

 

Nazwisko:                            WDOWIK
Imię:                                   ŁUCJA
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Salomea
Data urodzenia:                     20 listopada 1924
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Robotnik przymusowy:            przeżyła
Miejsce pracy:                      Mienia (Mińsk Mazowiecki)
Data rozpoczęcia pracy:         grudzień 1939
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            ZAWIEJA
Imię:                                   GERTRUDA
Imię ojca:                            Stanisław
Imię matki:                           Cecylia
Data urodzenia:                    19 stycznia 1922
Miejsce urodzenia:                 Smardze
Data śmierci:                        2 października 2000
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w przemyśle
Miejsce pracy:                      Berlin
Data rozpoczęcia pracy:         października 1943
Data zakończenia pracy:        maj 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            ZIMOCH
Imię:                                  JAN
Imię ojca:                           Stanisław     
Imię matki:                          Marianna z domu Żłobińska
Data urodzenia:                    4 listopada 1906
Miejsce urodzenia:                Smardze
Data śmierci:                       29 stycznia 1996
Robotnik przymusowy:           przeżył
Pracodawca:                       Elak
Miejsce pracy:                     Tettnang
Data rozpoczęcia pracy:        lipiec 1940
Data zakończenia pracy:       maj 1945
(dane FPNP)
Adres zamieszkania przed wojną: Zimoch Walentine, Laski, Kempen
Uczestnik walk:                   kampania wrześniowa 1939
Przydział wojskowy:             54 Infanterie Regiment (54 Pułk Piechoty)
Stopień wojskowy:               schutze (strzelec)
Miejsce wzięcia do niewoli:    Kołomyja
Data wzięcia do niewoli:       19 września 1939
Figuruje na stanie obozu Stalag V B, obóz jeniecki XVII A, osadzony w Villingen, numer jeniecki 40781.
(dane Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu, sygnatura WAST-St. VB, I.32)

 

 

 

PIOTRÓWKA

 


Nazwisko:                            BĄK
Imię:                                   EDWARD
Imię ojca:                            Andrzej
Nazwisko panieńskie matki:      Żurawa
Data urodzenia:                    1 grudnia 1907
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Uczestnik walk:                     kampania wrześniowa 1939
Przydział wojskowy:               Heimwehr (domyślnie Obrona Narodowa)
Stopień wojskowy:                 unteroffizier (kapral)
Miejsce wzięcia do niewoli:      Kiszki
Data wzięcia do niewoli:         17 września 1939
Figuruje na stanie obozu:        Stalag I A w miejscowości Stablach
Numer jeniecki:                     36068
Dodatkowe informacje:           zawód landwirt (rolnik), wyznanie R-K
(dane Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu)

 

Nazwisko:                             BĄK
Imię:                                    JAN
Imię ojca:                             Stanisław
Imię matki:                            Marianna
Data urodzenia:                     13 lipca 1922
Miejsce urodzenia:                  Piotrówka
Robotnik przymusowy:             przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                       Guertz (Westprignitz) - Meklemburgia
Data rozpoczęcia pracy:          kwiecień 1940
Data zakończenia pracy:          kwiecień 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                             BERDOWICZ
Imię:                                    SEWERYNA
Imię ojca:                             Paweł
Imię matki:                            Zofia
Data urodzenia:                     6 stycznia 1928
Miejsce urodzenia:                  Piotrówka
Robotnik przymusowy:             przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                       Kowalewice (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:          kwiecień 1942
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 kwietnia 1942
Data zakończenia pracy:         1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             BUNK (Bąk?)
Imię:                                    ALFRED
Data urodzenia:                     10 luty 1912
Miejsce urodzenia:                  Piotrówka
Stopień wojskowy:                  strzelec
Dodatkowe informacje:            strzelec 60 pułku piechoty, jeniec wojenny Stalag I A, nr jeńca 70768, dnia 30 kwietnia 1941 r. zwolniony do Gerdauen
(dane PCK)

 

Nazwisko:                              IDASIK
Imię:                                     HELENA
Imię ojca:                              Józef
Imię matki:                            Weronika
Data urodzenia:                      2 kwietnia 1918
Miejsce urodzenia:                  Piotrówka
Robotnik przymusowy:             przeżyła
Miejsce pracy:                       Namysłów
Data rozpoczęcia pracy:          grudzień 1944
Data zakończenia pracy:          grudzień 1944
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:          1 lipca 1940
Data zakończenia pracy:          1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             KRAWCZYK
Imię:                                   WŁADYSŁAW
Imię ojca:                             Ignacy
Imię matki:                           Barbara
Data urodzenia:                     6 sierpnia 1925
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Data śmierci:                        19 marca 2003
Robotnik przymusowy:            przeżył
Data rozpoczęcia pracy:         1 czerwca 1941
Data zakończenia pracy:        1 kwietnia 1945
Dodatkowe informacje:           deportacja do przymusowej pracy w III Rzeszy
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            KROWIARZ
Imię:                                   HELENA
Imię ojca:                            Ignacy
Imię matki:                           Barbara
Data urodzenia:                     8 lipca 1921
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Ammelgosswitz (koło Lipska, Saksonia)
Data rozpoczęcia pracy:         maj 1941
Data zakończenia pracy:         kwiecień 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 czerwca 1941
Data zakończenia pracy:        1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            KULA
Imię:                                  STEFANIA
Imię ojca:                            Franciszek
Imię matki:                          Paulina
Data urodzenia:                    4 kwietnia 1925
Miejsce urodzenia:                Piotrówka
Robotnik przymusowy:           przeżyła
Miejsce pracy:                     Grodzisk Mazowiecki
Data rozpoczęcia pracy:        grudzień 1939
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            LUBOJAŃSKA
Imię:                                   FRANCISZKA
Imię ojca:                            Józef
Imię matki:                           Anna
Data urodzenia:                    1 grudnia 1924
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Data śmierci:                        1 lipca 2001
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Rychtal
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1940
Data zakończenia pracy:        grudzień 1940
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            LUBOJAŃSKI
Imię:                                   LUDWIK
Data urodzenia:                    28 sierpnia 1912
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Przydział wojskowy:               piechota
Stopień wojskowy:                strzelec
(dane oryginalna kartoteka jeniecka sygnatura 20398, PCK)

 

Nazwisko:                            MAINKA
Imię:                                   FRANCISZEK
Data urodzenia:                    4 kwietnia 1904
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Zawód:                                robotnik
Uwięziony:                            zginął
Miejsce zamieszkania przed zatrzymaniem:   Stogniewice
Miejsce osadzenia:                obóz koncentracyjny Dachau
Numer więźnia:                     6189
Data śmierci:                        21 stycznia 1941
(Edmund Chart, Spis pomordowanych Polaków w obozie koncentracyjnym w Dachau)

 

Nazwisko:                            MAINKA
Imię:                                   LEON
Imię ojca:                            Piotr
Imię matki:                           Maria
Data urodzenia:                    3 kwietnia 1915
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Data śmierci:                        19 luty 2001
Uczestnik walk:                     Kampania wrześniowa 1939
Przydział wojskowy:               48 pułk piechoty
Jeniec wojenny:                    przeżył
Data wzięcia do niewoli:         wrzesień 1939
Miejsce osadzenia:                Freisack (Rathenow)
Data zwolnienia:                   kwiecień 1944
(dane FPNP i oryginalna kartoteka jeniecka PCK)

 

Nazwisko:                            MAINKA
Imię:                                   MARTA
Imię ojca:                            Franciszek
Imię matki:                           Balbina
Data urodzenia:                    18 lipca 1922
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Robotnik przymusowy:            przeżyła
Miejsce pracy:                      Pomiany
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1940
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            MATUSZEWSKI
Imię:                                   OSWALD
Imię ojca:                             Feliks
Imię matki:                           Maria
Data urodzenia:                     25 lipca 1913
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Data śmierci:                        28 października 1996
Jeniec wojenny:                    przeżył
Data wzięcia do niewoli:         1 września 1939
[stąd wniosek że służył w batalionach Obrony Narodowej na pograniczu, skoro dostał się do niewoli już pierwszego dnia wojny]
Miejsce osadzenia:                obóz jeniecki
Data zwolnienia:                   1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            STASIAK
Imię:                                   TADEUSZ
Imię ojca:                            Paweł
Imię matki:                           Paulina
Data urodzenia:                     20 czerwca 1930
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Dworzyszcze (Kępno)
Data rozpoczęcia pracy:         czerwiec 1942
Data zakończenia pracy:         kwiecień 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            STĘŻAŁA
Imię:                                   TEODOR
Imię ojca:                            Antoni
Nazwisko panieńskie matki:      Lurawa
Data urodzenia:                     31 października 1907
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Uczestnik walk:                     kampania wrześniowa 1939
Przydział wojskowy:              25 Leicht Art. Reg. 2 Bat. (2 batalion 25 pułku artylerii lekiej)
[25 Pułk Artylerii Lekkiej Ziemi Kaliskiej (25 pal) – oddział artylerii lekkiej Wojska Polskiego II RP. W okresie miedzywojennym pułk stacjonował w Kaliszu. Stanowił organiczną artylerię 25 Dywizji Piechoty]
Stopień wojskowy:                kapral
Miejsce wzięcia do niewoli:     Sochaczew
Data wzięcia do niewoli:         19 września 1939
Figuruje na stanie obozu:        Stalag III B w miejscowości Furstenberg
Numer jeniecki:                     9560
Data zwolnienia:                    5 lipca 1940
Miejsce zwolnienia:                Komptendorf, Kreis (okręg) Cottbus
Dodatkowe informacje: przeniesiony na status robotnika cywilnego, Matrikel nr 16 Ostrowo (immatrykulowany czyli wpisany do spisu uczniów w jednym z ostrowskich gimnazjów pod nr 16)
(dane Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu)

 

Nazwisko:                            STOJEK
Imię:                                   ROMAN
Imię ojca:                            Stanisław
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                     23 luty 1919
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Data śmierci:                        1 lipca 2001
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w przemyśle
Pracodawca:                         Dr H. Koestlin
Miejsce pracy:                      Wrocław
Data rozpoczęcia pracy:         luty 1942
Data zakończenia pracy:         luty 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            WALCZAK
Imię:                                   FELIKSA
Imię ojca:                            Maciej
Imię matki:                           ------
Data urodzenia:                    17 luty 1920
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Data śmierci:                        31 sierpnia 1994
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w przemyśle
Pracodawca:                        Wuerttembergische Leinen-Industrie Blaubeurer Bleiche
Miejsce pracy:                      Blaubeuren (Ulm)
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1942
Data zakończenia pracy:         kwiecień 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            WĘGŁOWSKA
Imię:                                   WANDA
Imię ojca:                            Antoni
Imię matki:                           Paulina
Data urodzenia:                    9 września 1932
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Data śmierci:                        18 stycznia 2003
Robotnik przymusowy:            przeżyła
Miejsce pracy:                      Grodzisk (Mińsk Mazowiecki)
Data rozpoczęcia pracy:         grudzień 1939
Data zakończenia pracy:         lipiec 1944
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            ZIMOCH
Imię:                                   FRANCISZKA
Imię ojca:                            Stanisław
Imię matki:                           Jadwiga
Data urodzenia:                    22 września 1917
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Data śmierci:                        9 września 2003
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Meiersdorf (dziś Mirkowice, w gminie Jasień, w powiecie Żary, województwo lubuskie)
Data rozpoczęcia pracy:         czerwiec 1944
Data zakończenia pracy:         maj 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 czerwca 1944
Data zakończenia pracy:         1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            ŻŁOBIŃSKA
Imię:                                   ZOFIA
Imię ojca:                            Antoni
Imię matki:                           Anna
Data urodzenia:                    14 marca 1938
Miejsce urodzenia:                 Piotrówka
Nieletnia ofiara wojny:            przeżyła
Rodzaj represji:                     pozbawienie opieki rodzicielskiej
Miejsce represji:                    Piotrówka                     
Od kiedy:                             grudzień 1943
Do kiedy:                             maj 1944
(dane FPNP)

 

 

POMIANY

 

Nazwisko:                            ADAMEK
Imię:                                   JAN
Data urodzenia:                     22 sierpnia 1903
Miejsce urodzenia:                 Pomiany
Przydział wojskowy:               Obrona narodowa
Stopień wojskowy:                 strzelec
Dodatkowe informacje:          wzięty do niewoli i osadzony w Stalagu IV-A, nr jeńca 2788. Dnia 28 października 1941 r. zwolniony jako robotnik cywilny.
(dane PCK)

 

Nazwisko:                             BELKA
Imię:                                    MARIANNA
Imię ojca:                             Roch
Imię matki:                            Józefa
Data urodzenia:                     3 sierpnia 1913
Miejsce urodzenia:                  Pomiany
Robotnik przymusowy:             przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                       Woskowice Górne
Data rozpoczęcia pracy:          marzec 1941
Data zakończenia pracy:         marzec 1944
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                             CALIŃSKA
Imię:                                    JADWIGA
Imię ojca:                             Jan
Imię matki:                            Franciszka
Data urodzenia:                     16 września 1926
Miejsce urodzenia:                  Pomiany
Robotnik przymusowy:             przeżyła, zatrudniony w przemyśle
Miejsce pracy:                       fabryka amunicji Nasale koło Byczyny
Data rozpoczęcia pracy:          listopad 1942
Data zakończenia pracy:          styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:          1 października 1943
Data zakończenia pracy:         1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             GAWLIK
Imię:                                   JADWIGA
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Stanisława
Data urodzenia:                    2 sierpnia 1926
Miejsce urodzenia:                 Pomiany
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w przemyśle
Miejsce pracy:                       Kalinów (Strzelce Opolskie)
Data rozpoczęcia pracy:          maj 1940
Data zakończenia pracy:         sierpień 1942
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 luty 1940
Data zakończenia pracy:         1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                              GAWLIK
Imię:                                   JÓZEFA
Imię ojca:                             Teodora
Imię matki:                            Julianna
Data urodzenia:                      17 marca 1941
Miejsce urodzenia:                  Pomiany
Nieletnia ofiara wojny:             przeżyła
Rodzaj represji:                      dziecko deportowane (niepracujące)
Miejsce represji:                     Schwerin
Od kiedy:                              maj 1945
Do kiedy:                              maj 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 lipca 1943
Data zakończenia pracy:         1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             KONIECZNA
Imię:                                    ANNA
Imię ojca:                             Piotr
Imię matki:                            Marianna
Data urodzenia:                     12 lipca 1929
Miejsce urodzenia:                  Pomiany
Robotnik przymusowy:             przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                       Komorzno
Data rozpoczęcia pracy:          kwiecień 1940
Data zakończenia pracy:          styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 kwietnia 1940
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            MIELCZAREK
Imię:                                   FLORIAN
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Franciszka
Data urodzenia:                    27 kwietnia 1923
Miejsce urodzenia:                 Pomiany
Zawód:                                ślusarz
Rodzaj uwięzienia:                  areszt
Miejsce zatrzymania:              Wrocław
Data zatrzymania:                  lipiec 1944
Miejsce osadzenia:                 obóz koncentracyjny Gross-Rosen
Data zwolnienia:                    16 luty 1945
(dane Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy)

 

Nazwisko:                            MIKOŁAJCZYK
Imię:                                   REGINA
Imię ojca:                            Józef
Imię matki:                           Emilia
Data urodzenia:                    1 czerwca 1921
Miejsce urodzenia:                 Pomiany
Data śmierci:                        21 czerwca 1997
Robotnik przymusowy:            przeżyła
Miejsce pracy:                      Bartoszyce
Data rozpoczęcia pracy:         wrzesień 1941
Data zakończenia pracy:         kwiecień 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                             PAPIÓR
Imię:                                   JÓZEF
Imię ojca:                             Józef
Imię matki:                           Jadwiga
Data urodzenia:                     28 grudnia 1936
Miejsce urodzenia:                 Pomiany
Nieletnia ofiara wojny:            przeżył
Rodzaj represji:                     dziecko urodzone w trakcie trwania represji rodziców
Miejsce represji:                    Hebenshausen
Od kiedy:                             marzec 1941
Do kiedy:                             listopad 1943
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia represji:       1 marca 1941
Data zakończenia represji:       1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             PAPIÓR
Imię:                                   WERONIKA
Imię ojca:                             Andrzej
Imię matki:                            Maria
Data urodzenia:                     2 stycznia 1916
Miejsce urodzenia:                  Pomiany
Data śmierci:                         19 luty 2004
Robotnik przymusowy:             przeżyła
Miejsce pracy:                       Hebenshausen
Data rozpoczęcia pracy:          grudzień 1941
Data zakończenia pracy:          kwiecień 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:          1 grudnia 1941
Data zakończenia pracy:          1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             PAWLIK
Imię:                                    STANISŁAW
Imię ojca:                             Stanisław
Imię matki:                            Wiktoria
Data urodzenia:                      8 maja 1940
Miejsce urodzenia:                  Pomiany
Nieletnia ofiara wojny:             przeżył
Rodzaj represji:                      dziecko deportowane, niepracujące
Miejsce represji:                     Ellenrode (Witzenhausen)
Od kiedy:                              lipiec 1942
Do kiedy:                              kwiecień 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia represji:       1 marca 1941
Data zakończenia represji:       1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             SENNIK
Imię:                                   KAZIMIERZ
Imię ojca:                            Teodor
Imię matki:                           Julianna
Data urodzenia:                    14 kwietnia 1942
Miejsce urodzenia:                 Pomiany
Nieletnia ofiara wojny:            przeżył
Rodzaj represji:                     dziecko deportowane, niepracujące
Miejsce represji:                    Schwerin
Od kiedy:                             maj 1945
Do kiedy:                             maj 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia represji:      1 czerwca 1943
Data zakończenia represji:     1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            SYTWAŁA
Imię:                                   STANISŁAW
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Franciszka
Data urodzenia:                     29 lipca 1921
Miejsce urodzenia:                 Pomiany
Data śmierci:                        29 października 2000
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Krzyków (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:         grudzień 1940
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 stycznia 1940
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             ŻŁOBIŃSKA
Imię:                                    WŁADYSŁAWA
Imię ojca:                             Wojciech
Imię matki:                            Marianna
Data urodzenia:                     22 lipca 1927
Miejsce urodzenia:                 Pomiany
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Pracodawca:                         Hibner
Miejsce pracy:                       Pomiany
Data rozpoczęcia pracy:          maj 1942
Data zakończenia pracy:         maj 1943
(dane FPNP)

 

 

WODZICZNA

 

Nazwisko:                             ADAMEK
Imię:                                   FRANCISZKA
Imię ojca:                             Piotr
Imię matki:                           Wiktoria
Data urodzenia:                    10 luty 1921
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        28 sierpnia 1998
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Wołczyn
Data rozpoczęcia pracy:         kwiecień 1940
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            ADAMSKI
Imię:                                   LEON
Imię ojca:                            Józef
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    15 marca 1922
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        10 marca 1996
Robotnik przymusowy:            przeżył
Miejsce pracy:                      Wołczyn
Data rozpoczęcia pracy:         maj 1940
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            CHWOŁKA
Imię:                                   ALFONS
Imię ojca:                            Idzi
Imię matki:                           Teresa
Data urodzenia:                    10 lipca 1927
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        20 stycznia 2001
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Pracodawca:                        Erwin Falkenberg
Miejsce pracy:                      Dębicz (Środa Wielkopolska)
Data rozpoczęcia pracy:         maj 1940
Data zakończenia pracy:        lipiec 1943
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            CHWOŁKA
Imię:                                   JÓZEF
Imię ojca:                             Idzi
Imię matki:                           Teresa
Data urodzenia:                     20 marca 1930
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Pracodawca:                        Erwin Falkenberg
Miejsce pracy:                      Dębicz (Środa Wielkopolska)
Data rozpoczęcia pracy:         kwiecień 1941
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            DUDEK
Imię:                                   STEFAN
Data urodzenia:                    18 marca 1923
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Miejsce uwięzienia:                obóz koncentracyjny Auschwitz
Numer więźnia:                     127726
(dane Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau)

 

Nazwisko:                             FUCHS
Imię:                                    CECYLIA
Imię ojca:                             Antoni
Imię matki:                            Agnieszka
Data urodzenia:                     31 października 1921
Miejsce urodzenia:                  Wodziczna
Robotnik przymusowy:             przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                       Godziszewo
Data rozpoczęcia pracy:          luty 1942
Data zakończenia pracy:         grudzień 1942
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:          1 czerwca 1942
Data zakończenia pracy:         1 grudnia 1942
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            GANDECKA
Imię:                                   WALERIA
Imię ojca:                            Józef
Imię matki:                           Jadwiga
Data urodzenia:                     23 sierpnia 1925
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        19 stycznia 2004
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Pracodawca:                        Schneider
Miejsce pracy:                      Biestrzykowice (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1941
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 marca 1941
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            GAWIŃSKA
Imię:                                   JADWIGA
Imię ojca:                             Franciszek
Imię matki:                           Agnieszka
Data urodzenia:                    10 października 1919
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Pracodawca:                         hrabia von Walzdorf
Miejsce pracy:                      Proślice (Kluczbork)
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1942
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 kwietnia 1942
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                             GAWLIK
Imię:                                    FRANCISZKA
Imię ojca:                             Piotr
Imię matki:                           Joanna
Data urodzenia:                     23 października 1912
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        7 kwietnia 1995
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Duczów Wielki
Data rozpoczęcia pracy:         kwiecień 1940
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            GRUSZKA
Imię:                                   HERMAN
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    28 mara 1924
Miejsce urodzenia:                Wodziczna
Robotnik przymusowy:           przeżył
Data rozpoczęcia pracy:        1 luty 1940
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            GRYCMAN
Imię:                                   WACŁAW
Imię ojca:                            Idzi 
Imię matki:                          Jadwiga
Data urodzenia:                    20 września 1921
Miejsce urodzenia:                Wodziczna
Data śmierci:                       28 sierpnia 1998
Robotnik przymusowy:           przeżył
Miejsce pracy:                     Chorzów
Data rozpoczęcia pracy:        październik 1939
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 listopada 1939
Data zakończenia pracy:        1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                           KOSIK
Imię:                                  ANNA
Imię ojca:                           Jan
Imię matki:                          Agnieszka 
Data urodzenia:                    8 listopada 1914
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                       10 luty 2004
Robotnik przymusowy:           przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                     Krosnowice (Kłodzko)
Data rozpoczęcia pracy:        październik 1940
Data zakończenia pracy:        maj 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            KOTOWSKA
Imię:                                   ANNA
Imię ojca:                            Piotr
Imię matki:                           Helena
Data urodzenia:                     13 marca 1938
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Nieletnia ofiara wojny:            przeżyła
Rodzaj represji:                     pozbawienie opieki rodzicielskiej
Miejsce represji:                    Auschwitz
Od kiedy:                             wrzesień 1939
Do kiedy:                             styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            ŁAKOMY
Imię:                                   IGNACY
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Maria
Data urodzenia:                    16 lipca 1913
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        26 marca 1999
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Proślice
Data rozpoczęcia pracy:         wrzesień 1939
Data zakończenia pracy:         luty 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                             MARASZ
Imię:                                    MARIANNA
Imię ojca:                             Stanisław
Imię matki:                           Agnieszka
Data urodzenia:                     31 października 1927
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Pracodawca:                        Kamler
Miejsce pracy:                      Kamienna Góra
Data rozpoczęcia pracy:         sierpień 1944
Data zakończenia pracy:         maj 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            MARYNIAK
Imię:                                   BOLESŁAW
Imię ojca:                            Wacław
Imię matki:                           Wiktoria
Data urodzenia:                     28 lipca 1931
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Parchim
Data rozpoczęcia pracy:         kwiecień 1944
Data zakończenia pracy:        maj 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 lipca 1944
Data zakończenia pracy:        1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            NAPIERAŁA
Imię:                                   JÓZEF
Imię ojca:                            Julian
Imię matki:                           Jadwiga
Data urodzenia:                     4 sierpnia 1913
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        30 czerwca 2003
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w przemyśle
Miejsce pracy:                      Wołczyn, tartak
Data rozpoczęcia pracy:         styczeń 1945
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            PAPROCKA
Imię:                                   WŁADYSŁAWA
Imię ojca:                             Franciszek
Imię matki:                           Joanna 
Data urodzenia:                     28 sierpnia 1921
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Kuźnica (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1940
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                             PTAK
Imię:                                   JAN
Imię ojca:                            Józef
Imię matki:                           Katarzyna
Data urodzenia:                    28 luty 1911
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        22 października 1996
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Rothenmoor
Data rozpoczęcia pracy:         lipiec 1944
Data zakończenia pracy:         maj 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                             RABIEGA
Imię:                                   JAN
Imię ojca:                            Stanisław
Imię matki:                           Joanna
Data urodzenia:                    20 grudnia 1921
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        22 sierpnia 2000
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Podanin
Data rozpoczęcia pracy:         luty 1941
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            ROZENFLET
Imię:                                   ALEKSANDER
Imię ojca:                            Julian
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                     8 września 1923
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        22 luty 2001
Miejsce uwięzienia:                obóz koncentracyjny
Data uwięzienia:                   3 czerwca 1943
Data zwolnienia:                   30 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            SKUPIEŃ
Imię:                                   MARIA
Imię ojca:                             Franciszek
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                     26 stycznia 1933
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        10 kwietnia 2000
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Domaszowice (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:         styczeń 1945
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                             STELMASZCZYK
Imię:                                   STANISŁAW
Imię ojca:                             Roch
Imię matki:                           Joanna 
Data urodzenia:                    30 czerwca 1915
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        10 kwietnia 2000
Jeniec wojenny:                    przeżył
Data wzięcia do niewoli:         1 września 1939
Miejsce osadzenia:                obóz jeniecki
Data zwolnienia:                   1 sierpnia 1940
[sądząc po dacie dostania się do niewoli, Stanisław Stelmaszczyk służył w kępińskiej Obronie Narodowej]
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            STĘŻAŁA
Imię:                                   TEODOR
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Władysława z domu Marona
Data urodzenia:                    10 kwietnia 1907
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Uczestnik walk:                     Kampania wrześniowa 1939
Przydział wojskowy:               Obrona Narodowa
Stopień wojskowy:                soldat / schutze - szeregowy
Miejsce wzięcia do niewoli:      Kępno
Data wzięcia do niewoli:         1 września 1939
Miejsce osadzenia:                obóz jeniecki Stalag IV A w Elsterhorst
Numer jeniecki:                     3102
Dodatkowe informacje:           28 stycznia 1941 r. przeniesiony do Stalagu IV G
(dane Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Opolu, Sygnatura: WAST-St.IVA,l.911)

 

Nazwisko:                            STĘŻAŁY
Imię:                                   JAN
Imię ojca:                            Franciszek
Imię matki:                           Maria
Data urodzenia:                    11 września 1937
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Nieletnia ofiara wojny:            przeżył
Rodzaj represji:                     dziecko deportowane, niepracujące
Miejsce represji:                    Domaszowice (Namysłów)
Od kiedy:                             luty 1941
Do kiedy:                             styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia represji:     1 luty 1941
Data zakończenia represji:     1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            TRZĘSICKA
Imię:                                   MARIANNA
Imię ojca:                            Antoni
Imię matki:                           Maria
Data urodzenia:                    22 grudnia 1909
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        21 września 1992
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona na kolei
Miejsce pracy:                      Namslau (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:         czerwiec 1942
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            WAWRZYNIAK
Imię:                                   LEON
Imię ojca:                            Franciszek
Imię matki:                          Agnieszka
Data urodzenia:                    10 kwietnia 1916
Miejsce urodzenia:                Wodziczna
Data śmierci:                       8 czerwca 1994
Robotnik przymusowy:           przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                     Vippachedelhausen
Data rozpoczęcia pracy:        październik 1941
Data zakończenia pracy:        kwiecień 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            WAWRZYNIAK
Imię:                                   STANISŁAW
Imię ojca:                            Franciszek
Imię matki:                           Agnieszka
Data urodzenia:                    11 października 1910
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        21 stycznia 1997
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Świniary Wielkie
Data rozpoczęcia pracy:         marzec 1942
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 listopada 1939
Data zakończenia pracy:        1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            WELC
Imię:                                   WŁADYSŁAW
Imię ojca:                            Andrzej
Imię matki:                           Marta
Data urodzenia:                    19 maja 1923
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        20 grudnia 2000
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Pracodawca:                        Schneider
Miejsce pracy:                      Komorzno
Data rozpoczęcia pracy:         kwiecień 1942
Data zakończenia pracy:         kwiecień 1943
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 kwietnia 1942
Data zakończenia pracy:        1 kwietnia 1943
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            ZAPŁACKA (z domu Maryniak?)
Imię:                                   MIECZYSŁAWA
Imię ojca:                            Wacław
Imię matki:                           Wiktoria
Data urodzenia:                     25 czerwca 1936
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Nieletnia ofiara wojny:            przeżyła
Rodzaj represji:                     dziecko deportowane (niepracujące)
Miejsce represji:                    Prepiert (Neubrandenburg)
Od kiedy:                             lipiec 1944
Do kiedy:                             kwiecień 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia represji:      1 stycznia 1944
Data zakończenia represji:     1 marca 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            ŻŁOBIŃSKA
Imię:                                   HELENA
Imię ojca:                            Stanisław
Imię matki:                           Joanna
Data urodzenia:                     26 marca 1913
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        1 marca 1999
Robotnik przymusowy:            przeżył
Miejsce pracy:                      Rainersdorf
Data rozpoczęcia pracy:         maj 1941
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 kwietnia 1942
Data zakończenia pracy:        1 kwietnia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            ŻŁOBIŃSKA
Imię:                                  MARTA
Imię ojca:                            Piotr
Imię matki:                          Wiktoria
Data urodzenia:                    9 marca 1925
Miejsce urodzenia:                Wodziczna
Robotnik przymusowy:           przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Pracodawca:                       Schneider
Miejsce pracy:                     Biestrzykowice (Namysłów)
Data rozpoczęcia pracy:        kwiecień 1940
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 grudnia 1940
Data zakończenia pracy:        1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            ŻŁOBIŃSKI
Imię:                                   STANISŁAW
Imię ojca:                            Franciszek
Imię matki:                           Franciszka
Data urodzenia:                     28 października 1926
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Wodziczna
Data rozpoczęcia pracy:         luty 1943
Data zakończenia pracy:        styczeń 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            ŻMUDZIŃSKA-PLUTA
Imię:                                   MARTA
Imię ojca:                             Stanisław
Imię matki:                           Joanna
Data urodzenia:                     29 lipca 1928
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        20 stycznia 2001
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                       Komorzno
Data rozpoczęcia pracy:          kwiecień 1942
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 kwietnia 1942
Data zakończenia pracy:         1 stycznia 1945
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            ŻURAWKA
Imię:                                   CECYLIA
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Franciszka
Data urodzenia:                    20 września 1916
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Namysłów
Data rozpoczęcia pracy:         grudzień 1939
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:         1 grudnia 1939
Data zakończenia pracy:        1 grudnia 1944
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            ŻURAWKA
Imię:                                   JAN
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           ---
Data urodzenia:                    19 czerwca 1912
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        16 listopada 1997
Robotnik przymusowy:            przeżył
Miejsce pracy:                      Młynary
Data rozpoczęcia pracy:         luty 1941
Data zakończenia pracy:        maj 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            ŻURAWKA
Imię:                                   STANISŁAW
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    19 stycznia 1916
Miejsce urodzenia:                 Wodziczna
Data śmierci:                        29 lipca 1993
Uczestnik walk:                     kampania wrześniowa 1939
Jeniec wojenny:                    przeżył
Data wzięcia do niewoli:         październik 1939
Miejsce osadzenia:                Stalag
Data zwolnienia:                   maj 1945
(dane FPNP)

 

 

ANIOŁKA

 

 

Nazwisko:                             ANTKIEWICZ
Imię:                                   STANISŁAWA
Imię ojca:                            Staniłsaw
Imię matki:                           Józefa
Data urodzenia:                     3 października 1925
Miejsce urodzenia:                 Aniołka
Data śmierci:                        19 marca 2001
Robotnik przymusowy:            przeżyła, zatrudniona w przemyśle
Miejsce pracy:                      fabryka w Leverkusen (Bergisch)
Data rozpoczęcia pracy:         październik 1942
Data zakończenia pracy:         marzec 1944
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            FIOŁKA
Imię:                                  LEOKADIA
Imię ojca:                           Szczepan
Imię matki:                          Anna
Data urodzenia:                    2 września 1925
Miejsce urodzenia:                Aniołka
Data śmierci:                       19 marca 2001
Robotnik przymusowy:           przeżyła, zatrudniona w rolnictwie
Miejsce pracy:                     Aniołka II
Data rozpoczęcia pracy:        kwiecień 1941
Data zakończenia pracy:       wrzesień 1941
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            JABŁOŃSKI
Imię:                                   ALFONS
Imię ojca:                            Franciszek   
Imię matki:                           Stanisława 
Data urodzenia:                    15 lipca 1910
Miejsce urodzenia:                 Aniołka
Data śmierci:                        25 kwietnia 1995
Jeniec wojenny:                    przeżył
Data wzięcia do niewoli:         1 września 1939
Przydział wojskowy:               prawdopodobnie Obrona Narodowa
Miejsce osadzenia:                obóz jeniecki
Data zwolnienia:                   1 lipca 1940
(dane UdSKiR)

 

Nazwisko:                            SUŁKOWSKI
Imię:                                   KAZIMIERZ
Imię ojca:                            Walenty
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    1 września 1929
Miejsce urodzenia:                 Aniołka
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Aniołka
Data rozpoczęcia pracy:         październik 1939
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)

 


SIEMIONKA

 

 

Nazwisko:                            HEINZE
Imię:                                   ROMAN
Imię ojca:                            NN
Imię matki:                          Rozalia 
Data urodzenia:                    29 listopada 1915
Miejsce urodzenia:                Siemionka
Data śmierci:                       19 marca 2001
Robotnik przymusowy:           przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                     Schoenbeck
Data rozpoczęcia pracy:        październik 1940
Data zakończenia pracy:        kwiecień 1945
(dane FPNP)
Przydział wojskowy:              7 Pułk Strzelców Konnych
[7 Pułk Strzelców Konnych Wielkopolskich (7 psk) – oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP. Pułk stanowił bezpośrednią kontynuację wojennego 5 PSK, przemianowanego 28 października 1920 na 7 PSK. Garnizony pułku znajdowały się w Poznaniu i Biedrusku. Święto pułkowe – 29 lipca, rocznica wymarszu na front I dywizjonu w 1920.]
Stopień wojskowy:                kapral
Dodatkowe informacje:          stalag II-A, numer jeńca 24508. w dniu 14 sierpnia 1940 r. przeniesiony na status robotnika cywilnego, zwolniony ze stalagu do pracy cywilnej.
(PCK)

 

Nazwisko:                            HOMANN
Imię:                                   MAKSYMILIAN
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Marianna
Data urodzenia:                    21 luty 1919
Miejsce urodzenia:                 Siemionka
Data śmierci:                        7 kwietnia 1999
Robotnik przymusowy:            przeżył
Miejsce pracy:                      Namysłów
Data rozpoczęcia pracy:         maj 1940
Data zakończenia pracy:         styczeń 1945
(dane FPNP)
Data rozpoczęcia pracy:        1 czerwca 1940
Data zakończenia pracy:        1 sierpnia 1944
(dane UdSKiOR)

 

Nazwisko:                            PIĘDZIOCH
Imię:                                   FRANCISZEK
Imię ojca:                            Jan
Imię matki:                           Jadwiga
Data urodzenia:                    7 marca 1918
Miejsce urodzenia:                 Siemionka
Robotnik przymusowy:            przeżył, zatrudniony w rolnictwie
Miejsce pracy:                      Kowalowice
Data rozpoczęcia pracy:         październik 1939
Data zakończenia pracy:        luty 1945
(dane FPNP)

 

Nazwisko:                            ZAREMBA
Imię:                                   STANISŁAW
Data urodzenia:                    1 grudnia 1909
Miejsce urodzenia:                 Siemionka
Data śmierci:                        16 luty 1943
Rodzaj uwięzienia:                 obóz koncentracyjny
Okoliczności zatrzymania:        placówka kierująca do obozu – Stapo Bromberg (Bydgoszcz)
Miejsce uwięzienia:                Stutthof
Numer więźnia:                     18292
Data zakończenia pracy:         marzec 1944
(Muzeum Stutthof w Sztutowie)

 

 

Słupia III 2011